img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

13 Eylül 2023, Çarşamba

Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Analist Toplantı Notları
 
Sun Tekstil Anonim Şirketi, 1987 yılında İzmir’de faaliyetlerine başladı. Kuruluşundan bugüne yaklaşık 36 yılı geride bırakan şirket bu süre zarfında başta örgü birimi olmak üzere boyama birimi, AR-GE Merkezi ve birçok ülkede tasarım ofisini kurdu. Şirket 2022 yılının Mayıs ayında borsaya kote olarak Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Şirketin %21’lik kısmı halka açıkken %79’luk kısmı Ünlütürk ailesine aittir. Sun Tekstil Anonim Şirketi içerisinde 2 bağlı ortaklık olan Ekoten ve Sun Tekstile UK şirketlerini barındırmaktadır. Ayrıca %0,77’lik oranına sahip olan şirket MYTH Al (Yapay Zekâ Odaklı Desen Tasarım Teknoloji Girişimi) Startup’ına yatırım gerçekleştirmiştir.
Sun Tekstil Anonim Şirketi yıllık bazda 30 milyon adet üretim gerçekleştirmekte olup aylık bazda 1500 adet model tasarlamış ve 6000 adet numune dikme potansiyeline sahiptir. Bunun beraberinde şirket H&M, Tesco, Next ve Zara gibi uluslararası giyim şirketlerine üretim yapan şirket Sun Tekstil’in ilişkili şirketi olan Jimmy Key ile tasarımlarını perakende ağıyla satmaya başlamıştır. Jimmy Key şirketinin aktif olarak yurt içerisinde mağaza sayısı 62 olup yurt dışında 3 mağazası bulunmaktadır. Şirketin gerçekleştirmekte olduğu satışlar diğer tekstil şirketlerine göre katma değerli ve özel ürün olduğundan dolayı Sun Tekstil’in ortalama ihracat fiyatı sektör ortalamasının %48 üzerinde 29,94 USD/KG olarak belirtilmektedir. Şirketin bağlı ortaklığı Ekoten yıllık bazda 14.000 ton kumaş üretimi gerçekleştirmekte olup aylık bazda 300 adet kumaş geliştirmektedir. Ekoten’in 30.000 adetlik bir kumaş arşivi bulunmaktadır. Ekoten ise yine ortalama ihracat fiyatı Türkiye ortalamasının yine %96 üzerinde 11,52 USD/KG tutarındadır. Şirketin sağlamış olduğu bu katma değerli ve özel ürün niteliğinde olması sektörün aşağı yönlü fiyat baskısına boyun eğmemesini sağlamaktadır.
 
Şirketin son açıklamış olduğu finansallara göre 2023 yılının ilk yarısında satışlarını %22 oranında artırarak 2,17 milyon TL olarak gerçekleşirken FAVÖK’ü bir önceki yılın aynı dönemine göre %13 oranında geri çekilme göstererek 260,6 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin FAVÖK marjında yaşanan düşüş personel giderlerinde yaşanan artıştan kaynaklanırken buna tek seferlik deprem vergisinin eklenmesi şirketin 2023 yılı ilk dönem karının bir önceki yılın aynı dönemine göre %16 azalarak 241,6 milyon TL gerçekleşmesine neden oldu.
 

Geleceğe Yönelik Değerlendirme

 
Şirket gelecek döneme ilişkin Afyonkarahisar bölgesinde bulunan 100.000 m2’lik bir arsa üzerine Ekoten’in üretim tesisini taşıma planının beraberinde Sun Tekstil’i torbalı bölgesinde daha da fazla yaymayı planlamaktadır. Şirket 2024 ciro beklentilerinde fiyat tespit raporunun %20 yukarısını hedeflenmekte ve bu paralelde şirket 2025 yılına kadar Euro bazlı %35 büyümeyi amaçlamaktadır. Şirket 2023 yılının ilk yarısını %12’lik bir FAVÖK marjı ile tamamlasa da yılın geri kalanında şirket %19-20 seviyelerinde FAVÖK marjı açıklayabilir. Şirketin sürdürülebilir FAVÖK marjı olarak %16’yı hedeflemektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler