img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

23 Ekim 2023, Pazartesi

2024’te Dolar Bazlı Çift Haneli Büyüme Beklentisi!

 

İndeks A.Ş. 1989 yılında “Türkiye’nin Bilişim Kaynağı” olma vizyonu ile kuruldu. İçerisinde bulunduğumuz dönemde bilgi ve iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirket aynı zamanda Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri distribütörüdür. Şirket kuruluşundan 15 yıl sonra paylarını borsada halka arz ederek %15,34’lük kısmını halka açtı ve halka arz olduğu tarihten itibaren 19. yılını geride bıraktı. Şirket’in aktif olarak 5 adet iştiraki bulunmaktadır. Burada en büyük pay Indeks grup şirketine aittir. Şirket faaliyetlerine PC, Dizüstü Bilgisayar, OEM Ürünler, Yazılım, Yazıcılar ve Akıllı Telefon gruplarının distribütörlüğünü gerçekleştirmektedir. Bu ürün grupları içerisinde yer alan PC ürünlerinde Acer, Apple, Asus, HP, IBM, Lenovo ve Panasonic şirketleri ile distribütörlük gerçekleştirmektedir. Akıllı telefonlar kısmında ise Apple, Casper, Huawei, Samsung ve Oppo gibi şirketler ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirketin portföyünde bunun beraberinde yukarıdaki saydığımız gruplar dahilinde 200 marka ile işbirliği sürdürmektedir. 2022 yılında 2,2 milyon adet bilgisayar satışı gerçekleştirilen pazarda 2023 yılının ilk dokuz ayında 2,1 milyon adet satış ile 2022 yılının tamamına yakınsanacak şekilde satışlar artmıştır. Şirket ayrıca geçtiğimiz ay lansmanı yapılan Iphone 15’in bugüne kadar ki en yüksek talep gören teknoloji ürünü olduğunu bildirdi. Şirket tüm iş ortaklarının ana tedarikçisi olma misyonu sayesinde pazarın üzerinde büyüme göstermektedir.

 

Şirket 2023 yılının ilk yarısını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla TL bazlı %64 USD bazlı ise %23,7 ciro büyümesi gerçekleştirerek 16,6 milyar TL ile tamamladı. Şirket faaliyet karını 2023 yılının ilk yarısında TL bazlı %42 seviyesinde artırırken USD bazlı %6 oranında artırmıştır. Şirketin faaliyet karının ciro kadar büyüme göstermemesinin ana nedeni faaliyet giderlerinde yaşanan artıştan kaynaklandı. Şirket tedarik ettikleri ürünlerin büyük bir bölümünü alımını yaptıkları para biriminden satışını gerçekleştirdiği için kur riski bulunmamakta azınlıkta kalan kısım içinse hedge işlemlerinin yapıldığı belirtildi. Finansallarının aktif kısmında yer alan ve aktifinin %51’ine tekabül eden ticari alacaklar kaleminin %76’lık kısmının alacak sigortası yapıldığı belirtilirken geri kalan kısmının teminat ve ipotek yoluyla garanti altına alındığı bildirildi.

 

Geleceğe Yönelik Beklentiler

 

Şirket 2023 yılının üçüncü çeyreğinde tüm zamanların en iyi finansal sonucuna ulaşmayı beklerken 2023 yılını 1,8 milyar dolarlık ciro ile tamamlamayı beklemektedir. Şirket halihazırda 3,5 milyon dolarlık bir gayrimenkul yatırımının bulunduğu ve bunun değerlemesinin 2023 yılının son çeyrek finansallarına yansıtmak için çalışmalarının başlandığı bildirildi. 2024 yılı planlamalarına ilişkin telefon ve teknoloji ürünlerinde öğrencileri destekleyici kampanyanın 2024 yılının birinci çeyreğinde faaliyete geçmesini beklendiği bildirilirken içerisinde bulunduğumuz dönemde yüksek faiz ortamında tedarikçilere standart olarak 30 gün uygulanan vadenin esnetildiğini ve ek maliyetlerle vadenin uzatılması tedarikçilere alan açılığı bildirildi. Bu gelişmeler ışığında da şirketin 2024 yılı için dolar bazlı çift haneli büyüme beklentisi bulunmaktadır.

 

Şirket halka arz süreci itibariyle geçtiğimiz 19 yıllık dönemin 18’inde temettü dağıtımı gerçekleştirmiş ve gelecek dönemde de kar payı dağıtımını gerçekleştirmek istediklerini hatta kârının 3’te 1’ini temettü olarak dağıtmayı hedeflediklerini bildirdi. Gelecek dönemde nakit pozisyonun daha da güçlenerek devam edeceği açıklanırken marjlar üzerinde geçtiğimiz dönemden itibaren yaşanan iyileşmenin yapılan çalışmalarla ilerleyen dönemde de devam etmesi için çalışıldığı bildirildi.

 

Gelecek Dönem Yatırım Planlamaları

 

Şirketin halihazırda %100 bağlı ortaklığı bulunan Teklos Teknoloji’nin 10 + 20 milyon dolar ek bir yatırımla gerçekleştirerek bir yenisini daha eklemeyi düşünmektedir. Bunun beraberinde 19.10.2023’te KAP’ta da yayımlandığı üzere şirket yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde faaliyet göstermek üzere araştırma yapılmasına ve %100 iştiraki olunan Teklos Teknoloji Lojistik Hizmetleri A.Ş’nin lojistik merkezi kurulmasına karar verilmiştir. Şirketin hali hazırda Inbox adı altında devam eden e-ticaret markasının Kasım ayının ilk iki haftasında mobil uygulamasının lansmanının yapılacağı bildirilirken orta ve uzun vadede ciro üzerinde pozitif etki uyandırabileceği açıklandı.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler