img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

2 Mayıs 2024, Perşembe

Türkiye’nin en yüksek yumuşak şeker üretim kapasitesine sahip Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2023 Yılında Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi arasında 66. sıradan 57. sıraya yükselmiştir. Şirket ayrıca kendi kategorisinde ilk 5’te yer almış olup gelecek dönemde Dünya’nın en büyük 3 yumuşak şeker üreticisi arasına girmek için önemli adımlar atmaktadır.


Şirket Hakkında


Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1994 yılında sakız üretimi ile faaliyetlerine başlamıştır. 1999 yılında Jelly üretimi ile faaliyet alanını genişleten şirket, 2023 yılsonu itibariyle jelly, marshmallow, lolipop, çikolata ve diğer şekerleme ürünlerinin de üretimini gerçekleştirerek 85 ülkeye ihracat yapmaktadır. Şirket; Türkiye, Mısır ve Polonya’da 8 fabrika ile faaliyet göstermekte olup toplamda 113,900 bin tonluk kapasiteye sahiptir. Şirket 116bin m2’de 3300’ü aşkın çalışanla faaliyetlerini sürdürmektedir.
 

Finansallar Hakkında


Şirket 2023 yılında konsolide olarak 8,2 milyar TL’lik bir ciro elde etti. Geçtiğimiz yıla göre satışlar TMS 29 kapsamında yüzde 5 oranında daralma gösterdi. Şirket’in Polonya’daki üretim rotasyonu sebebiyle brüt kâr marjında 650 bps’lik artış, navlun fiyatlarındaki iyileşme ve global enflasyonun etkileri kaynaklı daha hızlı zam yapılabilme kapasitesi ile şirketin düşen cirosuna rağmen brüt kârı bir önceki yıla göre artış göstererek 2,2 milyar TL seviyesinde kaydedilmiştir. Şirketin FAVÖK marjı TMS 29 hariç marjlara göre düşüş göstermesinin ana nedeni parasal kazanç içerisinde muhasebeleştirilen gelirden kaynaklanmaktadır. Bu paralelde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla FAVÖK yüzde 4 oranında gerileme göstererek, 846,3 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.
 

Fabrika Konsolidasyonu ve Yatırım


Çatı şirket konumunda olan Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile diğer şirketler arasında strateji planlamaları oluşturulmuş ve planlama dahilinde çatı şirkette DOPA kapsamında verimli, katma değeri yüksek üretim ve kâr odaklı büyümeye odaklanılmış durumdadır. Ayrıca iç piyasa pazar payının artırılması, e-ticaret ile perakende kanallarında büyüme sağlanması ve markalı ürünlerin satışını artırmak şirketin öncelikli stratejileri arasında yer almaktadır. Bu paralelde şirket OTC ürünleri için yıllık 2bin tonluk üretim kapasitesine sahip bir yatırım planlamaktadır. Ayrıca Polonya’da satın almış olduğu şirkette atıl durumda yer alan atıştırmalık bar hattının Türkiye’ye getirilmesi amaçlanmaktadır.
Şirket ayrıca son dönemde gıda sektöründe ürün çeşitliliğini artırma ve katma değeri yüksek ürünlere yönelik yatırımlar kapsamında gıda sektöründe freeze-dry (dondurarak kurutma) teknolojisi ile üretim faaliyeti gösteren İzmir - Tire OSB'de kurulu Dryff Kurutulmuş Gıda Sanayi Anonim Şirketi'nin (Dryff) satın alımını gerçekleştirdi. Bu yatırımla birlikte şirket dondurulmuş gıda sektörünün etkisi ve sürdürmekte olduğu faaliyeti kapsamında jelly ve licorice ürünlerini kurutarak satışını gerçekleştirecektir. Şirket tarafından yapılan araştırmaya göre bu ürün grubunda yapılan satışların katma değeri diğer ürünlere kıyasla daha yüksek olduğu bildirildi.
Şirket'in bağlı ortaklıklarından Uçantay Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de odaklanılan noktalar ise ihracat oranını %35'ten %70'e yükseltilmesi, kapasite kullanım oranının artırılması, ithal girdi payının azaltılması ve atıştırmalık bar hattının devreye alınması olarak sıralanmaktadır.
Şirket’in Polonya’da 2021 yılında devraldığı Otmuchow Grup içerisinde yapılanma kapsamında fabrikaların konsolidasyonu ile kapasite kullanım oranlarının maksimum seviyeye çıkartılması planlanmaktadır. Ayrıca devralınan şirkete yönelik Jelly Hat yatırımı ile Avrupa bölgesine odaklı ihracat planlasa da Dünya’nın en büyük yumuşak şeker üreticilerinin Almanya’da yer alıyor olması şirketin bu hedefini zorlaştırmaktadır. Şirketin faaliyetlerini optimum seviyeye ulaştırması kapsamında Türkiye’de atıl durumda bulunan marshmallow hatlarından birisinin Polonya’ya taşınması planlanmaktadır.
MCC for Confectionery Manufacturing’ın merkezinin Mısır’da yer alıyor olması Afrika, Ortadoğu ve ABD piyasalarına gümrük vergisi uygulanmaksızın ihracat potansiyeli barındırmakla beraber düşük iş gücü ve enerji maliyeti üretim hattını daha da avantajlı kılmaktadır. Bu paralelde şirket önümüzdeki 5-7 yıl içinde Mısır'da 30 milyon dolarlık bir yatırım planlamaktadır ve mevcut ticaret koşullarını kullanarak Afrika ve Orta Doğu pazarlarındaki fırsatlardan yararlanmak istemektedir.
 

Şirketin 2024 Yılına İlişkin Beklentileri


Şirketin son dönemde faaliyetlerinde kapasite artışına gitmesi, yeni şirket satın alınması ve fabrika entegrasyonu neticesinde 2023 yılı oldukça hareketli geçti. Detaylandırmak gerekirse Mısır’da üretim tesisini kuruldu ve 2024 yılında ilk üretime başladı. Ek olarak İstanbul fabrikası Akhisar’a taşınarak bölgedeki üretim tesisi sayısını 3’e çıkartılmıştır. İhracatın şirketin ciro içerisindeki payının %72 seviyelerinde olması ve en büyük ihracatın ABD’ye sağlanıyor olması nedeniyle şirket ilgili bölgede depo yatırımında bulunmuş ve bu projenin 2025 Mayıs ayında sonuçlanması beklemektedir. Şirket, enerji fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeniyle 25 MW GES yatırımı gerçekleştirdi ve projenin Mayıs ayında tamamlanarak faaliyete alınması planlanmaktadır. Şirket bu yatırımı ile toplamda 29 MW’lik kapasiteye ulaşacak olup faaliyetlerinde yer alan 4,5 milyon dolarlık enerji giderinin tamamını bu yatırımla karşılamayı hedeflemektedir.
Türkiye’deki faaliyetlerinde şirketin 2024 yılında taşınma sürecinin tamamlanması ile tam kapasiteye ulaşılması beklenmektedir. Polonya ve Mısır’daki faaliyetlerin en optimal seviyeye getirilmesi de faaliyet kârlılığında önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu paralelde şirket, 2024 yılsonunda yüzde 12 artışla 12,9 milyar TL konsolide ciro gerçekleştirmesi beklenmektedir. Şirketin yılsonuna ilişkin FAVÖK beklentisi ise TMS 29 kapsamında yüzde 18 artışla 1,4 milyar TL seviyelerinde beklenmektedir. Bu paralelde FAVÖK marjının 600bps artış ile 10,9’a yükselmesi hedeflenmektedir. Şirket 2024 yılı içerisinde 35 – 37 milyon dolarlık bir yatırım harcaması planlanmaktadır.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler