img
logo
Hızlı Menü
Arama

26 Temmuz 2022, Salı


Türk halkının vazgeçemediği yatırım araçlarından olan gram altında hareketli günler yaşanıyor. Geçen hafta 1680 dolara kadar gerileyen ‘ons altın’ın etkisiyle gram altın da, 946-954 bandına kadar düşmüştü. Ancak ABD Merkez Bankası’ndan 100 baz puanlık faiz artışı beklentisinin zayıflaması ve ECB’nin beklentilerin üzerinde, 0,50 puanlık faiz artışı yapması ile, dolar endeksi geri çekildi. Ons altın da tekrar 1720 doların üzerine doğru tepki verdi. Öte yandan yine geçen hafta Dolar/TL 17,50 direncini aşarak, (26 Temmuz’da) 17,8850’ye kadar yükseldi. Hem ons hem dolarda yaşanan bu yükselişlerin etkisiyle, gram altın fiyatları, 25 Temmuz haftasının ilk iki işlem gününde 990 TL’nin üzerini test etti.
 

Yarın ABD Merkez Bankası’ndan 75 baz puanlık faiz artışı bekleniyor. Öncesinde ons altında 1720 dolara yakın seyir devam ediyor. ‘Ons’ta ilk olarak 1712 destek olarak takip edilecek. Bu destek kırılırsa, yeniden 1700-1680 bölgesine doğru yolculuk başlayabilir. 1680 ve aşağısını kuvvetlendirecek bir ihtimal ise şimdilik daha zayıf görülüyor. Bu senaryoda gram altına çok fazla negatif yansıma söz konusu olmayabilir.
 

Dolar tarafında ise yurt içi talep sebebiyle 18,36 TL zirvesine yaklaşıldı. Ekonomi yönetiminden gelebilecek muhtemel tedbirlere göre doların seyri daha da netleşecektir. Mevcut şartlar altında ve kısa vadede 17,50 TL önemli destek noktası olarak öne çıkabilir.
 

Sonuç olarak “belli desteklerde tutunan ons altın” ve “17,80’in üzerinde konumlanan dolar” tablosunda, gram altının da ilk olarak 970-980 desteğinin üzerinde kalması daha kuvvetli bir ihtimal olarak öne çıkıyor. 990 TL’nin üzerinde günlük kapanışlar ve ‘ons’un da 1740 dolara doğru muhtemel hareketi halinde ise, gram altında ilk etapta 1017 TL’ye doğru bir hareketlilik yaşanabilir.
 

Haftanın ikinci işlem gününün ortasında, doların 17,8850 TL ile yılın zirvesini görmesi, gram altını da yukarı taşıyor.  Ons altının teknik seviyelerine dair detayları sizlere aktardık.  Finansal piyasalarda size rehber olacak teknik analizlerle destek direnç seviyelerini ve raporlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler