XELKT
545.66
-1.37
XHARZ
88737.35
-2.78
XUTUM
11544.14
-1.43
XSGRT
67314.7
-3.18
XUTEK
13665.98
-1.35
XHOLD
9308.97
-1.27
XU030
11033.98
-1.46
XULAS
34165.61
-0.68
XUSIN
13862.93
-1.28
XBANK
14156.37
-2.8
XMADN
5929.45
-1.2
XU100
10138.97
-1.37
XBLSM
5499.43
-2.09
XU050
8965.67
-1.31
USDTRY
32.3045
0.25
EURTRY
34.8708
-0.87
XAUUSD
2294.21
-3.47
XAUTRY
74113.31
-3.22

Bireysel Portföy Yönetimi

Bireysel portföy yönetimi ve uzmanlaşmış ekibimiz ile yatırımlarınızı en verimli şekilde değerlendirmek ve riskleri minimize etmek için bize ulaşın.
Portföy Yönetimi
Günümüzde yatırımcıların çoğu, anlık piyasa takibi yapamamaktadır. Bununla birlikte sıcak gelişmelerden hemen haberdar olup, fırsatları değerlendirmeyi de kaçırabilmektedir. Bu gibi durumlarda portföyünüzü profesyonellerin yönetimine bırakmak, en iyi çözümlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Nasıl Bir Yatırımcısınız? Agresif, Temkinli, Faize Hassas, Temettü Odaklı… Ya da portföyünüzün özel olarak yönetilmesini mi tercih edersiniz? Buna karar verdikten sonra portföy yönetimi seçiminizi yaparak, profesyonellerin de desteğiyle en optimum getirilere ulaşabilirsiniz.
Temkinli Portföy Yönetimi
Temkinli Portföy Yönetimi stratejisi çerçevesinde sabit bir varlık dağılımı hedefi yoktur. Değişken piyasa koşullarına göre esnek olarak yönetilmesi esasına dayanır. Fon, Türkiye ekonomisinin sunduğu uzun vadeli yüksek büyüme potansiyelinden istifade etme hedefini göz önüne alır. Yatırım yapılacak sermaye piyasası araçlarının seçiminde, risk/getiri değerlendirmeleri sonucunda belirlenenler tercih edilir. Fon beklenen getiriyi artırmak, riskten korunmak ve/veya yatırım amacıyla; vadeli işlem sözleşmesi, opsiyon, saklı türev araç, swap sözleşmesi, varant, sertifika, ileri valörlü tahvil/bono ve altın işlemleri, yapılandırılmış yatırım araçları ve diğer herhangi bir yöntemle kaldıraçlı işlemlere yatırım yapabilir.
img
Getiri Ölçütü: Kurumsal Yatırımcılar Derneği (KYD) tarafından, yatırım araçlarının günlük getirilerinin ölçülmesi amacıyla oluşturulan referans endekslerden; “BİST-KYD 1 Aylık TL Mevduat Endeksi + %1,00” bu portföy yönetiminin getiri ölçütü olarak belirlenmiştir.
İdeal getiri için tavsiye edilen minimum yatırım süresi: 6-12 ay
Agresif Portföy Yönetimi
Agresif Portföy Yönetimi stratejisi çerçevesinde, sabit bir varlık dağılımı hedefi bulunmamaktadır. Değişken piyasa koşullarına göre esnek olarak yönetilmesi ve orta-uzun vadede TL bazında yüksek getiri hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda hem yurtiçi hem de yurtdışı ülkelerde, TL ve dövize endeksli sermaye piyasası araçlarına ve kıymetli madenlere yatırım yapabilir. Portföye, riskten korunma ve/veya yatırım amacıyla, fonun türüne ve yatırım stratejisine de uygun olacak şekilde; yurt içi ve yurtdışında işlem gören ortaklık payı, döviz/kur, kıymetli madenler, faiz, finansal endeksler ve fon portföyüne alınabilecek diğer varlıklara dayalı türev araç (vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesi), varant ve sertifikalar, ileri valörlü tahvil/bono ve altın işlemleri dahil edilebilir. Riskten korunma amacıyla ise borsa dışı türev araç (vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesi), forward ve swap sözleşmelerine yatırım yapılabilir.
img
Getiri Ölçütü: Gecelik Türk Lirası Referans Faiz Oranı’nın (TLREF) performans dönemine denk gelen bileşik getirisi, bu portföy yönetiminin getiri ölçütü olarak belirlenmiştir.
İdeal getiri için tavsiye edilen minimum yatırım süresi: 3 - 6 ay
Katılım Hisseleri Portföy Yönetimi
Katılım Hisseleri Portföyüne dâhil edilebilecek varlıklar; faizsiz finans ilkelerine uyumlu finansal varlıklardan ibarettir ve katılım bankacılığı ilkelerine uygunluğun belirlenmesinde, Türkiye Katılım Bankaları Birliği bünyesindeki Danışma Kurulu’nun kararları bağlayıcıdır. Bu kapsamda Borsa İstanbul’da işlem gören ve faizsiz finans ilkelerine göre faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetlerinde işlem yapılır. Ayrıca portföye; kamu ve özel sektör kira sertifikaları ve faize dayalı olmayan para ve sermaye piyasası araçları alınabilir. Katılım esaslı bireysel portföy yönetiminde; ters repo, repo, faize dayalı vadeli işlem, opsiyon, varant ve buna benzer faiz getirisi olan işlemler yapılmaz. Portföye faiz getirisi olan kamu veya özel sektör borçlanma araçları da alınmaz.
img
Getiri Ölçütü: Katılım Tüm Endeksi kapsamındaki işlem hacmi ve piyasa değeri en yüksek 50 hisseden oluşan ‘BİST Katılım 50 Endeksi’nin (BİSTKAT50) ilgili dönem performansı, bu portföy yönetiminin getiri ölçütü olarak belirlenmiştir.
İdeal getiri için tavsiye edilen minimum yatırım süresi: 6-12 ay
Temettü Ödeyen Hisselere Yönelik Portföy Yönetimi
Portföy yönetim stratejimiz orta uzun vadede istikararlı temettü ödeyen şirketleri baz almaktır. Bu şirketler içerisinde özsermaye karlılığını enflasyon üzerinde artırmış, fiyat kazanç oranı bist100fk endeksinden +/-%2 sapmış, çeyreklik net kârını, satışlarını ve faiz ve vergi öncesi kârını sektör ortalaması veya üzerinde artırmış şirketlere yatırım yapılır. Ortaklık payları, özel sektör ve kamu borçlanma araçları, altın ve diğer kıymetli madenler, faiz, döviz/kur ve finansal endekslere dayalı türev araçlara, varantlara ve sertifikalara yatırım yapılabilir. Portföye riskten korunma ve/veya yatırım amacıyla fonun türüne ve yatırım stratejisine uygun olacak şekilde türev araçlar (VİOP sözleşmeleri, forward, opsiyon sözleşmeleri) dahil edilebilir.
Getiri Ölçütü: BİST Temettü 25 Getiri Endeksi (%95) + %5 BIST-KYD Repo (Brüt) Endeksi” getiri ölçütü olarak belirlenmiştir. BİST Temettü 25 Endeksi; temettü endeksinde yer alan, temettü verimleri ve piyasa değerleri dikkate alınarak en büyük 25 paydan oluşturulmuş endekstir.
Özel Portföy Yönetimi
Portföy yönetim stratejimiz Bist’te işlem gören; ortaklık paylarında, ortaklık paylarına ait rüçhanlarda, varantlarda, vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyon sözleşmeleri ve diğer türev araçlarda gün içinde gerçekleşebilecek fiyat uyuşmazlıklarını ve istatistiksel arbitraj fırsatlarını algoritma destekli sistemler ile değerlendirerek sermaye kazancı sağlamayı amaçlar. İşlemler kolokasyon alt yapısıyla borsaya iletileceği için bireysel portföy yönetiminde alt limit şartı aranmaktadır.
img
Getiri Ölçütü: Kurumsal Yatırımcılar Derneği (KYD) tarafından, yatırım araçlarının günlük getirilerinin ölçülmesi amacıyla oluşturulan referans endekslerden; “BİST-KYD 1 Aylık TL Mevduat Endeksi X %1,05” bu portföy yönetiminin getiri ölçütü olarak belirlenmiştir.
Genel Uyarılar
  • Bireysel Portföy Yönetimi ürünlerimiz ile ilgili bilgi almak için, 444 9 252 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
  • Portföyden çıkışlar her ayın sonunda, aylık kapanış yapıldıktan sonra gerçekleştirilebilir.
  • Aylık kapanış haricinde çıkış yapmak isteyen yatırımcılardan, çıkış yapılan miktara göre belirli bir tutarda kesinti yapılacaktır.
  • Çıkış için ayın son haftası, müşteri temsilcinize bildirimde bulunmanız gerekmektedir.
Yatırım Yapılabilen Şirketler