img
logo
Hızlı Menü
Arama
AHMET DENİZ YAĞBASAN

AHMET DENİZ YAĞBASAN

10 Kasım 2023, Cuma

Borsa İstanbul’da 2023 3. Çeyrek finansallarının sonuna geldik. Genel anlamda pozitif bir finansal dönem geçirdik. Son 2 yıllık süreçte şirketler her ne kadar ciro ve kârlılık büyümesi ile öne çıksa da bu büyümenin en önemli etkileri arasında enflasyonda yaşanan yükseliş yer aldı. 2023 yılının Eylül ayında yıllık enflasyon %61,53 seviyesinde gerçekleşti. Bu finansal dönemde özellikle esas faaliyet kârının enflasyon üzerinde artış göstermesi, dikkat ettiğimiz en önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Bu dönemde Havacılık ve Sigorta sektörleri başta olmak üzere bankacılık, perakende, otomotiv ile kimya sektörü, genel anlamda esas faaliyet kârlarındaki artışla enflasyonu yendi ve beklentilerin üzerinde kâr açıkladı. Bu sektörlerin içerisinde kârlılık artışı ile öne çıkan şirketler ise Eczacıbaşı İlaç, Borusan Mannesmann, Boğaziçi Beton Sanayi, Karsan Otomotiv, Türk Traktör ve Akçansa oldu.

Hali hazırda geçtiğimiz haftalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından enflasyon raporunda açıklanan yılsonu enflasyon beklentisi, yukarı yönlü revize edilerek yüzde 65’e yükseltildi. 2024 yılı enflasyon beklentisi de yüzde 36 olarak revize edildi. Enflasyondaki yükseliş ve buna bağlı olarak atılan sıkılaşma adımları, sanayi şirketlerini kârlılıkları üzerinde genel anlamda olumsuz bir seyir olmasına neden olurken; sigorta ve banka sektörleri kredi büyümesinin gerileme göstermediği dönemde yüksek faiz ortamından pozitif etkilenmektedir. Yüksek faiz ortamı her ne kadar sanayi şirketlerinin büyük bir çoğunluğunu negatif yönde etkilese de talep esnekliği düşük olan şirkeler gelecek dönemde öne çıkabilir. Talep esnekliği düşük olan şirketlerin en başında gıda perakende sektörü gelmektedir. Bunun beraberinde iletişim, enerji ve ulaştırma gibi sektörler de yer almaktadır. 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sektörlere ait şirketlerde, hem gelecek dönemde beklenen nakit akışları hem de gelecek F/K ve FD/FAVÖK beklentisinin, geçtiğimiz döneme göre iskontolu olan şirketleri öne çıkarıyoruz. Bu paralelde havacılık sektöründe Türk Hava Yolları ve TAV Havalimanları’nda gelecek 12 aylık beklentimiz, sırasıyla 393,70 TL ve 181,40 TL olarak öne çıkmaktadır. Gıda Perakende sektöründe ise Şok Marketler hissesinin gelecek dönemde hem enflasyon hem de endeks üzerinde performans gösterebileceğini beklemekteyiz. Bu paralelde şirket için 101,30 TL hedef fiyat öngörüyoruz.  Coca Cola hissesinde ise 572,00 TL hedef seviye olarak takip edilebilir.  İletişim sektöründe ise Turkcell hissesini beğeniyoruz ve 79,80 TL hedef fiyat ile takibimizde yer alıyor.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler