img
logo
Hızlı Menü
Arama

25 Mart 2022, Cuma


Borsa İstanbul mart ayında 2021 yılı 4. çeyrek bilanço sezonun açılmasıyla birlikte yükselişe başladı. Borsa İstanbul endekste beta etkisi yüksek olan şirketlerin bilançolarının pozitif gelmesi ve enflasyon üstü getiri arayışı ile mart ayında GOÜ ve Gelişmiş ülke borsalarının da üstünde performans gösterdi.

Borsa İstanbul, dünyadaki Avrupa, Çin ve ABD gibi global borsalardan pozitif ayrışıyor. BİST100 endeksinin yükselişinde enflasyon ve açıklanan bilançoların dışında, endeksin döviz sepeti bazında 2009 yılı seviyelerine yakın olması, Fiyat/Kazanç oranına göre iskontolu olması, hisse geri alım programları, negatif reel faiz ortamı gibi unsurlardan da bahsedebiliriz.

Mart ayı içerisinde Avrupa borsaları %2, Çin borsası %7 geriledi. ABD Borsası %3, Japon borsası %7 yükseliş gösterirken Borsa İstanbul %12’lik yükseliş gösterdi.

Son zamanlarda emtia fiyatlarında yaşanan rallinin de etkisi ile endekste betası yüksek olan amiral hisselerden Ereğli Demir Çelik hissesi endeksin yükselişine 29 puan katkı sağlarken, BİM 15, Koç Holding 15, Şişe 13 ve Ford Otosan’ın 12 puanlık katkısıyla mart ayında %12’lik yükselişe etki etti. Sanayi öncülüğünde yükselişini devam ettiren endeks bankacılık hisselerinin de yükselişe eşlik etmesiyle önümüzdeki dönemlerde pozitif seyrini devam ettirebilir.

Dünya genelinde varlığını sürdüren enflasyonist ortama, emtia rallisinin de eşlik etmesi durumunda Borsa İstanbul tarafında yükselişin devamlılığı görülebilir. Rusya-Ukrayna savaş gerginliğinin azalması ve dünya piyasalarında rallinin başlaması halinde Bist100 bu durumdan olumlu etkilenecektir.

2021 Aralık ayında yaşanan ralli sonrası 2400 seviyelerine kadar yükselen Bist100 yaşanan geri çekilmeler sonrası 1825 – 2100 bölgesinde konsolidasyon sürecine girdi.

Mart ayı itibariyle yaşanan ralli sonrası 2100 seviyesi aşıldı. Yükselişin devam etmesi durumunda 2280 ve 2400 seviyeleri gündeme gelebilir. Olası kâr satışlarının gelmesi ile yaşanabilecek geri çekilmelerde ise 2100 seviyesini destek noktası olarak takip edilebilir.

Bu yazımızda Borsa İstanbul, Bist100 endeksi hakkında ekonomik verilere ve destek- direnç seviyelerine değindik. Haber akışlarından etkilenen finansal piyasaları yakından takip etmek için Alb Yatırım uzman araştırma ekibinin hazırladığı araştırma raporları, günlük bültenler, duyurular, BIST/VİOP analizlerini takip edebilirsiniz.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler