img
logo
Hızlı Menü
Arama

30 Eylül 2022, Cuma


Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi, eylül ayının son işlem gününe 3146,89 puandan başlayacak. Bir süredir destek vazifesi gören 3200 seviyesini 29 Eylül işlemlerinde aşağı yönlü kıran endeks, Temmuz-Eylül yükseliş trendinin yüzde 50 düzeltme seviyesi olan 3036 seviyesine oldukça yaklaştı. Perşembe günü en düşük 3048 puanı gören endeks, oradan gelen tepkilerle, yeniden yüzde  38,2 düzeltme seviyesi olan, 3197’ye doğru yakınlaşmaya çalıştı.
Kritik destek noktalarının görülmesi üzerine yatırımcılar; “Borsa yükselir mi”, “Borsa daha da düşer mi”, “Borsada hedef”, “Borsa beklenti”, “Borsada hangi hisseler alınır”, “Borsada hangi seviyeler öne çıkacak” gibi soruların cevaplarını arıyor.

BORSADA HEDEF NERESİ?

- Borsada biraz daha dış dinamiklerin fiyatlandığı dönemden geçiliyor. Bu kapsamda rezerv para merkez bankalarının uyguladığı sıkı para politikası ve bunun dünya borsaları üzerinde oluşturduğu satış baskısı, içeride de hissediliyor.
- Bu kapsamda borsada 3036-3048 destek bölgesinin korunması, “satış baskısının daha fazla artmaması” için ilk önemli gösterge olacak.
- “Sakinleşme” ve “yön kararı” için, endeksin tekrar 3200 seviyesinin üzerinde bir konumlanmaya ihtiyacı var.
- Alım yönlü hareketlerin daha da anlam kazanması için, endekste, 29 Eylül tarihi itibarıyla 3230’da bulunan 5 günlük ortalama ve 3321’de bulunan 22 günlük ortalama seviyenin de “kalıcı olarak” geçiliyor olması gerekiyor.


BORSADA BEKLENTİ NE?

- Borsayı içeride destekleyecek en büyük hikaye, bilanço sezonunun yaklaşıyor olması... 20 Ekim tarihi itibarıyla borsada 3. çeyrek bilançoları açıklanmaya başlayacak. Bilanço sezonu, kâr beklentisi olan ve fiyatları gerileyen hisse senetlerine yatırım yapmak için önemli fırsatlar sunabilir.
- Bu kapsamda borsa endeksinin daha büyük resimde 3036-3197 bandında bir dip çalışması yapması, daha yakın bir ihtimal olarak değerlendirilebilir.
- Borsanın enflasyona karşı korunma aracı olarak görülmesi ve son yaşanan düşüşte bazı hisse senetlerinin cazip seviyelere gelmesi de, daha orta vadeli yatırımları teşvik edebilir.


HANGİ HİSSELER ALINIR?

Bilanço sezonu öncesinde havacılık ve sınai sektör hisseleri öne çıkabilir. Hızlı kâr satışı ile karşılaşan demir-çelik ve petro-kimya sektör hisselerinin de destek bölgelerine yakınlığı dikkat çekiyor. Bununla birlikte Emlak Konut GYO, ekim ayında büyük bir kampanya açıklamaya hazırlanıyor. Bu hisse de takip edilmeye değer gibi görünüyor.
RİSKLER: Borsanın muhtemel iç ve dış olumsuzluklarla 3000 puan altına sarkması söz konusu olursa, başka şeyleri konuşuyor olacağız. Bu, şu anda ana senaryomuz değil...

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler