img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

9 Ekim 2023, Pazartesi

Küresel piyasalar haftaya beklenmedik sürpriz bir gelişme olarak ifade edebileceğimiz, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısı ile volatilitesi yüksek bir başlangıç yaptı. İsrail ve Filistin arasında bundan sonra da sıcak çatışmaların devam edeceği ve belki de bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayacak geniş çaplı bir savaş riski, tüm finansal enstrümanlarda etkisini gösterdi. 


Altında Zirve Test Edilebilir

Jeopolitik risklerin tırmanışa geçtiği dönemlerde güvenli liman özelliği ile öne çıkan altın haftaya sert yükselişle başladı. Cuma gününü 1832 seviyesinden tamamlayan ons altın, 1854 Dolara kadar yükselirken; Gram Altın’da da 1676 TL ile 27 Eylülden beri en yüksek seviye test edildi. Jeopolitik gelişmelerin hangi doğrultuda ilerleyeceğini öngörmek zor olsa da, son dönemde FED’in sıkı para politikası ve artan reel faizlerin etkisi ile baskılanan ve ağustos başından beri zayıf bir performans izleyen Altın’da, bu gerilimler yukarı yönlü risklerin artmasına neden oluyor. Sıcak çatışma ortamının devam etmesi halinde Altında yukarı hareket etme isteğinin korunabileceğini görebiliriz. Bu çerçevede Altın ons’da teknik ve psikolojik açıdan önem arz eden 1900 Dolar seviyesine ve Gram Altın’da ise tarihi zirve 1731 TL’ye doğru yukarı yönlü fiyatlamalar kısa-orta vadede devam edebilir. 

 

Dolar da Yükseldi

Döviz piyasalarında da riskten kaçınma eğilimi sonucu Dolar, Japon Yeni ve İsviçre Frangı gibi para birimlerinde kazançlar görüldü. TL dahil gelişen ülke para birimleri de Dolara karşı değer kaybetti ve Dolar/TL, tarihi zirve olan 28.15 seviyesini test etti. Jeopolitik gerilimin devam etmesi, Dolar Endeksinde de yükselişin devamını getirebilir. 

 

Petrolde Arz Korkusu

Petrol de, Arap ülkelerini içine alabilecek geniş çaplı bir gerilim riskinin, arzı olumsuz etkileyeceği endişeleri ile sert yükseldi ve Brent petrolün varili 88 Doların üzerini test etti. Jeopolitik gerilimin petrol arzını sekteye uğratacak bir bölgesel savaşa dönüşmesi, petrol fiyatlarında ve dolayısıyla küresel enflasyonda yükseliş risklerinin de canlı kalmasına yol açacaktır. 

 

Hisselerde Riskten Kaçınma Eğilimi

Hisse senedi piyasalarında ise ilk etki negatif oldu ve Asya’dan ABD’ye kadar vadeli ve spot Borsa Endekslerinde düşüşler görüldü. Geniş çaplı bir savaş riski kısa vadede hisse senetleri üzerindeki baskının devam etmesine yol açabilecekken, ilerleyen süreçte jeopolitik risklerin pozitif etkileyebileceği sektörler olabilir. Burada da ilk akla gelenler savunma sanayi şirketleri olacaktır. Borsa İstanbul da küresel borsalara paralel olarak haftaya satışlarla başladı ve BIST 100 endeksi açılışta %1.90 değer kaybetti. Genele yayılan satış baskısına rağmen savaş etkisi ile savunma ve petrokimya sanayiinde pozitif ayrışmalar görüldü. Gerilimin daha da tırmanması ve enerji emtiası fiyatlarının yükselişini sürdürmesi, Borsada sektörel ayrışmaların belirginlik kazanmasına yol açabilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler