img
logo
Hızlı Menü
Arama

10 Ekim 2022, Pazartesi


Geçtiğimiz eylül ayında 30 aylık 1680 dolar desteğini aşağı yönlü kıran ons altın, 1615 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Ons altın; teknik olarak aşırı satış bölgelerinde bulunulması, dolar endeksinde gevşeme, ABD tahvil faizlerinde düşüş ve sterlinde yaşanan güçlenme ile birlikte yeniden yukarı yönelmiş ve ekim ayının ilk haftasında 1729 seviyesine kadar yükselmişti. Geçen hafta ortasından itibaren düşüşe geçen ons altın, tekrar 1700 doların altına sarktı ve 10 Ekim haftasına, 1680 dolar desteğine yakın seviyelerden başladı.

Bu süreçte gram altın da, geçen ay 960 TL’den tepki vererek 1033 TL seviyesini görmüştü. Onsta yaşanan gerileme ile birlikte gram altın da tekrar 1000 TL sınırına yaklaştı. 10 Ekim haftasına gram altın, 1006-1007 TL seviyelerinden başlıyor.

Geçen haftaya damga vuran veri, ABD istihdam rakamları oldu. ABD’de tarım dışı istihdam rakamlarının eylülde, 263 bin ile beklentilerin üzerinde bir artışa işaret etmesi ve işsizlik oranlarının da yüzde 3,5 ile son 50 yılın en düşük seviyesine gerilemesi; FED’in faiz artışları konusunda elini güçlendirdi. Bu durum doların güçlenmesini ve altın ile birlikte diğer kıymetli metallerde gerilemeyi beraberinde getirdi.

“Altında hedef neresi”, “Altında beklenti”, “Altın düşer mi”, “Altın yükselir mi” sorularının cevaplarına bakacak olursak;

- 13 Ekim perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon rakamları dikkatle takip edilecek. Beklenti yüzde 8,1 civarında...
- Bu beklentinin altında gerçekleşecek bir enflasyon rakamı, “şahin FED”e dair beklentileri yumuşatacağı için, altın fiyatlarında yeniden yukarı doğru yönelme görülebilir. Bu durumda ons altın yeniden 1720 dolar ve üzerine doğru yönelebilir.
- Ancak beklentiyi aşacak bir enflasyon rakamı, “daha agresif FED” fiyatlamasını gündeme getirir ki, bu da ons altında yeniden 1650 dolara doğru bir gevşemeyi gündeme taşıyabilir.
- Son açıklanan ABD istihdam rakamlarında ücretlerde yaşanan artışlar dikkat çekmişti. Bu gelişme, enflasyonist baskının da bir miktar artmasını beraberde getirebilir. Bu sebeple enflasyonda beklenti ve üzerinde bir gerçekleşme, daha yakın bir ihtimal olarak öne çıkabilir.
- Ons altında 1650 doların görülmesi halinde, gram altın tarafında yeniden 1000 TL’nin altına sarkma gerçekleşebilir. Bu durumda, 986-991 TL bölgesine doğru bir gerileme gerçekleşebilir.
- Bu seviyelerin görülmesi halinde, gram altında “ağırlık artırma” yönünde bir strateji kovalamak, daha uygun bir yatırım tercihi olabilir. Çünkü dolar/TL tarafında da, “daha güçlü dolar” beklentiler dahilinde bulunmaktadır.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler