img
logo
Hızlı Menü
Arama

15 Mart 2024, Cuma


Son yıllarda gerek dünyada gerekse Türkiye’de hızla büyüyen ve gelişen Teknoloji- Bilişim sektörü yazılım geliştirme, bilişim teknolojileri, yapay zekâ, mobil uygulamalar, bulut bilişim ve finansal teknoloji gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. Gelecek perspektifinde birçok sektör ve alanda teknoloji ve bilişimin yeri düşünüldüğünde, Türkiye açısından sektörün büyüme potansiyelini koruduğunu ve gelişmeye açık olduğunu görüyoruz. Bu bakımdan sektöre yönelik teşvik ve yatırımların ayrı bir önem arz ettiğini söyleyebiliriz.


 

Kaynak: TÜBİSAD

Türkiye’de Teknoloji- Bilişim Sektörü

Sektör içerisinde MIATK ve PENTA gibi BİST100 endeks hisselerinin yanı sıra REEDR, ARDYZ, LOGO ve INDES gibi başlıca hisseler ile birlikte toplamda 32 şirket işlem görmektedir.

Analiz kapsamına alınan hisse senetlerinin yıllıklandırılmış 12 aylık finansal verileri ile analiz yapılmış ve sektör içerisindeki finansal performanslar karşılaştırılmalı değerlendirilerek yorumlanmıştır. Analiz (Aktif Karlılık, Öz Sermaye Karlılığı, Net Satışlarda Büyüme, Borç Kaynak Oranı, F/K, PD/DD ve Firma Değeri/FAVÖK) gibi ana finansal performans göstergeleri üzerinden gerçekleştirilmiştir.

Analizimizde öncelikle finansal performans göstergelerinin ağırlıklandırılmış sonuçlarına göre hisselerin sektördeki konumu değerlendirilmiştir. Sonrasında her bir finansal performans göstergesine göre ayrı ayrı değerlendirilmiştir.

Tüm bunların yanı sıra analizimiz bir bakış açısı sunmakla beraber, farklı değerlendirmeler ile birlikte de ele alınabilir. Ayrıca mevcut veriler ilerleyen dönemlerde değişiklik gösterebilir.
 

Temel Çarpanlar Bazında Sektör Analizi


 

Analiz sonuçlarına göre;

  • F/K oranlarını dönemsel olarak kıyasladığımız zaman MOBTL, ESCOM, İNDES, ARDYZ  ve LOGO ön planda olduğunu söyleyebiliriz. (F/K değeri olarak ortalamadan çok fazla sapan DGATE, NETAS, PATEK ve PKART kapsam dışı bırakılmıştır..)
  • PD/DD oranlarını dönemsel olarak kıyasladığımız zaman MOBTL, ALCTL, ARENA, PENTA  ve ESCOM ön planda olduğunu görüyoruz. (PD/DD değeri olarak ortalamadan çok fazla sapan PATEK kapsam dışı bırakılmıştır.)
  • Firma Değeri/FAVÖK oranlarını dönemsel olarak kıyasladığımız zaman ise INDES, ARENA ve PENTA ön planda olduğunu söyleyebiliriz. (Firma Değeri/FAVÖK  değeri olarak ortalamadan çok fazla sapan LINK, OBASE, PAPIL ve PATEK kapsam dışı bırakılmıştır.)
  • Bununla birlikte, Aktif Karlılık çarpanına göre sektörde ön plana çıkan ilk beş şirket ESCOM, PAPIL, MTRKS, CEMAS ve BMSTL olmuştur. 
  • Özsermaye Karlılığı çarpanına göre; sektörde ön plana çıkan ilk beş şirket ESCOM, MTRKS, ARDYZ, MIATK ve PAPIL olmuştur.
  • Net Satışlarda Büyüme çarpanına göre SMART, KAREL, MIATK, ARDYZ ve VBTYZ  olmuş; ESCOM ise negatif Net Satışlarda Büyüme çarpanı ile geri planda kalmıştır.
  • Son olarak hisselerin Borç Kaynak Oranları çarpanına baktığımız zaman; ARDYZ, MIATK, MTRKS, SMART ve VBTYZ ideal seviyelerde olduğu gözlenmiştir. ESCOM ise çok düşük Borç Kaynak Oranı ile dikkat çekmiştir. 


 

Bir bütün olarak finansal performans göstergelerini değerlendirdiğimizde ARDYZ birçok finansal performans göstergesinde sektör içerisinde önde olduğunu görmekteyiz. Bu bakımdan ARDYZ’nin sektörde öncü olmasına yüksek Net Satışlarda Büyüme, Özsermaye Karlılığı ve Aktif Karlılığın neden olduğunu söyleyebiliriz. 

Bununla birlikte  MIATK karlılık oranlarının yanı sıra Borç Kaynak Oranı çarpanında da iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.

MTRKS ise Aktif Karlılık, Özsermaye Karlılığı ve Net Satışlarda Büyüme finansal performans göstergeleri ile ilk sıralarda yerini aldığını görüyoruz.

Tüm bunlara ek olarak  PAPIL, Aktif Karlılık, Özsermaye Karlılığı ve Borç Kaynak oranında ön planda olduğunu söyleyebiliriz.
 

Teknik Değerlendirme


 

Teknik açıdan değerlendirirsek endeks yılbaşından bu yana gösterdiği ivmeli yükselişine 7850 seviyesinden baskı görerek ara verse de; referans göstergeler olarak takip ettiğimiz 33, 50 ve 150 günlük üssel hareketli ortalamalardan aldığı destek ile genel pozitif görünümünü koruyor diyebiliriz. Endekste pozitif ivmenin devam etmesi durumunda 7000, 7200 ve 7450 seviyelerine doğru hareketlilik görülebilir. Bununla birlikte endekste yeni bir pozitif atağın oluşabilmesi adına 7850 (tarihi zirve) seviyesi üstünde kalıcılık aranabilir. Aksi takdirde endekste yaşanabilecek olası geri çekilmelerde ise 6750, 6450 ve 6125 seviyelerine doğru geri çekilme izlenebilir.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler