img
logo
Hızlı Menü
Arama

16 Şubat 2023, Perşembe


Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem için ortak yayın düzenlendi. Kampanyaya birçok isimin yanı sıra kurum ve kuruluşlarda katıldı. Kamu bankaları yaklaşık 39 milyar TL tutarında yardım toplarken kampanyaya en yüksek bağışı 30 milyar TL ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gerçekleştirdi. Toplamda ise bağış tutarı 115,1 milyar TL’ye ulaşırken 9 milyona yakın SMS bağışı yapıldı.

Borsa İstanbul ise 5 günlük kapalı kalmasının ardından gelen tedbir ve düzenlemelerle ilk işlem gününü yüzde 9,88 oranında yükselerek 4950 seviyesinde tamamladı. Vadeli endeks kontratı ise akşam seansı da dahil olmak üzere yüzde 13,20 oranında yükselerek 5751 seviyesine ulaştı. Endekste dün yaşanan alımlarda normal görünümün aksine TAVHL, PGSUS, SAHOL ve ENKAI şirketlerinde para çıkışları gerçekleşti.

Küresel piyasalarda ise Salı günü açıklanan ve beklenti üzerinde gelen ABD enflasyonuna rağmen piyasalarda iyimser görünüm sürüyor. Dün ise ABD’de açıklanan perakende satışlar Fed’in aksine Ocak ayında keskin bir şekilde artış gösterdi. Gelen bu veri ile Fed Swapları Temmuz ayı faiz üst limit beklentisi 5,22 seviyesine yükseldi. Bu oran geçtiğimiz hafta 5,14 seviyesindeydi.

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

HEKTS: Şirket yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Ferbis Tarım Ticaret ve Sanayi A.Ş'nin Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem görmesi amacıyla  halka açılma amaçlı esas sözleşme değişikliği başvurusu 15.02.2023 tarihi itibariyle Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılmıştır.

TSPOR: Profesyonel futbolcu Lazar Markovic'in, 2022-23 futbol sezonu sonuna kadar bedelsiz olarak geçici transferi konusunda anlaşma sağlanmıştır.

AGESA: Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre hasar Fazlası Reasürans Sözleşmelerine istinaden var olan deprem korumamızın, depremler sonucunda oluşacak tazminatları karşılayacağını ve ilgili tazminatların 2023 yılı mali tablolarımızda önemli seviyede bir etki oluşturmayacağını öngörmekteyiz. 

AKGRT: Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre hasar Fazlası Reasürans Sözleşmelerimize istinaden var olan deprem korumamız ile bilançomuzda bulunan deprem, sel gibi katastrofik riskleri karşılamak üzere oluşturulan Dengeleme Karşılığı Fonu'nun depremde gerçekleşen hasarları karşılayacağını ve ilgili hasarların 2023 yılında Özkaynakları ve Bilanço Karlılık üzerinde olumsuz bir etkisinin olmayacağını öngörmekteyiz. 

YEOTK: 26.07.2022 tarihli şirket açıklamasına ile Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi arasında TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisinde Kurulacak olan 12,59 MW gücündeki arazi üzeri Güneş Enerji Santralinin anahtar teslimi yapımı için KDV hariç 12.026.364,00 USD + 6.000.00,00 TL tutarlı sözleşme imzaladığımızı bildirmiştik. Aynı tesise entegre olacak şekilde ilave 16,72 MW Güneş Enerjisi Santralinin anahtar teslim yapımı için TÜPRAŞ ile ayrıca anlaşmaya varılmıştır. Sözleşme bedeli KDV hariç 15.831.193,00 USD + 8.000.000,00 TL'dir.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Perşembe günü yüzde 9,88 yükseliş göstererek günü 4950 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 5180 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 4700 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5180 / 5400 / 5570
Destekler: 4700 / 4600 / 4480

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 5920 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5720 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5920 / 6050 / 6150
Destekler: 5720 /  5470 / 5250

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler