img
logo
Hızlı Menü
Arama

30 Mayıs 2023, Salı


Borsa İstanbul seçim sonrasında ilk işlem gününde %4,10 yükselerek 4768 puanla tamamladı. Özellikle seçim belirsizliğinin ortadan kalkması piyasanın risk iştahını pozitif yönde etkileyen ana unsur olarak öne çıktı. Bu süreçten sonra kabinede yer alacak isimler piyasa için önem arz edecektir. Yabancı takas oranı ise %27,5 seviyesine gerileyerek tarihi en düşük seviyesine ulaştı.

Borsa İstanbul’da en çok yükselen sektörler teknoloji, metal ana sanayi ve madencilik hisseleri oldu. Endekste yükselişi pozitif yönde etkileyen şirketler ise THYAO, SISE ve TCELL oldu. Negatif yönde etkileyen şirketler ise SOKM, GLYHO ve SMRTG oldu.

Küresel piyasalarda ise Fed’e dair ek faiz artış beklentileri piyasalar üzerinde satış baskısı oluştursa da borç tavanının çözüme kavuşma ihtimali piyasada risk iştahını artıran ana unsurlar olarak yer aldı.

Borsada sınırlı bir pozitif açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

AKSEN(Nötr): Aksa Enerji Üretim A.Ş.'nin JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından gerçekleştirilen kredi derecelendirme süreci kapsamında, Şirketimizin Uzun Vadeli Ulusal Notu geçen seneye göre sabit kalarak "AA (tr) / Stabil Görünüm); Kısa Vadeli Ulusal Notu ise geçen seneye göre sabit kalarak "J1+ (tr) / (Stabil Görünüm) " ile en yüksek notasyon olan yatırım yapılabilir seviyede belirlenmiştir. Uzun Vadeli Uluslararası Notumuz ise "BB / (Negatif Görünüm)" olarak Türkiye Cumhuriyeti ülke tavanı ile aynı olacak şekilde belirlenmiştir.

KRDMD(Nötr): Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating,  Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Uzun Vadeli Ulusal Kurum Kredi Notu'nu yüksek yatırım düzeyi kategorisinde yer alarak AA+(Tr) ve Kısa Vadeli Ulusal Kurum Kredi Notu'nu "J1+ (Tr) olarak belirlemiştir. Uzun Vadeli Ulusal Kurum Kredi not görünümü ise "Stabil" olarak belirlenmiştir.

Diğer taraftan, Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Kurum Kredi Notları, Türkiye'nin uluslararası not ve görünümlerine paralel olarak BB / Negatif olarak belirlenmiştir. 

MPARK(Nötr): Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 08.05.2023 tarihli kararı ile uzatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirketimizce 29.05.2023 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 61,00 TL – 61,50 TL (ağırlıklı ortalama 61,31 TL) fiyat aralığından toplam 38.361 TL nominal değerli MPARK payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 29.05.2023 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 12.413.000 TL olup, bu payların sermayeye oranı %5,9667'ye ulaşmıştır.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Dün günü 4.1% yükselişle 4.768 seviyesinden tamamlayan BIST 100 endeksinde işlem hacmi üst üste 2.işlem gününde de artarak 70.9 milyar TL oldu ve aylık ortalaması üzerinde gerçekleşti. Dün akşam VİOP 30 kontratının yükselişi ve MSCI Türkiye ETF’indeki artışla beraber bugün pozitif bir açılış bekliyoruz.

Teknik açıdan yükselen hacmin de teyit ettiği kısa vade yukarı trend 4620 seviyesi üzerinde korunacaktır. 50 ve 100 günlük ortalamaların buluştuğu 4770-4780 bölgesinin aşılması ilk hedef iken bu seviyeler üzerinde tutunma 4982-5000 seviyelerinin hedeflenmesini sağlayacaktır. 4620 iz süren stop seviyesinin kırılması durumunda ise satışların artmasına karşı tedbirli olunmalıdır.

 

Dirençler: 4890 / 4982 / 5060
Destekler: 4620 / 4530 / 4400

 

VIOP Teknik Görünüm

Dün akşam seansında 0.85% değer kazanarak 5562 seviyesinde günü kapatan VİOP 30 bugün de pozitif bir açılış gerçekleştirebilir.  

Teknik açıdan 5350 üzerinde kalındıkça kısa vadede yukarı trend geçerliliğini koruyor. 5350 üzerinde 5680 gün içi hedef seviye olabilecek iken, 5350 altına sarkma durumunda 5430 desteğine dikkat edilmelidir.

 

Dirençler: 5680 / 5770 / 5850
Destekler: 5430 / 5350 / 5190

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler