img
logo
Hızlı Menü
Arama

30 Aralık 2022, Cuma


2022 yılının son işlem gününe başlangıç yaptığımız bugünde takip edilecek en önemli ve son verisi olan 2023 Yılı Para ve Kur Politikası metni yayınlanacak. Özellikle bankacılık sektörüne ilişkin mevduat ve kredi faizi arasında marjın kapanmasına yönelik atılabilecek adımlar takip edilecek.

2022 yılı özellikle dünya açısından jeopolitik gelişmelerin öne çıktığı ve pandemi döneminde genişletici para politikasının vermiş olduğu etki 2022 yılında dünya merkez bankalarının sıkılaşma adımları atmasına neden oldu. 2023 yılı ise faizlerin tavan seviyelerine ulaştığı ve yılın son çeyreği itibariyle faiz indirim serüvenine başlanacağı tahmin edilmektedir.

Türkiye için bu durum biraz daha jeopolitik gelişmelerden ötürü ekonomik büyüme yakalamak için TCMB tarafından faiz indirim döngüsüne gidilmesine neden oldu ve bu faiz indirim serüveni Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 büyümesine neden oldu.

Borsa İstanbul’da yılın son haftasında gelen satışlar dün itibariyle telafi edilmeye çalışıldı. Perşembe günü yüzde 2,46 seviyesinde yükseliş gerçekleştiren Bist100 endeksinde sektörel bazda en çok değer kazanımı bankacılık, holding ve metal ana sanayi sektörlerinde gerçekleşti. Hisse bazlı ise FROTO, SISE ve TOASO hisseleri endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler oldu.

2022 yılının son işlem gününde Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.
 

Şirket Haberleri

 

Dün yayınlanan SPK bülteninde Tapdi Oksijen Özel Sağlık ve Eğitim Hizmetleri Sanayi Ticaret A.Ş.ile Maçkolik İnternet Hizmetleri Ticaret A.Ş.’nin halka arzları onaylandı.

Dün yayınlanan SPK bülteninde Berkosan Yalıtım ve Tecrit Maddeleri Üretim ve Ticaret A.Ş. İle Pankent Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bedelsiz sermaye artırımı onaylanırken Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’nin bedelli sermaye artırımı onaylandı.

VBTYZ: Şirketimiz VBT Yazılım A.Ş., Türkiye'de yerleşik Bir Kamu Bankası ile "Anasistem ve Dağıtık Platform Yazılımları"  yenileme ve ek lisans alımı konusunda anlaşmış ve 3 yıllık sözleşme imzalamıştır. Sözleşmenin toplam bedeli 7.500.000,00 dolardır.

ARDYZ: Şirket Yönetim Kurulu 29.12.2022 tarihli toplantısında, finansal teknolojiler ve e-dönüşüm çözümleri başta olmak üzere tüm yazılım ürünlerimizin geliştirilmesi ve ihracatının yapılması amacıyla, İngiltere'nin başkenti Londra'da yüzde 60 bağlı ortaklık olacak şekilde yeni bir şirket kurulmasına karar verilmiştir.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Perşembe günü yüzde 2,46 yükseliş göstererek günü 5476 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 5550 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5340 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 5550 / 5600 / 5800
Destekler: 5340 / 5260 / 5000

 

VIOP Teknik Görünüm
 

VIOP30 kontratı, Perşembe günü yüzde 2,41 yükselerek günü 5963 puandan tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 6000 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5875 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 6000 / 6050 / 6250
Destekler: 5875 /  5790 / 5680

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler