img
logo
Hızlı Menü
Arama

25 Nisan 2024, Perşembe


Borsa İstanbul Çarşamba günü yüzde 0,74 oranında yükseliş ile 9716 seviyesinden başladı. Gün içinde endekste, 9625- 9850 bölgesi arasında hareket ederek gün sonunda yüzde 0,80 yükselişle 9722 seviyesinden tamamladı. Yeni günde endekste yükselişin kaldığı yerden devam etmesi durumunda 9850, 10000 ve 10200 seviyelerine doğru yükseliş kaydedebilir. Aksi takdirde endekste negatif ivmenin devam etmesi durumunda ise 9625, 9450 ve 9250 seviyelerine doğru geri çekilme görülebilir.

Günün en çok değer kazanan sektörleri Finansal Kiralama, Banka ve Ulaştırma olurken; en çok değer kaybeden sektörleri Spor, Orman Kağıt Basım ve Madencilik oldu. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 519 milyon TL para girişi gerçekleşirken; bu girişte en yüksek pay THYAO, PGSUS ve ISCTR hisselerinde yaşandı. Borsa İstanbul genelinde yaşanan para girişine rağmen para çıkışı ile negatif yönde baskılayan şirketler ise ZOREN, DOAS ve REEDR oldu.

Dün, TCMB tarafından açıklanan verilere göre, mevsimsel etkilerden arındırılmamış İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı, 2024 Nisan ayında bir önceki aya göre 0,5 puan artarak yüzde 76,7 olarak gerçekleşti. Yine TCMB tarafından açıklanan Konut Fiyat Endeksi raporuna göre, 2024 Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 oranında artan konut fiyatları endeksi, 2023 yılının Şubat ayına göre ise nominal olarak yüzde 58,3 oranında artış gösterirken, reel olarak yüzde 5,1 oranında azalış kaydetti.

TÜİK tarafından açıklanan Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri raporuna göre; mevsimsel etkilerden arındırılmış Hizmet sektörü yüzde 2,8 oranında azalış kaydederek 117,1, perakende ticaret sektörü yüzde 1,9 oranında artış göstererek 115,5 ve inşaat sektörü ise aynı düzeyde kalarak 88,6 değerinde gerçekleşti.

Öte yandan Türkiye ziyaretinde Almanya Cumhurbaşkanı ile basın açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Almanya ile 60 milyar dolar ticaret hacmi hedefliyor, karşılıklı yatırımların artmasına önem veriyoruz. Türkiye ve Almanya'nın bilhassa savunma alanında engelleri değil, bundan sonra ortak üretim projelerini konuşacağını ümit ediyoruz.’’ ifadelerini kullandı. Fitch Ratings/Morales, Türkiye'nin mali duruşunun açıkça genişleyici pozisyonda ifadelerini kullandı.

Bugün Nisan ayına ilişkin politika faiz kararını açıklayacak olan TCMB'de beklenti herhangi bir değişikliğe gidilmemesi yönünde şekillenirken beklenti üzerinde gelebilecek bir karar bankacılık sektöründe alımları hızlandırırken diğer sektör ve şirketlerde satış baskısına neden olabilir. Politika faizinde herhangi bir değişikliğe gidilmemesi durumunda ise karar metnindeki değişiklikler piyasadaki volatilite açısından önem arz edebilir.

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif  bekliyoruz.

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm


Borsa İstanbul Çarşamba günü yüzde 0,74 oranında yükseliş ile 9716 seviyesinden başladı. Gün içinde endekste, 9625- 9850 bölgesi arasında hareket ederek gün sonunda yüzde 0,80 yükselişle 9722 seviyesinden tamamladı. Yeni günde endekste yükselişin kaldığı yerden devam etmesi durumunda 9850, 10000 ve 10200 seviyelerine doğru yükseliş kaydedebilir. Aksi takdirde endekste negatif ivmenin devam etmesi durumunda ise 9625, 9450 ve 9250 seviyelerine doğru geri çekilme görülebilir.

Dirençler : 9850 / 10000 / 10200
Destekler : 9625 / 9450 / 9250
 

VIOP Teknik GörünümVİOP Yakın Vade Kontratında Çarşamba günü yaşanan pozitif ivmelenmelerle birlikte günü 10627 seviyesinden tamamladı. Yeni günde kontratta pozitif ivmeye dönülmesi durumunda 10650, 10800 ve 11000 seviyelerine doğru ilerleyebilir. Aksi takdirde endekste negatif yönlü hareketlenmenin gerçekleşmesi durumunda ise 10480, 10275 ve 10100 seviyelerine doğru ilerlenebilir.

Dirençler: 10625 / 10800 / 11000
Destekler: 10480 / 10275 / 10100
 

Şirket HaberleriPASEU: Şirketimiz, demiryolları üzerinden  uluslararası ticaret  taşımacılığı ve lojistiğine odaklanmak suretiyle hızlı büyümeyi, iş hacmini arttırmayı, daha iyi hizmet sunmayı ve özel sektörün dinamizmiyle rekabetçi yaklaşımlarla  ilerlemeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda Yönetim kurulumuz 24.04.2024 tarihli toplantısında Demir İpek Yolu güzergahında Çin-Türkiye-Avrupa ve tersi yönünde demiryolu kombine yük taşımacılığı hacmini arttırmak amacıyla şirket kurma ve/veya iş birliği yapma konusunda yetkilendirme yapmıştır. Bu sayede ülkemizin lojistik merkez olma konumunun  güçlenmesine katkıda bulunurken Orta Koridor üzerinden taşıyacağımız yük miktarının artması, faaliyetlerimizin genişlemesi sağlanmış olacaktır.  Ayrıca bu inisiyatifimizle birlikte gelecekte Kalkınma Yolu üzerinde gerçekleşecek faaliyetlerimiz için hazırlık süreci  de başlatılmıştır.

GESAN: Şirketimiz ile SANDEKS ENERJİ ÜRETİM SAN. VE TİC. A.Ş. arasında BEYYURDU RES Projesi kapsamında enerji nakil hattı işi için anlaşmaya varılmış ve sözleşme aşamasına geçilmiştir. Anlaşma bedeli vergiler hariç 2.268.000 -USD'dir. (İki milyon iki yüz atmış sekiz bin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile anlaşma bedeli vergiler hariç 73.755.360, -TL'dir.)

ENKAI: 24.04.2024 tarihinde, ENKA ve Tüpraş-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. arasında, İzmit Rafinerisi ve İzmir Rafinerisi için Propilen Splitter Projesi sözleşmeleri imzalanmıştır. 2 sözleşmenin toplam bedeli 175 mn USD olup projelerin 32 ayda tamamlanması planlanmaktadır.

GSDHO: Şirketimizin 24.04.2024 tarihli yönetim kurulu toplantısında;
Şirketimizin sermayesinin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı GSD Shipping B.V. bünyesinde bir adet kuru yük gemisi alımına karar verilmiş olup, bu kapsamda;
  • Alınacak geminin bağlı olacağı şirket yapılanmasının oluşturulmasına,
  • İlgili geminin alımı konusunda bağlı ortaklığımız GSD Shipping B.V. tarafından gemi alım sözleşme sürecinin yürütülmesine,
  • Gerekli işlemler için Şirket Yönetim Kurulu' nun yetkilendirilmesine,
karar verilmiştir.

AKFGY: JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından Şirketimizin geçen sene "AA- (tr) / Stabil" olarak açıklanan uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notu artarak bu sene "AA (tr) / Stabil" (çok yüksek kredi kalitesi) olarak belirlendi.

TCELL: 8 Mart 2024 tarihli özel durum açıklamamız kapsamında, Ukrayna mahkemeleri tarafından lifecell LLC, UkrTower LLC ve Paycell LLC şirketlerimizin hisselerine uygulanan ihtiyati tedbir kararının kaldırıldığı Şirketimiz bağlı ortaklığına tebliğ edilmiştir. Ukrayna bağlı ortaklıklarımızın hisselerinin tamamının NJJ Capital'e devredilmesine ilişkin süreçte kapanış ön şartlarının tamamlanma süreci devam etmektedir.

TCELL: 23 Haziran 2022 ve 31 Ocak 2023 tarihli özel durum açıklamalarımıza istinaden, Demirören Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş. ("Demirören") (güncel ünvanı DM Yapım Dağıtım ve Reklamcılık A.Ş.) ile süregelen dava sürecinde, ihtilafın arabuluculuk yöntemi ile çözümlenmesine dair anlaşma sağlanmıştır. Bu kapsamda Demirören'e 130.000.000 TL ödenecektir.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler