img
logo
Hızlı Menü
Arama

17 Ekim 2022, Pazartesi


Piyasalarda ise geçtiğimiz hafta Putin’in Avrupa için Türkiye’de büyük bir gaz merkezinin kurulması önerisi takip edilirken bu konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan Bu iş için Trakya en önemli yer olarak görüldüğünü ve Enerji Bakanlığı’na Rusya ile çalışma yapma talimatı verdiğini bildirdi.

Borsa İstanbul Cuma günü küresel piyasalardaki risk iştahındaki artışa paralel olarak günü yüzde 2,07 seviyesine yükseliş gösterdi. Borsa İstanbul’da yaşanan bu yükselişte öne çıkan sektörler gıda, madencilik ve bankacılık hisseleri oldu. Endekse pozitif etki ise THYAO, AKBNK ve BIMAS hisselerinde gerçekleşti. Negatif etki ise SASA, TKFEN ve AKSEN hisselerinde gerçekleşti. 

ABD endeksleri Perşembe günü enflasyon verisi ile gelen yükseliş sonrasında Cuma günü kazançların çoğu silindi. Nedeni ise, İngiltere Başbakanı Truss’un Maliye Bakanı Kwarteng’i görevden alması ile küresel piyasalarda tahvil faizlerinde yukarı sıçrama endekslerde geri çekilmeye neden oldu.

Borsa İstanbul’da bugün hafif pozitif bir açılış bekliyoruz.


Şirket Haberleri


MEGAP: Şirketin 14.10.2022 tarihli yönetim kurulu toplantısında alınan karara göre şirketin nihai hedefi olan tam entegre tekstil tesisi olma yolunda bir adımı daha tamamlamak adına, şirketin bağlı ortaklığı olan Mega Hazır Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, hazır giyim sektörüne yıllık ortalama 4.000.000 adet üretim yapacak, yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği konfeksiyon tesisi kurulmasına ve tahmini yatırım tutarının 48.6 Milyon TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Diğer bir karara göre üretim tesislerinde kullanılan buharın tamamı doğalgaz ile üretildiğinden son dönemde artan doğalgaz fiyatları sebebiyle yükselen üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla, yaklaşık 30 milyon TL yatırım tutarı olan bio enerji tesisi kurulmasına karar verilmiştir. Ayrıca, artan müşteri taleplerinin karşılanması ve Adıyaman Besni'de bulunan fabrika arazisinin değerlendirilmesi amacıyla, İstanbul'da bulunan EVA üretim tesisiniz, ilave yatırım ile birlikte Besni'ye taşınmasına, söz konusu yatırım için planlanan yatırım tutarının yaklaşık 37,6 milyon TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Son olarak ise 20.09.2022 tarihinde alınan karar ile maliyetinin 38 Milyon TL olarak kurulması kararlaştırılan Güneş Enerjisi Santrali'nin bu yatırımlar ile eş zamanlı olarak tamamlanmasına karar verilmiştir.

GUBRF: 17.02.2021 tarihli Kamuyu Aydınlatma Platformu açıklamasıyla İskenderun'daki mevcut NPK tesisimizin modernize edilerek kapasite artışına gidileceği bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı. İlgili yatırım revize edilerek, İskenderun Sarıseki Tesislerimize Sıvı ve Toz Gübre üretim tesisi kurulması planlanmaktadır.

NTHOL: Şirketin 26.09.2022 ve 28.09.2022 tarihli kamuoyuna duyurduğu haberler neticesinde şirket KKTC'de yaşanan gelişmeler neticesinde, %90 oranındaki büyük ortak şirketin bu projeden çekildiği sözlü olarak bildirilmiştir. Bu sebeple, projenin gerçekleştirilemeyeceği anlaşıldığından mevcut görüşmeler sonlandırılmıştır.


BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, geçtiğimiz haftanın son işlem gününü yüzde 2,07 yükselişle 3627 seviyesinden tamamladı. Bu seviyenin aşılması ile dolar bazlı direnç noktası olan 194 seviyesi de aşıldı. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması gerekmektedir. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 3650 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde 3615 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3650 / 3685 / 3715
Destekler: 3615 / 3567 / 3510


VİOP Teknik Görünüm


Viop 30 endeks kontratı, geçtiğimiz haftayı 3952 seviyesinden tamamladı. Endekste kontratında yaşanabilecek yukarı yönlü hareketlerde 3985 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 3930 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3985 / 4035 / 4070
Destekler: 3930 / 3870 / 3840

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler