img
logo
Hızlı Menü
Arama

15 Ağustos 2022, Pazartesi


Kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B3’e indirdi. Görünümü ise negatiften durağana çeviren Moody’s gerekçe olarak ödemeler dengesi üzerinde artan baskılar ve döviz rezervlerinin daha da düşme riskini gösterdi. 

Sabah saatlerinde Çin Merkez Bankası piyasa beklentilerinin aksine 10 baz puanlık bir faiz indirimi gerçekleştirdi. Merkez Bankasının yapmış olduğu bu genişletici para politika hareketi piyasada yaşanan durgunluğu desteklemeye yönelik olduğu tahmin edilmektedir. Çin tarafında açıklanan diğer veri ise perakende satışlar bir önceki yıla göre beklentilerin altında kalarak yüzde 2,7 oranında artış gerçekleşti. 

Küresel piyasalarda artan risk iştahının paralelinde ABD piyasaları geçtiğimiz haftayı pozitif tamamladı. S&P 500 yüzde 1,73 seviyesinde yükselirken Nasdaq ve Dow Jones endeksleri sırasıyla yüzde 2,06 ve 1,27 seviyesinde yükseliş sergiledi. Avrupa piyasalarında ise Dax endeksi haftayı yüzde 0,74 yükseliş ile tamamladı. Sabah saatlerinde ABD vadeli endekslerde hafif negatif bir görünüm izlenirken Dax vadeli kontratı hafif pozitif bir seyir izlemektedir.

Borsa İstanbul’da ise Bist100 endeksi Cuma günü 2896 seviyesine kadar yükseliş gösterdikten sonra gelen satışlar ise günü yüzde 0,15 seviyesinde değer kaybı ile tamamladı. Endekste yaşanan düşüşte negatif etki EREGL, YKBNK ve TCELL hisselerinden gelirken pozitif etki THYAO, ENKAI ve FROTO hisselerinden geldi. Endekste en çok değer kaybı yaşayan sektör ise madencilik oldu. 

Şirket Haberleri

KONTR: 12.08.2022 tarihi itibariyle şirket İrlanda’da bulunan enerji santralinde kullanılmak üzere 1.534.300 USD bedelinde BoP Power Control Module siparişi almıştır.

GESAN: TEİAŞ Genel Müdürlüğü ihale komisyonu tarafından yapılan 12.08.2022 tarihinde Europower A.Ş’ne ihale sonucunun kesinleştiği ve işin uhdesinde kaldığı kararı iletilmiştir. 

UTPYA: Şirketin esas sözleşmesinin ‘Unvan’ başlıklı ikinci maddesinin ‘Zedur Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’ olarak değiştirilmesine T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından izin verilmiş olup onaylı tadil taslakları ve onay üst yazısı şirkete 12.08.2022 tarihinde ulaşmıştır.

RUBNS: Şirketin ürün satışı kapsamında üç farklı şirket ile 12.000.000 TL tutarlı iplik sipariş anlaşması yapılmıştır.

GESAN: Şirket, Borusan EnBW Enerji Ortaklığı’nın iştiraklerinden Yedigöl Hidroelektrik Üretim ve Tic. A.Ş. İle ‘Aksu Santral Bölgesi Yan Kuru Dere Taşkın Önleme ve Şalt Sahası İyileştirme İşleri İşi’ için sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 11.854.425 TL’dir.


BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, Cuma günü 2896 seviyesine kadar yükseliş gösterdikten sonra gelen tepki satışları ile günü 2864 seviyesinden tamamladı. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi halinde 2854 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 2878 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2878 / 2896 / 2942
Destekler: 2854 / 2834 / 2762


VİOP Teknik Görünüm


Viop 30 endeks kontratı, 3184 seviyesinden gelen satışlar ile haftayı 3133 seviyesinden tamamladı. Aşağı yönlü hareketlerinde devamı halinde 3122 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 3165 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3165 / 3184 / 3271
Destekler: 3122 / 3036 / 2960

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler