img
logo
Hızlı Menü
Arama

15 Nisan 2024, Pazartesi


Borsa İstanbul tatilde olduğu süreç içerisinde küresel jeopolitik gelişmeler doruk noktasına ulaştı. Özellikle İran ve İsrail arasında yaşanan gerilimin boyut atlaması borsalardaki risk iştahını negatif yönde etkiledi. Jeopolitik gelişmelerin doruk noktasına ulaşması sonrasında İran’ın BM Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada İsrail rejiminin bir hata daha yapması durumunda İran'ın tepkisi çok daha sert olacaktır şeklinde gerçekleşti. İsrail tarafının ise bu gelişmeler sonrasında yapacağı açıklama ve olası bir karşılık piyasalardaki fiyatlamaları tersine çevirebilir.

Yaşanan jeopolitik gelişmelerin etkisi ve bu paralelde küresel borsalarda yaşanan risk iştahındaki düşüş nedeniyle Borsa İstanbul’da negatif bir açılış bekliyoruz. Bu paralelde yaşanabilecek geri çekilmelerde güncel 32,40 USDTRY paritesi ile 300 dolara denk gelen 9720 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Daha da aşağı yönlü yaşanabilecek geri çekilmelerde 9650 ve 9450 seviyesi destek noktaları olarak takip edilebilir.

Borsa İstanbul arife günü kaynaklı olarak Salı günü gerçekleşen yarım günlük işlem seansında yüzde 0,59 seviyesinde yükseliş göstererek haftayı 9814 puandan tamamladı. Borsa İstanbul genelinde geçtiğimiz hafta genelinde ilk 5 kurum bazında 462,5 milyon TL para girişi gerçekleşti. Bu para girişinde en yüksek pay THYAO, YKBNK ve TUPRS hisselerinde gerçekleşirken KCHOL, SAHOL ve PEKGY hisselerinde para çıkışı gerçekleşti.

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, haftanın geçtiğimiz haftayı yüzde 0,59 yükseliş göstererek 9814 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde 9850 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 9720 seviyesi geri dönüşlerin gelebileceği tepki noktası olarak izlenebilir.

Dirençler : 9850 / 9920 / 10000
Destekler : 9720 / 9650 / 9450


VIOP Teknik Görünüm


VIOP30 endeks kontratı, Salı günü gerçekleşen işlemlerde seansı sınırlı geri çekilme ile 10752 seviyesinden tamamladı. Haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde 10810 seviyesi önemli bir direnç noktası olarak izlenebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 10630 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 10810 / 11000 / 11270 
Destekler: 10630 / 10500 / 10060
 

Şirket Haberleri


HUBVC: Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 05.04.2024 tarihli kararı çerçevesinde ARHUB Bilişim Anonim Şirketi'ne (‘'ARHUB'') finansman sağlamak amacıyla 100.000 Amerikan Doları yatırım yapılması, bu yatırımımız karşılığında ARHUB‘ın yatırım sonrası sermayesinin %5'ine denk gelecek adette payının edinilmesine ilişkin 05.04.2024 tarihli Borç Sermaye Karması Finansman Sözleşmesi ("Sözleşme") imzalanmıştır. Ayrıca sözleşmemiz çerçevesinde 1 adet pay nominal değeri ile alınmıştır. Söz konusu 100.000 Amerikan Doları tutarındaki yatırım bedeli, ARHUB'a 05.04.2024 tarihinde gönderilmiştir.

CANTE: Şirketimiz, Venezuela'da odaklandığımız petrol alanındaki ilgili çalışmalar kapsamında Venezuela'da özel ve kamu şirketlerine yönelik petrol çıkartılması için gerekli hizmet ve çalışmaları yapan, 25 yıllık sektör bilgisine sahip, finansal yükümlülüğü olmayan ve toplam aktif büyüklüğü yaklaşık 52,2 Mn USD olan, Venezuela'da kurulu Denarius Pumping Services de Venezuela C.A.,'nın %100 oranında pay sahibi olduğu ABD'nin Florida eyaletinde kurulu Denarius Pumping Services LLC'nin %65'ne tekabül eden  hisseleri toplam 5,2 Mn USD bir bedel karşılığında satın alınmasına yönelik hisse satın alma sözleşmesini imzalamıştır.

PASEU: Şirketimizin Halkalı-Avrupa, Köseköy-Avrupa ve tersi yönlü karşılıklı uluslararası demiryolu yük taşımacılığı faaliyetleri, uluslararası firmalarla yaptığı iş birliği sözleşmeleri ile genişletilerek devam etmektedir. Devam eden Avrupa taşımalarına ek olarak, iş geliştirme çalışmalarımız kapsamında yapılan görüşmeler neticesinde, Avrupa yönlü taşımalarımızda iş hacmini artıracak nitelikte; Metrans Danubia A.S. Slovakya ile İstanbul/Halkalı-Avrupa ve tersi yönde tren seferlerinin başlatılmasını, içeren sözleşme imzalanmıştır. Bu gelişmenin şirketimizin hedeflerine ulaşmasında olumlu katkı sağlayacağı öngörülmekte olup, farklı işbirlikleri için görüşmelerimiz de devam etmektedir.

ANSGR: Şirketimizin 01.01.2024 - 31.03.2024 dönemi bağımsız denetimden geçmemiş brüt prim üretimi 16.462.464.209 TL tutarına ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre %80,0 oranında artış göstermiştir.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler