img
logo
Hızlı Menü
Arama

8 Eylül 2023, Cuma


KKM hesaplarında son 2 haftalık süreçte 59,6 milyar TL çıkış gerçekleşirken döviz tevdiat hesaplarında son iki haftalık periodda sınırlı bir yükseliş var. Ağustos ayının ilk 3 haftasında süresince toplamda 517 milyon dolarlık çıkış gerçekleştiren yabancı yatırımcılar 1 Eylül ile biten haftada Borsa İstanbul’da, hisse senedi portföylerinde 254 milyon dolarlık para girişi gerçekleştirdi. Çarşamba günü açıklanan Orta Vadeli Plan sonrasında dün basın sorularını cevaplayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerek yürütülen dezenflasyon süreci, gerekse maliye politikalarına tam destek verdiğini belirti. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan ise TL'nin güçlendirileceğini ve 2024'te dezenflasyonun tesisi için ne gerekiyorsa yapılacağını belirtti.

Borsa İstanbul ise Perşembe günü yeni bir rekor seviye ve aynı zamanda yükselen kanalın ilk direnç noktası olan 8358 seviyesini test ettikten sonra günü %1,91 yükselişle 8338 seviyesinde tamamladı. Endekste havacılık sektörü sınırlı negatif ayrışma gösterse de bankacılık, perakende ve enerji sektörlerinin öncülüğünde günü pozitif tamamladı. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 279,8 milyon TL nette para girişi gerçekleşirken bu girişin önemli bir kısmı EREGL, BIMAS ve SAHOL hisselerinde gerçekleşti. Borsa İstanbul genelinde nette en çok para girişi gerçekleştiren kurum nette en çok KLSER, ASELS ve EUPWR hisselerinde alım yaptı.

Küresel piyasalarda ise Euro Bölgesi 2. Çeyrek öncü GSYİH verisi açıklandı. Çeyreklik bazda beklentilerin altında %0,1 gerçekleşen veri yıllıklandırılmış bazda %0,5 olarak açıklandı.

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Perşembe gününü %1,91 yükselişle 8338 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 149,2 milyar TL gerçekleşti. Bu süreçte endekste aşağı yönlü hareket halinde 8260 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8360 seviyesinin aşılması halinde  8400 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler : 8360 / 8400 / 8500
Destekler : 8260 / 8180 / 8000

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, Perşembe günü akşam seansını pozitif bir şekilde 9184 puandan tamamladı. Bu süreçte endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9210 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9100 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 9210 / 9300 / 9400
Destekler: 9100 / 9000 / 8900

 

Şirket Haberleri

 

SPK: SPK, 2023/53 sayılı bütende yer alan bilgilere göre ilk halka arz kapsamında Hat-San Gemi İnşaa Bakım Onarım Deniz Nakliyat Sanayi ve Ticaret AŞ, Reeder Teknoloji Sanayi ve Ticaret AŞ ve Adra Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ şirketlerinin halka arzına onay verdi

GIPTA: Halka arz edilecek olan 40.000.000 TL nominal değerli paylar 06.09.2023 ile 08.09.2023 tarihleri arasında 20,90 TL fiyat ile satışa sunulacaktır.
TARKM: Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 21 milyon TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 5 milyon TL nominal değerli Şirket payları 12/09/2023tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 107,5 TL/pay baz fiyat, "TARKM.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır.
ULUUN: 13.06.2023 tarihli Kap açıklamasıyla duyurduğumuz %100 bağlı ortaklığımız Ulidaş Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San.ve Tic. A.Ş. tarafından satın alınan, Aydın ili Germencik ilçesinde yer alan Lisanslı Depo için lisans süreci tamamlanmış olup, faaliyet belgesi alınmıştır. Ulidaş Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San.ve Tic.A.Ş.'nin toplam lisanslı depo kapasitesi 187.450 Ton'a ulaşmıştır.
CIMSA: Amerika Birleşik Devletleri'nin Houston şehrinde faaliyet gösteren Cimsa Americas Cement Manufacturing and Sales Corp. (Cimsa Americas) bünyesinde gri çimento öğütme tesisi yatırımı yapılmasına karar verilmiştir. Cimsa Americas, Şirketimizin %40 ve ana ortağımız Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.'nin %60 oranında iştirak ettiği Sabanci Building Solutions BV'nin (eski unvanı Cimsa Sabanci Cement BV) %100 bağlı ortaklığıdır. Yapılacak yatırıma ilişkin Mühendislik, Tedarik ve İnşaat Sözleşmesi Cimsa Americas tarafından imzalanmış olup, yıllık ortalama 600 bin ton öğütme kapasitesine sahip olacak tesisin yaklaşık 82 milyon USD tutarında bir bütçe ile gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Yatırımın tamamı Sabanci Building Solutions BV'nin kendi kaynakları ile finanse edilecek olup, 2025 yılının son çeyreğinde devreye alınması planlanmaktadır.
THYAO:  Şirketin Ağustos ayı trafik sonuçlarına göre Ağustos 2022 döneminde 7,9 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2023 yılının aynı döneminde %10,7 artarak 8,7 milyon olarak gerçekleşmiştir. Ocak – Ağustos 2022 döneminde 46,6 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2023 yılının aynı döneminde %20 artarak 56 milyon olarak gerçekleşmiştir.
FORTE:  Avrupa havacılık ve savunma sektörünün önde gelen birçok firmasının kümelendiği Hollanda'nın Kuzey Brabant bölgesinin Eindhoven şehrinde Forips B.V. unvanı ile faaliyet gösterecek yerleşik şirket 06.09.2023 tarihi itibari ile kurulmuştur.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler