img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

14 Kasım 2023, Salı

Borsa İstanbul tarafından Ekim ayına ilişkin yabancı yatırımcı işlemleri açıklandı. Açıklanan verilere göre yabancı yatırımcılar Pay Piyasasında yaptıkları işlemlerde Ekim ayında 544.5 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi. Gerçekleşen bu satış işlemlerinde THYAO, FROTO, TCELL ve YKBNK hisseleri nette en çok satışı gerçekleşenler arasında yer alırken TUPRS, ASELS, ENKAI, MAVI ve AHGAZ hisseleri olurken nette en çok alım gerçekleşenler arasında yer aldı.

 

TUİK tarafından dün yayımlanan verilere göre perakende satışlar yıllık bazda yüzde 13,8 artış gösterirken aylık bazda yüzde 0,7 seviyesinde azalış izlendi. Aylık bazda yaşanan bu gerileme fiyat istikrarını sağlamaya yönelik uygulanan sıkı para politikası adımları etkili oldu. Aylık bazda yaşanan bu geri çekilmede bilgisayar, kitap, iletişim aygıtları, elektrikli eşya ve mobilya grubunda yaşanan talep azalışı etkili oldu. Aylık bazda en çok artış ise tıbbi ürünler, kozmetik ve tekstil tarafında gerçekleşti.

 

Borsa İstanbul ise haftanın ilk işlem gününü yüzde 2,61 düşüşle 7568 puandan tamamladı. Endekste yaşanan geri çekilmeye rağmen bilişim ve ulaştırma sektörleri pozitif ayrışma gösterse de endeks ağırlığı yüksek olan gıda, banka, metal ana sanayi gibi sektörlerde yaşanan kâr realizasyonları endekste yaşanan sert geri çekilmede etkili oldu. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 187,7 milyon TL para çıkışı gerçekleşti. Bu çıkışta en yüksek pay KRDMD, EREGL ve PGSUS hisselerinde gerçekleşirken nette para çıkışına rağmen para girişi gerçekleşen şirketler THYAO, ISCTR ve TUPRS oldu.

 

Küresel piyasalarda ise bugün ABD ekonomisinde Ekim ayına ilişkin enflasyon verisini karşılanacak. Ekim ayına ilişkin enflasyon tahminlerinin üzerinde bir veri gerçekleşmesi halinde piyasalarda risk iştahı azalış eğilimi gösterebilirken beklentilerin altında gelecek bir veri ile risk iştahında artış izlenebilir.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, dün 50 günlük üssel hareketli ortalamanın geçtiği 7785 seviyesini test ettiğini fakat üzerinde kalıcılık sağlayamadığı izlendi. Bist100 endeksi pazartesi gününü %2,61 değer kaybederek 7568 seviyesinde tamamladı. Aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda kısa vadede 7500 ve 7440 önemli destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise kısa vadede 7640 ve 7700 önemli direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 7640 / 7700 / 7785
Destekler: 7500 / 7440 / 7360

 

VIOP Teknik Görünüm

Aralık ayı endeks vadeli işlem sözleşmesini teknik olarak incelediğimizde, Fibo % 23,6’lık dilime tekabül eden 8288 seviyesi kritik bir eşik olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadede 8390 ve 8440 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8288 ve 8205 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8390 / 8440 / 8500
Destekler: 8288 / 8205 / 8150

 

Şirket Haberleri

 

BINHO: 1000 Yatırımlar Holding A.Ş.'nin (Şirket) halka arz edilecek 9.500.000 TL nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa'da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 125 TL fiyattan 14-15/11/2023 tarihlerinde A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, BINHO.HE (ikincil piyasada işlem kodu BINHO.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır.

 

AGROT: Halka arz edilecek olan 300.000.000 TL nominal değerli paylar 15.11.2023 – 17.11.2023 tarihleri arasında 3 iş günü süreyle 5,21 TL fiyattan satışa sunulacaktır.

 

EKOS: Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş.'nin (Şirket) halka arz edilecek 60.000.000 TL nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa'da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 12,77 TL fiyattan 15-16/11/2023 tarihlerinde Deniz Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, EKOS.HE (ikincil piyasada işlem kodu EKOS.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır.

 

KLSER: Şirketimizin Çan'daki seramik kaplama malzemeleri üretim tesislerinde, rutin planlı bakım çalışmaları nedeni ile 15 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında üretime ara verilecektir.

 

MAALT: Şirketimiz'in 07.11.2023 tarihinde yapmış olduğu açıklama kapsamında, 13.11.2023 tarihinde Şirketimiz sermayesinin % 0,20 'sini temsil eden 14.112 TL nominal değerli paylar ,  pay başına 836,62 TL fiyatla Borsa İstanbul'da satılmıştır.

 

POLHO: Bağlı ortaklıklarımızdan Polisan Yapıkim Yapı Kimyasalları A.Ş.'den (Polisan Yapıkim) yapılan bildirime istinaden; sadece Dilovası tesisimizde üretilen ve yapıkimyasalları ürünlerinin ana yarı mamulü olan PCE (Polimer) için Adana fabrikası sınırları içerisinde 30.000 metrik ton kapasiteli Polimer yatırımı kararı verildiği, yeni yatırımın 2024 yılının ilk çeyreğinin sonunda tamamlanacağı ve planlanan yatırım tutarının yaklaşık sekiz yüz bin Amerikan Doları olacağı bildirilmiştir. Söz konusu yatırımla, Polisan Yapıkim'in toplam PCE üretim kapasitesi yıllık 50.000 metrik tona ulaşırken; kapasite artışı yanında nakliye, ara mamül maliyetleri, depolama ve elleçleme giderlerinde tasarruf sağlanacaktır.

 

KCAER: Katma değerli ürünlerimizin toplam portföydeki payını artırma hedefimiz doğrultusunda, başta enerji sektörüne yönelik profillerimiz olmak üzere, her boy ve kesitte çelik profillerimizin projeye özgü ve müşteri talepleri doğrultusunda işlenerek yüksek katma değerli ürün haline getiren Çelik Servis Merkezi'nin kapasitesini arttırma kararı aldık.

Çelik ürünlerimizi istenilen her türlü projeye göre kapsamlı olarak işleyerek nihai ürün haline getiren servis merkezinin mevcut 120,000 ton/yıl olan kapasitesi %50 artışla 180,000 ton/yıl seviyesine yükseltilecektir. Yeni kapasitenin üç ay içinde devreye alınması planlanmaktadır.

 

PGSUS: Şirket, Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre misafir sayısında %13’lük artış gerçekleştirerek 3,01 milyon kişi taşımıştır.

 

THYAO: Ortaklığımız 2023-2033 yıllarını kapsayan Stratejik Planı çerçevesinde ortaya koyduğu büyüme hedefleri doğrultusunda bir süredir uçak ve motor üreticileri ile görüşmeler yapmaktadır. Bu çerçevede, Airbus firması ile 2026-2036 yılları arasında teslim alınmak üzere 240 adedi kesin, 115 adedi opsiyon olmak üzere toplamda 355 adet uçağın satın alınmasına ilişkin görüşülmektedir. Satın alma ile ilgili olarak yönetim kurulu onayı alındıktan sonra, gerekli bildirim kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler