img
logo
Hızlı Menü
Arama

18 Ağustos 2023, Cuma


Borsa İstanbul Temmuz ayında olduğu gibi Ağustos ayının ilk yarısında da yurt içerisindeki alternatif yatırım araçlarının üzerinde getiri sağlarken küresel rakiplerini de geride bıraktı. Bunun arkasında tek bir nedenden ziyade birçok etken var. Bunların en başında da alternatif yatırım araçlarının enflasyonist dönemde görece Borsa İstanbul’a göre reel getiri sağlayamaması yerli yatırıcının Borsa İstanbul’a yönlenmesine neden oluyor. Son dönemde yabancı yatırımcının ilgisinin de Borsa İstanbul’a yönlenmeye başlaması da şirketlerin piyasa değerlerini pozitif etkileyen gelişmeler arasında yer alıyor.

 

Mayıs Ayına Göre Farklı Bir Piyasa!

Mayıs ayında şimdiye göre daha farklı bir piyasa vardı. Hem altın tarafında yükseliş ivmesi, mevduat faizlerindeki yüksek seyir ve tabii ki kurda yukarı yönlü beklentiden kaynaklı KKM tarafına geçişler Borsa İstanbul genelinde para çıkışına neden olmuştu. Seçimlerin sonuçlanması ve sırasıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda gerçekleşen görev değişiklikleri ve uygulamaya konulan ortodoks piyasalara yönelik kararlar yabancı yatırımcının yönünü Türkiye’ye çevirmesine neden oldu.


Yabancı Oranı Ekim 2022’den Sonra En Yüksek Seviyede

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in göreve başladığı Haziran ayının ilk haftasında Borsa İstanbul’da yabancı oranı tarihin en düşük seviyelerindeyken Ekim 2022’den sonra görülen en yüksek seviye olan %31,10’a yükseldi. Perşembe günü gerçekleşen Mehmet Şimşek’in konuşmalarına istinaden de gelecek dönemde sıkılaşma ve sadeleşme adımlarının devam edeceği söylemi yabancı yatırımcının güvenini ilerleyen dönemde daha da artırabilir. Aynı zamanda enflasyonda yükseliş ivmesinin devam edeceğine dair beklentiler ve alternatif yatırım araçlarının getiri oranlarının yatırımcıyı cezbetmemesi de yerli yatırımcının yönünü Borsa İstanbul’a çevirmesi önündeki en büyük etken olarak yer almaktadır.


Endekste 8100 Kritik Direnç!

Borsa İstanbul’da 7880 seviyesinin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 300$ direnci olan 8100 seviyesi kritik direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7500 seviyesi takip edilmesi gereken psikolojik destek noktası olarak izlenebilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler