img
logo
Hızlı Menü
Arama
AHMET DENİZ YAĞBASAN

AHMET DENİZ YAĞBASAN

1 Eylül 2023, Cuma

Eylül ayına girilmesiyle birlikte piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı. Yurt içerisine orta vadeli program, 2023 – 2025 dönemlerine ilişkin makroekonomik tahminler, kredi derecelendirme kuruluşlarının görünüm değerlendirmeleri ve sosyal konut projesi gibi gelişmeler yakından takip edilecek. Bu veri gündeminde asıl odaklanılan nokta ise kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye genelindeki not değerlendirmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz kararı piyasanın odaklanacağı asıl nokta olacak. Ağustos ayında Moody’s tarafından Türkiye’deki bankacılık sektörünün görünümü negatiften durağana çevrilmesi bankacılık endeksinde güçlü yabancı girişine neden oldu. Bunun beraberinde TCMB tarafından alınan beklenti üzerinde faiz kararı yine bankacılık sektörünü destekleyen bir gelişmeydi. 

Temel anlamda 2022 yılını güçlü geçiren bankacılık sektörü artan faiz oranları ve daralan mevduat kredi faiz marjı nedeniyle 2023 yılının ilk yarısını kârlılık bakımından güçlü tamamlasa da yılın ikinci yarısında kredi ve kârlılık büyümesinde ivme kaybedebilir. Aynı zamanda sıkılaşma adımlarının devam etmesi krediye erişimini de sınırlandırabileceğinden bankacılık sektörüne ilişkin finansallarda yılsonuna ilişkin beklentiler zayıflayabilir. Hâlihazırda BDDK’nın yayımlamış olduğu temmuz ayı verilerine göre de atılan sıkılaşma adımları bankacılık sektörünün kârlılığını bir önceki aya göre %27,6 oranında azalmasına neden oldu. Aynı zamanda öz sermaye karlılığı da Şubat 2023 sonrası en düşük seviye olan %28,9’a gerileme gösterdi.

Aynı paralelde gelecek dönemde sıkılaşma adımlarına devam edilerek fiyat istikrarının sağlanması ve bankacılık sektöründe sadeleşme adımlarının devam etmesi ülke kredi risk priminde gerilemenin devam etmesine neden olabilir. Bu durumda ise yabancı yatırımcının Türk Lirası cinsi varlıklarına talep oluşturmasına ve hâlihazırda Borsa İstanbul’un en düşük Fiyat/Kazanç oranına sahip olan bankacılık sektörüne de sermaye girişine neden olabilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler