img
logo
Hızlı Menü
Arama

31 Mayıs 2022, Salı


Nisan Ayı Denge -6,1 Milyar Dolar


Kasım ayında ithalat 1,4 milyar dolarlık azalış ile 29,48 milyar dolar seviyesine geriledi. İhracat tarafı ise 0,68 milyar dolar artarak nisan ayında 23.37 milyar dolara ulaştı. Dış ticaret açığı ise geçen aya göre gerileme kaydederek -6.1 milyar dolar olarak gerçekleşti.  İhracatın ithalatı karşılama oranı ise Ocak ayından itibaren yükselişini sürdürerek 79.3 seviyesine yükseldi.

İhracatımız Nisan ayında 23.3 milyara dolara ulaşırken, ekonomik faaliyetlere göre baktığımızda imalat %95’lik bir oran ile ihracatımızdan pay almaktadır. Tarım ormancılık ve balıkçılık 568 milyon dolar ile toplamda %2,43 pay alırken,  madencilik ve taş ocakçılığı 461 milyon dolar ile %1,97 pay almıştır.

İthalatımız geçen aya göre gerileme kaydederken 1,4 milyar dolarlık azalış ile 29.4 milyar dolara geriledi. İmalat tarafı nisan ayında 20,3 milyar dolara ulaşırken madencilik ve taş ocakçılığı 6,3 ve tarım ormancılık ve balıkçılık 1,3 milyara dolara ulaştı. İthalattaki en büyük pay ise %69 ile imalat sanayisine aittir.

Taşınma şekillerine göre ihracatımız ağırlıklı olarak denizyolu ile yapılmaktadır. Nisan ayında toplam ihracatımızın 14 milyar doları denizyolu, 7 milyar doları karayolu, 1,8 milyar doları havayolu ile yapıldı.
İthalat tarafında ise Nisan ayında 16,4 milyar dolarlık taşıma denizyolu ile yapılırken demiryolu ve diğer 6,1 milyar dolar, karayolu 4,7 milyar dolar ve havayolu ile 2,2 milyar dolarlık taşıma gerçekleşti.


En çok ihracat yaptığımız ilk 10 ülke arasında Almanya %8,6 pay ile ilk sırayı alırken %7,6 ile ABD ve %5 ile Birleşik Krallık en çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında  yer aldı.
İthalat tarafındaki ilk 10 ülke arasında 5.4 milyar dolar %18,5’lik pay ile Rusya ilk sırayı alırken, Çin 3.3 milyar dolar  %11,2 pay ile ikinci ve 2 milyar dolar %6,8 pay ile Almanya üçüncü sırada yer aldı.

Nisan ayında ihracatın %54,7’lik kısmı Avrupa kıtasına yapılırken Yakın ve Orta Doğu’ya %16,5 ihracat gerçekleşti. Kuzey Amerika bölgesine %8,5’lik ihracat gerçekleşirken,  Diğer Asya bölgesi ihracatımızdan %7 pay almıştır.
Seçilmiş ülke gruplarına göre ihracatımızın  %57’lik kısmı OECD Ülkelerine yapıldı. %24,30 İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerine yapılırken, %11,79’luk kısmı Karadeniz Ekonomik İşbirliği ülkelerine yapıldı.

İhracatımızda olduğu gibi ithalat kısmında da Avrupa kıtası ilk sırada yer aldı. %48,7 ile Avrupa ilk sırada yer alırken Asya %25,3 pay ile en çok ithalat yaptığımız ikinci bölge oldu.
Seçilmiş ülke gruplarına göre sınıflandırıldığında ise %38’lik kısım OECD ülkelerinden yapılırken, %22’lik kısmı Karadeniz Ekonomik İşbirliği ülkeleri ve %22 Türk Cumhuriyetlerine yapılmaktadır.

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler