img
logo
Hızlı Menü
Arama
MUAMMER DEMİR

MUAMMER DEMİR

10 Ağustos 2023, Perşembe

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Haziran ayı Sanayi Üretim Endeksi verisi bir önceki aya göre % 1,6 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 0,6 piyasa beklentilerinin aksine genişledi. Piyasa beklentisi aylık bazda % 2,3 ve yıllık bazda % 3,0 daralma yaşanabileceği yönünde şekillenmekteydi.

Verinin alt detaylarına bakıldığında, alt sektörler bazında 2023 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi  % 11,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %3,4 daralırken, imalat sanayi sektörü endeksi %2,1 genişledi. 

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı Haziran ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %4,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %2,1 daralırken, imalat sanayi sektörü endeksi %2,3 genişledi. 

Kaynak: ALB Yatırım Araştırma, TÜİK ve Bloomberg veri terminali

Değerlendirme;


Sanayi üretimi yılın ikinci çeyreğinin son ayı verisini, daralma bekleyen piyasa tahminlerine karşın genişleyerek tamamladı. Yılın, ikinci çeyreğine sanayi üretiminin gelişimine ay bazında baktığımızda, Nisan ayında  aylık bazda % 0,9 ve yıllık bazda %1,2 daralırken, Mayıs ayında aylık bazda % 1,4 ve yıllık bazda % 0,2, Haziran ayında aylık bazda % 1,6 ve yıllık bazda % 0,6 genişledi. Özellikle, büyüme tarafında öncü göstergelerden birisi olan sanayi sektöründe yılın 2.çeyreğinde yaşanan toparlanma eğiliminin, ekonomik büyüme üzerinde kısmi pozitif yansımaları olabileceğini düşünüyoruz. Haziran döneminde, aylık bazda dayanıksız tüketimi malı ve ara malı talebinde artış dikkat çekerken, yıllık bazda sermaye malı ve dayanıklı tüketim malı talebinin ön plana çıktığı gözüküyor. İlgili dönemde, hem aylık hemde yıllık bazda yüksek teknoloji sektörünün en fazla artış gösterdiğini görmekteyiz. Yılın geri kalanında, sanayi sektörünün gelişiminin yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle, sanayi üretiminin alt bileşenlerinden İmalat PMI, İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı, Elektrik Üretimi ve Tüketimi gelişimi, Ara Malı talebi gibi öncü göstergelerinde gelişimi de önem arz etmektedir. Sanayi üretimi gecikmeli bir data olduğundan dolayı TL varlık fiyatlamalarına etkisinin sınırlı kalmasını bekliyoruz. 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler