img
logo
Hızlı Menü
Arama
AHMET DENİZ YAĞBASAN

AHMET DENİZ YAĞBASAN

11 Eylül 2023, Pazartesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından son üç toplantıda yapılan kademeli faiz artışları ve bankacılık sektöründe sadeleşme adımlarının etkisi kademli olarak görülmeye başladı. En başta Tüketici Kredileri olmak üzere Taşıt, Konut ve Ticari Kredi faiz oranları son dönemin en yüksek seviyelerine yükseldi. 1 Eylül ile biten haftanın verilerine göre en yüksek ağırlıklı ortalama faiz oranı %52,97 ile ihtiyaç kredisinde olurken bunu %37,94 ile ticari krediler, %36,66 ile taşıt kredisi ve son olarak da %36,66 ile konut kredileri takip etti. 

Grafik 1: İhtiyaç, Taşıt, Konut ve Ticari Kredilerde Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranı

Kaynak: TCMB

Gelecek dönemde daha da yükselmesi beklenen 1 hafta vadeli repo ihale faizinin ilk etkileri Ağustos ayı itibariyle görülmeye başlandı. Mayıs ayı itibariyle krediye erişimin maliyetinin kademeli olarak artış göstermesi ile ilk talep daralması otomotiv sektöründe görüldü. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği tarafından yayımlanan verilere göre Otomotiv sektörü Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre satışları %79 oranında artış gösterse de 2023 yılının Temmuz ayında göre talep %23 oranında azalarak 112,5 bin adetten 86,4 bin adete gerileme gösterdi. 

Kademeli olarak faiz oranlarındaki yükseliş başta otomotiv ve konut sektörü olmak üzere bütün sektörlerde talebi kısmen negatif yönde etkileyebileceği gibi bazı sektörlerde bu etki biraz daha sınırlı kalabilir. Gıda ve Tekstil gibi sektörler temel ihtiyaç ürünlerine ilişkin üretim ve satış faaliyetlerinde bulunmalarından dolayı bu sektörlere olan talep sert bir şekilde azalma göstermese de kademeli bir azalma izlenebilir. Enflasyonda yükseliş ivmesinin devam ediyor olması ciro şirketlerin gelecek dönem finansallarında ciro bakımından bir azalma görülmesi beklenmese de özellikle bu sektörlerde adet bazlı satışlarda geri çekilme görülebilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler