img
logo
Hızlı Menü
Arama

22 Nisan 2022, Cuma


Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından ortak açıklanan ekonomik güven endeksi Nisan ayında 67,3 seviyesinde açıklandı. Yayınlanmaya başladığı 2004 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Bir önceki ay 72,5 olan endeks %7,3 düşüşle mevsimsellikten arındırarak 67,3 olarak açıklandı. İçerisinde bulunduğumuz dönemde hanelerin maddi durumu bir önceki aya göre %9,8 gerileyerek 49,1 olarak açıklandı. Gelecek 12 aylık dönemde de maddi durum beklentilerinde %8,5 azalma yaşanarak 63,9 seviyesine geriledi. Gelecek 12 aylık periyotta bireylerin harcama yapma düşüncesi %7,2 düşerek 67,3 olarak açıklandı. Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi de %4,9 oranında azalarak 88,8 olarak açıklandı. Bu verilere göre en yüksek düşüş hanelerin içerisinde bulundukları dönemde maddi durumunda gerçekleşti. Gelecek dönemde tüketim mallarına harcama yapma düşüncesinde de en az düşüş meydana geldi.

2004 yılından itibaren açıklanmakta olan tüketici güven endeksinde bir önceki en dip seviye 2021 Mart merkez bankasında başkan değişikliği olmasından kaynaklanmaktadır. Sonraki tarihi en düşük seviye ise 74,4 ile 2008 finansal kriz kaynaklandığı söylenilebilir.
 

Geçtiğimiz Şubat Ayında Veriler Nasıldı?


Geçtiğimiz Mart ayında açıklanan güven endekslerindeki görünüm ise Tüketici güven endeksi mart ayında bir önceki Şubat ayına göre 1,3 puan artış ile 72,5 seviyesine yükseldi. Reel kesim güven endeksi ise Mart ayında Şubat ayına göre 1,7 puan gerileme yaşayarak 108,2 seviyesine gerileme göstermişti. Ekonomik Güven Endeksi ise bu verilere istinaden %2,5 azalarak 95,7 seviyesine gerileme yaşamıştı.

Şubat ayında tüketici güven endeksinin alt kalemlerinde mevcut hane halkı maddi durumu bir önceki aya göre %1,5 azalış göstermişti. En yüksek artış ise gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi Şubat ayında Ocak ayında göre %4.4 artış yaşanmıştı. Gelecek 12 aylık dönemde ise hanenin maddi durum beklentisi Şubat ayında Ocak ayına göre %2,3 oranında artış yaşamış ve gelecek 12 aylık dönemde de genel ekonomik durum beklentisi Şubat ayında Ocak ayına %1.2 artış göstermişti

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler