img
logo
Hızlı Menü
Arama

14 Haziran 2023, Çarşamba


Yabancı yatırımcılar mayıs ayında Borsa İstanbul pay piyasasında 23.7 milyar dolar alım ve 24.3 milyar dolar satım gerçekleştirirken toplamda 573.9 milyon dolar tutarında net satış yaptıkları görülmektedir. Geçen yıl mayıs ayında yabancı yatırımcılar net 885 milyon dolar tutarında satım gerçekleştirmişti. Ocak-mayıs periyodunda yani yılın ilk 5 aylık döneminde ise toplam yabancı çıkışı mayıs ayındaki satışlarla beraber 1.7 milyar dolar seviyesine yükseldi. 2022 ocak-mayıs döneminde yabancı yatırımcılar toplam 2.1 milyar dolar net satış yapmıştı. Dolayısıyla geçen yılın aynı dönemine göre yabancı satışlarında düşüş olmakla birlikte, yabancının Türk hisse piyasalarında çıkmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Sektörel olarak bakıldığında yabancı yatırımcıların mayıs ayında net alım yaptığı ilk üç sektör Gıda, İçecek ve Otomotiv sektörü olurken net satış yapılan ilk üç sektör ise sanayi, ulaştırma ve perakende ticaret olarak gerçekleşti. Hisse bazında ise en çok net alım görülen ilk beş hisse TOASO, AEFES, KCHOL, ULKER ve CCOLA olurken en çok net satım görülen ilk beş hisse ise BIMAS, SISE, TUPRS, PGSUS olarak gerçekleşti.


Yabancı yatırımcının mayısta en çok net alım yaptığı ve hisse performansı ve cari çarpanlarının durumu açısından yukarı yönlü potansiyel vadedebilecek hisseler olarak TOASO, AEFES, KCHOL, CCOLA, ENJSA ve YKBNK hisselerini görüyoruz. Son bir aydaki hızlı yükselişi sebebiyle BRSAN, yüksek çarpanları sebebiyle de KLRHO ve BIGCH hisselerinde dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz. Yabancı yatırımcının mayıs ayında net satım gerçekleştirdiği hisseler arasında ise hem tarihsel hem de sektörel ortalamalara göre daha düşük çarpanlarla işlem gören TUPRS, SAHOL, THY ve AKBNK dikkat çekmektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler