img
logo
Hızlı Menü
Arama

21 Ağustos 2023, Pazartesi


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) planlı takvime göre 24 Ağustos tarihinde Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirecek. Piyasa beklentisi bankanın politika faiz oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında 200 baz puan artış ile yüzde 19,50 seviyesine yükseltebileceği yönünde şekilleniyor. Banka, 20 Temmuz tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17,5 düzeyine yükseltilmesine karar vermişti. Toplantı ardından yayımlanan basın duyurusunda, enflasyon ana eğilimlerinde gözle görülür bir iyileşme sağlanan kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak yapılacağını ifade edilmişti. Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmekte olduğu ifade edilmişti. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edeceği belirtilmişti. Bu kapsamda Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldığı ifade edilmişti. 

TCMB tarafından 27 Temmuz tarihinde yayımlanan 3.Enflasyon Raporu’na göre, banka enflasyon beklentisini 2023 yılsonu için yüzde 58 ve 2024 yılsonu için yüzde 33 olarak yukarı revize etmişti. Banka, gıda enflasyonu için tahmini 2023 yılsonu için yüzde 61,5 ve 2024 yılsonu için yüzde 35,0 olarak öngörmüştü. 

TÜİK tarafından yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 9,49 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,83 düzeyinde artış göstermişti. Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE’de (Çekirdek TÜFE) ilgili dönemde bir önceki aya göre yüzde 9,61 ve bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 56,09 artış kaydedilmişti. 

TCMB tarafından yayımlanan Piyasa Katılımcıları Anketi-Ağustos 2023 raporuna göre, Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 43,82 iken, bu anket döneminde yüzde 59,46 olmuştu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 33,21 iken, bu anket döneminde yüzde 42,01 olarak gerçekleşmişti. 

Kısa ve orta vadede enflasyon ana eğilimlerinde yukarı yönlü risklerin devam etmesi nedeniyle TCMB’nin gerçekleştireceği Ağustos ayı toplantısının önem derecesinin daha da arttığı söylenebilir. Özellikle, toplantı ardından yayımlanacak karar metninde, faiz patikasına yaklaşım ile birlikte politika yapıcıların, ilerleyen dönem açısından beklentilerine yönelik işaretler aranmaya devam edilecek. Toplantı ardından yayımlanacak basın duyurusuyla birlikte, TL varlık fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir. 

 

Pazartesi: Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Hükümet Borç Stoku 

Salı:

Çarşamba: Tüketici Güveni

Perşembe: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Toplantısı

Cuma: İmalat Sanayi Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler