img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

31 Ekim 2023, Salı

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından yayımlanan verilere göre bankacılık sektörünün net kârı bir önceki aya göre %55 oranında artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise kârlılık %161 arttı. Bankaların Özsermaye Kârlılığı 1940bps artış göstererek %56,3 olarak gerçekleşti. Sorunlu kredi oranı ise 10bps düşüş göstererek %1,5 olarak gerçekleşti. Türkiye’de ayrıca bugün Ekim ayına ilişkin Ekonomik Güven Endeksi yayımlandı. Rapora göre Türkiye’de ekonomik güven Ekim ayında %1,2 artış göstererek 96,5 olarak gerçekleşti. Yaşanan bu yükselişte reel kesimin ekonomiye dair güvenin artması etkili oldu. Reel kesim güveninde yaşanan yükselişin ana etkeni ise mevcut siparişlerde yaşanan artış ve gelecek 3 aylık dönemde ihracat siparişlerindeki yukarı yönlü beklenti etkili oldu.

 

Borsa İstanbul ise haftanın ilk işlem gününde yüksek volatiliteli bir seyir sonrası günü 7713 seviyesinden tamamladı. Endeks genelinde en çok değer kazanan sektörler Turizm, Bilişim ve Tekstil olurken en çok değer kaybeden sektörler ise İletişim, Banka ve Spor oldu. Borsa İstanbul’da ilk 5 kurum bazında 598,6 milyon TL para çıkışı gerçekleşirken bu çıkışta en yüksek etki MIATK, TCELL ve FROTO hisselerinde gerçekleşti. Endekste yaşanan sınırlı yükselişte nette en çok para girişinde bulunan kurum ağırlıklı olarak THYAO ve FENER hisselerinde para girişi gerçekleştirirken nette en çok para çıkışında bulunan kurum ise YKBNK, MIATK ve OYAKC hisselerinde satış gerçekleştirdi.

 

Küresel tarafta ise jeopolitik gelişmeler sürerken Rusya Başbakanı Mişustin’in yapmış olduğu açıklama göre Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 25 dost ülkenin şirket ve vatandaşları için basitleştirilmiş bir prosedür oluşturulacağını söyledi.

 

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, haftanın ilk işlem gününü %0,08 yükseliş göstererek 7713 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 99,7 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 7815 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7640 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 7815 / 8000 / 8080
Destekler: 7640 / 7500 / 7385

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, pazartesi gününün akşam seansını pozitif bir görünümle 8029 puandan tamamladı. Endeks kontratında uzlaşma fiyatının 8003 olduğu bu günde yönlü hareketlerde 8060 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7950 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8060 / 8100 / 8200
Destekler: 7950 / 7850 / 7660

 

Şirket Haberleri

 

MARBL: 2023/65 sayılı bültende Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Ticaret AŞ.’nin halka arzına onay verilmişti. Şirketin paylarının halka arzı 2 – 3 Kasım 2023 tarihlerinde Borsada Satış yöntemi ile gerçekleşecek.

 

KOZAL: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %45 oranında artırarak4,52 milyar TL’lik kâr açıkladı.

 

GARAN: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %48 oranında artırarak 57,22 milyar TL’lik kâr açıkladı.

 

ASTOR: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %177 oranında artırarak 3,04 milyar TL’lik kâr açıkladı.

 

ODAS: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %111 oranında artırarak 4,16 milyar TL’lik kâr açıkladı.

 

ANSGR: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %912 oranında artırarak 5,73 milyar TL’lik kâr açıkladı.

 

ORGE: Şirketimiz ile Secheron SA (İsviçre) arasında Cer Gücü Sistemi DC Ekipmanlarının ülkemizde satışına yönelik İş Birliği Anlaşması imzalanmıştır. Anlaşmanın süresi 2 yıl olup, süre sonunda tarafların itirazı bulunmadığı halde otomatik olarak uzayacaktır.  Söz konusu İş Birliği Anlaşması ile taahhüt işlerimizin dışında, Şirketimizce raylı sistemlerde kullanılan Cer Gücü Sistemi DC Ekipmanlarının doğrudan satışı ile Şirketimiz hasılatına ve karlılığına ilave bir katkı sağlanması hedeflenmektedir. İlgili anlaşma çerçevesinde 5 yıl içerisinde 20.000.000 EUR tutarında satış hasılatı projeksiyonumuz bulunmaktadır.

 

CEOEM: Dünyanın önemli tenorlarından Andrea Bocelli'nin 8 Haziran 2024 tarihinde İstanbul'da vereceği konser, CEO Event Medya AŞ, BWO İnşaat Yatırım Ltd Şti (BWO Entertainment) ve Dolmabahçe Basın Yayın AŞ  organizasyonuyla, BJK Tüpraş Stadyumu'nda düzenlenecektir. 25.000 kapasiteli etkinlik alanında, bilet satışlı olarak gerçekleşecek konserde, toplam 100.000.000 TL hasılat gerçekleşmesi beklenmektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler