img
logo
Hızlı Menü
Arama

12 Aralık 2022, Pazartesi


Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından Cuma günü yayınlanan yeni bir düzenlemeye göre yabancı para net pozisyonunun öz kaynağa oranı yüzde 20’den yüzde 5’e indirildi. Yasal sınıra getirmek için yerli özel bankaların döviz pozisyon fazlalarını 1.52 milyar dolara ve yabancı bankaların ise 1.17 milyar dolara indirmeleri gerekecek. Yapılan bu düzenleme ile bankalar döviz varlıklarını toplamda 1.4 milyar dolar azaltmalarını ya da döviz yükümlülüklerini aynı boyutta artırmaları gerekecek.

Borsa İstanbul’da ise 5000 seviyesi tekrar aşıldı. Cuma günü yüzde 3,08 oranında yükselen endekste kapanış 5005 puandan gerçekleşti. Metal ana sanayi, ulaştırma ve bankacılık sektörleri öncülüğünde yükselen endekste haftanın ilk işlem gününde de bu sektörler ile yukarı yönlü ivmenin devam edeceğini düşünmekteyiz. Teknik boyutta ise endeks 5000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirerek psikolojik direncin aşılmasına neden oldu. Bu süreçten sonra 5090 seviyesinin üzerinde kapanışlar önem arz edecek.

Küresel piyasalarda ise yoğun bir veri haftası var. Öncelikle yarın açıklanacak ve beklentiler dahilinde gelmesi halinde FOMC’den 50 bps’lik bir karar bizi karşılayacak. Önem arz eden nokta ise Fed üyelerinin gelecek yıllara ilişkin faiz beklentileri olacak. Euro bölgesinde de enflasyon ve ECB’nin faiz kararı bu hafta karşılanacak.

Cuma günü beklentinin altında kalan ABD Üretici enflasyonu sonrasında endekslere satış gelirken haftanın ilk işlem gününde sabah saatlerinde ABD vadelilerde yatay bir seyir izlenmektedir.

Borsa İstanbul’da haftanın ilk işlem gününde pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

VBTYZ: Şirket, Sosyal Güvenlik Kurumu'nca düzenlenen "IBM Kurumsal Sunucu Yazılımlarının Güncelleme ve Bakım Destek  Temini " ihalesini 56.890.000 TL bedel ile kazanmıştır. Bakım süresi bir yıldır. 10 Günlük itiraz süresinin sonunda herhangi bir itiraz  bulunmaması halinde şirket Sosyal  Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayacaktır.

GESAN: 22/11/2022 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapmış olduğu bildirimde, şirket, KÜTAHYA ALTINTAŞ ZAFER OSB MÜTEŞEBBİS HEYET BAŞKANLIĞI tarafından 22/11/2022 tarihinde gerçekleştirilen ‘'KÜTAHYA ALTINTAŞ ZAFER OSB ALANINA AİT YG-AG ELEKTRİK ŞEBEKESİ YAPIM İŞİ'' konulu ihaleye katıldığını ve en avantajlı fiyat vererek ihalede 1. olduğu bildirilmişti. KÜTAHYA ALTINTAŞ ZAFER OSB MÜTEŞEBBİS HEYET BAŞKANLIĞI ile şirketimiz arasında 09/12/2022 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme bedeli vergiler hariç 20.694.860,00 TL'dir.

NETAS: Şirket, Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş. (Superonline) ile imzalanan Wifi-6 Homegateway Çerçeve Tedarik Sözleşmesi kapsamında; Superonline'dan akıllı ev teknolojileri için yüksek performans ve hızda kablosuz internet bağlantısı sunan Wifi-6 destekli fiber modem (Wifi-6 HGW) tedariği için 4.180.000 ABD Doları tutarında sipariş almıştır.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yüzde 3,08 yükseliş göstererek 5005 seviyesine ulaşıldı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 5032 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 4910 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5032 / 5090 / 5220
Destekler: 4910 / 4820 / 4710

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, haftanın son işlem gününde yüzde 2,57 yükselerek 5420 puandan haftayı tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 5550 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5310 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5460 / 5550 / 5610
Destekler: 5310 /  5250 / 5100

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler