img
logo
Hızlı Menü
Arama

17 Temmuz 2023, Pazartesi


Haftanın son işlem gününe pozitif bir açılış ile başlayan endeksin, gün içerisinde yeni zirve seviyesi olan 6446 seviyeleri civarını test ettiği ve günü bu bölgeye yakında 6437 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü. Endeks günü yüzde 1,09 değer kazanımıyla 6437 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 101,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Gün içerisinde, 5 yıllık dolar bazlı CDS risk priminde yaşanan gerileme endeks açısından pozitif katalist olmaya devam ettiği izlendi. Bankacılık endeksi yüzde 0,95 düşüş gösterirken, holding endeksi yüzde 2,11 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazanana yüzde 6,26 ile sigorta, en çok değer kaybeden ise yüzde 1,01 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı oldu.

Yeni işlem gününde, yurt içinde sakin veri akışı izlenirken, hafta sonu Resmi Gazete’de yayımlanan yeni vergi düzenlemelerinin yansımaları yakından izlenecek. Özellikle, akaryakıtta yayımlanan karara göre benzinden alınan ÖTV tutarı 7,52 TL, motorinden alınan tutar ise 7.05 TL olacak. Diğer taraftan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üç gün sürecek Körfez Ülkeleri ziyareti bugün başlıyor.

Çin’de sabah saatlerinde açıklanan verilere göre, Çin ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,3 ile beklentilerin altında büyüdü. Çin’de ayrıca Haziran ayında sanayi üretimi yıllık bazda beklentilerin üzerinde yüzde 4,4 düzeyinde genişledi.

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

 

Teknik olarak bakıldığında, endeks fiyatlama davranışları açısından 6400 seviyesi psikolojik bir eşik olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadede 6480-6530 direnç bölgesi olarak hedeflenebilir. Olası kar realizasyonları yada düzeltmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 6370-6280 destek bölgesi olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 6480 / 6530 / 6560
Destekler: 6370 / 6320 / 6280

 

VIOP Teknik Görünüm

 

Ağustos ayı endeks vadeli işlem sözleşmesinin fiyatlama davranışlarında Cuma günü, 7420 seviyeleri civarını test etti fakat gün sonunda bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Ağustos ayı endeks vadeli işlem sözleşmesi yüzde 0,82 kazanımıyla ile günü 7380 seviyeleri civarında tamamladı. Teknik olarak incelediğimizde, 7350 seviyesi kritik bir eşik olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadede 7420-7500 direnç bölgesi olarak izlenebilir. Bu seviye altına geçişlerde ise kısa vadede 7340-7250 önemli destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 7420 / 7466 / 7500
Destekler: 7340 / 7300 / 7250

 

Şirket Haberleri

 

GESAN (Pozitif): Şirketimizin Şirketimiz, ŞİŞECAM'dan (Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.) Ankara Polatlı'da ve Eskişehir'de bulunan fabrikaları için, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nin 5.1.h maddesi kapsamında Çatı ve Arazi Öztüketim Güneş Enerjisi Santralleri yapılması hususunda siparişler almıştır. Siparişlerin bedeli vergiler hariç toplam 7.500.706, -USD'dir. (Yedimilyonbeşyüzbinyediyüzaltı, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile siparişlerin bedeli vergiler hariç toplam 196.143.472, -TL)

 

THYAO (Pozitif): Yönetim Kurulumuzca Ortaklığımızın AnadoluJet markasının global standartlarda düşük maliyetli hava yolu olarak faaliyetlerine devam edebilmesi ve pazardaki rekabetçi konumunu güçlendirebilmesi amacıyla faaliyetlerinin %100 Türk Hava Yolları iştiraki olarak kurulacak olan "AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi" altında devam ettirilmesine karar verilmiştir.

 

THYAO (Nötr): Yönetim Kurulumuz Ortaklığımızın havacılık sektöründeki tecrübesi, küresel gücü ve satış kanallarından geçen işlem hacmini göz önüne alarak mevcut potansiyelinin değer yaratan bir iş modeline dönüştürülmesi amacıyla elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşu kurulması ve ilgili yasal mevzuat çerçevesinde lisanslama süreçlerinin yürütülmesi için gerekli çalışmaların başlatılmasına karar vermiştir.

 

ALARK (Nötr): Bağlı Ortaklığımız Alarko Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Halil Pekdemir Çiftliği Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi arasında; Halil Pekdemir Çiftliği Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi'nin kısmi bölünmesi suretiyle yaklaşık 120.000 m² yüzölçümlü sera da dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 310.000 m² taşınmazı mülkiyetinde bulunduran yeni bir şirket kurulması, kurulacak yeni şirkete Denizli ili Sarayköy ilçesindeki 8253,75 hektar alana ilişkin olarak 15/09/2041 tarihine kadar geçerli olan jeotermal kaynak işletme ruhsatı kapsamında bulunan iki adet jeotermal sıcak su kuyusu için kullanım hakkı verilmesi ve akabinde kurulacak yeni şirketin hisselerinin Alarko Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye devredilmesi amacıyla 14/07/2023 tarihinde bir ön protokol imzalanmıştır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler