img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

15 Şubat 2024, Perşembe

Borsa İstanbul tarafından 2024 yılının Ocak ayına ilişkin yabancı yatırımcı işlemleri açıklandı. Rapora göre yabancı yatırımcılar Ocak ayında Borsa İstanbul genelinde 237,6 milyon dolarlık alım yaparken yıldız pazarda bulunan hisse senetlerinden net 198,1 milyon USD tutarında alım yaptı. Bu alımlarda en yüksek paya sahip hisseler KCHOL, YKBNK ve BIMAS oldu. Yabancı yatırımcıların Ocak ayında en fazla satış yaptığı hisseler ise SASA, GARAN ve ISCTR oldu.

 

Borsa İstanbul Çarşamba gününü genellikle negatif bölgede geçirirken kapanışa doğru gelen alımlar ile endeks tekrar 9000 bölgesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Borsa İstanbul’a nette 264,6 milyon TL para girişi gerçekleşti. Bu para girişinde en yüksek pay TUPRS, YKBNK ve MGROS oldu. Para çıkışı ile endeksten negatif ayrışma gösteren şirketler ise ISCTR, TOASO ve ASELS oldu. Borsa İstanbul’da dün en çok değer kazanan sektörler arasında menkul kıymet yatırım ortaklığı, faktoring ve tekstil oldu. Borsa İstanbul’da en çok değer kaybeden sektörler ise iletişim, elektrik ve madencilik oldu.

 

Küresel piyasalarda ise bugün ABD ekonomisine ilişkin perakende satış verileri açıklanacak. ABD’de tüketici enflasyonun beklenti üzerinde gelmesi ile Fed’in faiz indirim tahminlerinin Haziran ayına ötelenmesi piyasalarda risk iştahını düşürmüştü. Bu verinin beklenti altında gerçekleşmesi halinde piyasalarda risk iştahında tekrar toparlanma görülebilir.

 

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Olarak Öne Çıkan Hisseler: BIMAS, ENJSA, ECZYT, ERBOS

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul 100 endeksi çarşamba gününü yüzde 0,87 yükselişle 9072 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üstünde 132,1 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 9175 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9000 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 9175 / 9220 / 9450
Destekler: 9000 / 8940 / 8800

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratı Çarşamba günü akşam seansını sınırlı pozitif bir görünümle 9830 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 9814 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9920 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9800 ve 9700 seviyeleri destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 9920 / 9955 / 10000
Destekler: 9800 / 9700 / 9600

 

Şirket Haberleri

 

HALKB: Halkbank'ın 2023 yılı 12 aylık konsolide olmayan net karı 10.111.965.000 TL (2022/12 aylık: 15.265.639.000 TL)

 

GARAN: Bankamız bağlı ortaklıklarından Garanti Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri Anonim Şirketi'nin, 6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri Ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ("Kanun") kapsamında 15.02.2024 tarihli resmi gazete yayınlanan 30.01.2024 tarihli karara istinaden Kanun'un 12.nci maddesinin birinci fıkrasının (a),(b),(c),(e) bentlerinde belirtilen ödeme hizmetleri ile Kanun'un 18 inci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen elektronik para ihracı hizmetini sunmak üzere ödeme ve elektronik para kuruluşu olarak faaliyet göstermesine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından izin verilmiştir.

 

SELGD: Şirketimiz Selçuk Gıda Endüstri İhracat İthalat A.Ş.'nin sermayesini temsil eden ve Borsa'da işlem görmeyen A grubu imtiyazlı payların 278.640,552 adedine sahip olan Medusa Yatırım Holding A.Ş.'nin sahip olduğu A grubu imtiyazlı payların tamamının Bulls Yatırım Holding A.Ş.'ye ve Umut Güner'e devredildiği Şirketimize bildirilmiştir. Bu işlem ile birlikte Şirketimizin yönetim kontrolü değişmiştir. Devredilen toplam 278.640,552 adet Borsa'da işlem görmeyen A grubu imtiyazlı payların %75'ini temsil eden 208.980,414 adet pay Bulls Yatırım Holding A.Ş.'ye devredilmiş olup, geri kalan %25'ini temsil eden 69.660,138 adet pay ise Umut Güner'e devredilmiştir.

 

ALARK: Bağlı Ortaklığımız Alarko Gübre Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Ahmet Koç, Sefa Koç ve Gimak Denizcilik Limited Şirketi arasında 14.02.2024 tarihinde Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş. garantörlüğünde; Verim Gübre Anonim Şirketi'nin ("Verim Gübre") hisselerinin tamamının belirlenen şartların yerine getirilmesi halinde devralınabilmesi amacıyla bir ön protokol imzalanmıştır. Ön protokolde hisse devir sözleşmesindeki hisse devir bedelinin birtakım düzeltmelere tabi olarak güncellenmek üzere 38.200.000,00 USD (otuz sekiz milyon iki yüz bin Amerikan Doları) karşılığı Türk Lirası olarak belirlenmesi öngörülmüştür.

 

KNFRT: Yönetim Kurulu'muzun 14.02.2023 tarihli kararıyla, Şirketimizin Borsa İstanbul'da işlem gören paylarına ilişkin olarak pay fiyatında oluşan dalgalanmaların önlenmesi, pay fiyatının gerçek değerinin sağlıklı şekilde oluşumunun desteklenmesine katkıda bulunulması ve pay sahiplerinin korunması amaçlarıyla 1 yıl süreli olarak başlatılan Pay Geri Alım Programı bugün itibarıyla sona ermiş olup koşulların gerektirmesi durumunda Şirketimiz tarafından yeni bir Pay Geri Alım Programı başlatılabilecektir.

 

GIPTA: Şirketimiz ile yurtiçi merkezli bir firma arasında 14.02.2024 tarihinde KDV hariç 2.471.898 USD (İkimilyon Dörtyüzyetmişbirbin Sekizyüzdoksansekiz Amerikan doları) - ( Türk Lirası karşılığı: 75.946.584 TL; Yetmişbeşmilyon Dokuzyüzkırkaltıbin Beşyüzseksendört Türk Lirası)  ve KDV hariç 334.784.379 TL (Üçyüzotuzdörtmilyon Yediyüzseksendörtbin Üçyüzyetmişdokuz Türk Lirası) olmak üzere, KDV hariç  toplam 410.730.963 TL (Dörtyüzonmilyon Yediyüzotuzbin Dokuzyüzaltmışüç Türk Lirası) tutarında iki ayrı sipariş alınmış olup üretim tesislerimiz yüksek kapasite ile çalışmaya devam etmektedir.

 

REEDR: Şirketimiz blockchain (blok zinciri) teknolojisinde global ölçekte yaşanan gelişmeleri yakından takip etmektedir. Tüm dünya ile eş anlı olarak ülkemizde de söz konusu teknolojinin yaygınlaşmasına istinaden blockchain teknolojilerinin, üretim ve satışını yapmakta olduğumuz ürünlerin pazarlama ve satış programlarında kullanılması amacıyla, Şirket'imizin iştiraki olan Reeder Bilişim Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından "Reecoin" ismiyle ICO (Initial Coin Offering/ Dijital Varlık İlk Halka Arzı) yapma kararı alınmış ve bu amaçla Şirket'imizin iştiraki olan Reeder Bilişim Sanayi ve Ticaret AŞ ile Bitexen Teknoloji AŞ ve Exenpay Teknoloji AŞ arasında bugün (14.02.2024) tarihli sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu dijital varlık ilk halka arzının 2024 yılı Şubat ayı sonuna kadar tamamlanması planlanmakta olup ihraca ilişkin White Paper (tanıtım belgesi) dokümanı http://reecoin.io internet sitesinde yayınlanacaktır.

 

ARSAN: 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş depreminde yıkılan Ham Dokuma Kumaş Fabrika binamızın inşaatı ve makine montajları tamamlanmıştır. Bugün itibarıyla (14.02.2024) deneme üretimine başlanmıştır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler