img
logo
Hızlı Menü
Arama

9 Ocak 2024, Salı


BIST 100 endeksi günü 2.49% yükselişle 7818 seviyesinden tamamlarken, işlem hacmi 95.9 milyar TL ile aylık ortalaması üzerinde gerçekleşti. BIST 100 içerisindeki 78 hisse günü pozitif tamamlarken 22 hisse senedi negatif ayrışarak günü düşüşle tamamladı. Endeksi puan katkısı ile en olumlu etkileyen hisse senetleri AKBNK, YKBNK, ISCTR, BIMAS ve SISE oldu. BIST 100 endeksinin günlük bazda gerçekleştirdiği 190 puanlık artışın yaklaşık yarısı banka hisselerindeki değer kazancı kaynaklı olurken, İzmit rafinerisindeki planlı bakım çalışmasının yol açacağı üretim kaybına bağlı olarak 196 milyon dolar FAVÖK kaybı bekleyen Tüpraş hisseleri haber kaynaklı olarak dün en çok düşen hisse senetleri arasında yer aldı ve endeksin yükselişini sınırladı. Endeksi negatif etkileyen diğer önemli hisseler arasında CCOLA, BRSAN, ASTOR ve AEFES yer aldı. Yükseliş eğilimi sektörler geneline yayılırken en çok yükselenler bankacılık, mali endeks, menkul kıymet yatırım ortaklıkları ve aracı kurumlar olurken, negatif ayrışan tarafta gıda, kimya petrol plastik ve inşaat sektör endeksleri yer aldı.

MKK’dan yapılan açıklama ile enflasyon muhasebesi uygulaması kapsamında 2023/12A finansal raporların bildirimi için ek süre verildi. Buna göre payları Borsada işlem gören halka açık şirketlerin enflasyon muhasebesine göre düzeltilecek 2023/12A’lık finansal tablolarını açıklayabileceği son tarih konsolide olmayanlar için 09.05.2024 konsolide olanlar için 20.05.2024 olarak belirlendi. TÜİK tarafından açıklanan yatırım araçlarının reel getiri istatistiklerine göre aralık ayında TÜFE ile indirgendikten sonra en çok kazandıran yatırım aracı 6.6% ile DİBS olurken, onu 2,48% reel getiri ile külçe altın takip etti. Borsa İstanbul ise aralık ayında reel olarak 4.53% oranında kaybettirdi. Dün küresel risk alma iştahında artış yaşanırken, tahvil faizleri geriledi, ABD borsaları da günü pozitif tamamladı. VIX endeksi de düşüşünü 2.güne taşırken 13 seviyesine geriledi.

Borsa İstanbul’un pozitif bir açılışla güne başlamasını bekliyoruz.
 

Teknik Analiz

BİST Teknik Görünüm


Borsa İstanbul 100 endeksi Pazartesi gününü yüzde 2,49 yükselişle 7819 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üzerinde 95,9 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 7960 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7790 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler : 7960 / 8000 / 8060
Destekler : 7790 / 7630 / 7575


VIOP30 Teknik Görünüm


Endeks kontratı Pazartesi günü akşam seansını sınırlı pozitif bir görünümle 8941 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 8923 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9050 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8860 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

Dirençler: 9050 / 9110 / 9200
Destekler: 8860 / 8800 / 8760

 

Şirket Haberleri


KCHOL: Bağlı ortaklıklarımızdan Tat Gıda Sanayi A.Ş. ("Tat Gıda") paylarının satış süreci kapsamında 06.11.2023 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen bağlayıcı tekliflerin incelenmesi sonucunda; Şirketimiz, Arçelik ve Aygaz dahil Koç Topluluğu şirketleri, Koç Ailesi Üyeleri, Koç Topluluğu ile ilişkili vakıfların sahip olduğu payların Tat Gıda Sanayi A.Ş. ("Tat Gıda") sermayesinin toplam %49,04'üne denk gelen kısmı ve ayrıca 15 adet kurucu intifa senedinin Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi'ne ("Memişoğlu") satışına yönelik Pay Alım Satım Sözleşmesi imzalanmıştır.

ARDYZ: Şirketimiz, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Bilişim Sistemleri Yazılım Geliştirme, Bakım ve Danışmanlık Hizmeti" işi kapsamında 29 personel istihdamıyla "Bakanlık görev alanı kapsamındaki faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için Bakanlık birimlerinin sundukları hizmetlere göre ihtiyaç duyulan yeni yazılımların geliştirilmesi, var olan uygulamaların/sistemlerin/yazılımların mevzuat yükümlülükleri ve güncel ihtiyaçlar çerçevesinde tek merkezden dijital dönüşümünün sağlanması, uygulamaların ihtiyaç duyacağı raporlar için Bakanlık Karar Destek Sistemi üzerinden raporlamanın sağlanması, Bakanlık birimlerine ait hizmetlerin E-Devlet kapısına entegrasyonunun sağlanması" projesi için 18.12.2023 tarihinde açılan ihaleye en uygun teklif firmamız tarafından verilmiş olup sözleşme davetine müteakip 08.01.2024 tarihinde 3 yıl için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile 217.500.000 TL (KDV Hariç) bedel ile ihale sözleşmesi imzalanmıştır.

ENJSA: 10.08.2023 tarihli Özel Durum Açıklamamıza istinaden, Şirketimiz bağlı ortaklıklarından Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. tarafından başvurusu yapılan, kurulu gücü 70MWp / 50MWe olan Ankara ilindeki güneş enerjisi kaynağına dayalı depolamalı elektrik üretim tesisinin ön lisansı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) nezdinde onaylanmıştır.

EBEBK: Aralık 2023'te Türkiye'de ebebek mağazaları ve e-ticaret kanalından satılan toplam ürün adedi 6.961.497 olarak gerçekleşmişken, bu sayı Aralık 2022'de 5.805.210'dur. Aralık 2023'te sona eren 12 aylık dönemde Türkiye'de ebebek mağazaları ve e-ticaret kanalından satılan toplam ürün adedi 81.642.901 olarak gerçekleşmişken, bu sayı 2022'nin aynı döneminde 69.353.786'dır.

ALGYO: Şirketimiz portföyünde yer alan gayrimenkullerimiz için 2023 yılında yapılan kira sözleşmeleri tutarı KDV hariç yaklaşık 263 mio TL dir.

AEFES: Anadolu Efes konsolide satış hacmi 2023 yılının dördüncü çeyreğinde yıllık %4,0 oranında daralma kaydetmiştir ve hacimler 22,4 mhl seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde bira grubu hacimleri uluslararası operasyonların sayesinde güçlü bir büyüme kaydetmiştir. 2023 yılında ise konsolide satış hacmi, %0,5 oranında sınırlı bir daralma kaydederek 122,9 mhl'ye ulaşmıştır. Son çeyrekte meşrubat işkolunda beklenenden daha düşük gerçekleşen sonuçlar sebebiyle konsolide hacim rakamı tüm yıla ilişkin hacim beklentimizin altında gerçekleşmiştir. 2024 yılına ilişkin beklentilerinde ise şirket Konsolide Satış Hacminin düşük-orta tek haneli oranda artış göstermesi beklenmektedir. Konsolide Net Satış Gelirlerinin, kur çevrim farkının etkisinden arındırılmış olarak düşük otuzlu yüzdelerde artması beklenmektedir. Konsolide FAVÖK Marjının, yaklaşık 100 baz puan daralması beklenmektedir.

SAYAS: Şirketimiz tarafından Dongkuk S&C Co, Ltd. ticaret unvanlı müşterimize 2023 yılı içinde farkı tarihlerde verilen teklifler tek seferde onaylanmış bulunmaktadır. Konu üretimlerimiz Güney Kore'ye sevk edilecektir.  Tekliflerin toplam tutarı 1.075.659 EUR olup teslimlerin 2024 yılı ikinci çeyrek sonuna kadar tamamlanması beklenmektedir.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler