img
logo
Hızlı Menü
Arama

14 Mart 2023, Salı


Geçtiğimiz hafta cuma günü açıklanan Silikon Vadisi Bankası’nın iflası ile ABD Ekonomisi'nde gergin saatler başladı. ABD’nin en büyük 16. bankası olan SVB aynı zamanda ABD tarihinin en büyük 2. batık bankası olarak tarihe geçti. Bu batış hikâyesinin en temel unsuru Fed’in fiyat istikrarını sağlamak için attığı adımlardan kaynaklandı. Tabii bu da SVB'nin, hedge edilmemiş uzun vadeli hazine portföyüne sahip olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu banka batışları ABD piyasalarını etkilediği gibi Avrupa ve Asya piyasalarını da derinden etkiledi.

Borsa İstanbul’da haftanın ilk işlem gününde gerçekleşen pozitif bir hareket sonrasında ABD vadeli endeksleri ve Avrupa piyasalarında bankacılık sektöründe satış baskısı arttı. Borsa İstanbul’da bankacılık endeksine gelen satışlar endekste günün 5323 seviyesinden tamamlanmasına neden oldu. Endekste günün en çok yükselen sektörü ise madencilik oldu.

Yurt içerisinde dün cari açık ve perakende satış verileri açıklandı. TCMB verilerine göre Ocak ayında 9,85 milyar dolarla rekor cari açık kaydedildi. Perakende satışlar ise Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,9 oranında arttı.

Borsa İstanbul’da bugün hafif satıcılı bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

VKBNK: Şirket iki farklı dilimden oluşan toplam yaklaşık 1,8 milyar dolar tutarındaki DPR seküritizasyon işleminin gerçekleştirildiği duyurulmuştu. Söz konusu işleme ilaveten, iki farklı bankanın katılımı ile yurtdışı havale akımlarına ve hazine işlemlerine dayalı olarak 2 yıl geri ödemesiz, toplam 5 yıl vadeli 220 milyon dolar tutarında işlemler gerçekleştirilmiştir. Böylece gerçekleştirilen toplam ihraç büyüklüğü 2 milyar dolara ulaşmıştır.

 CUSAN: Şirket bağlı ortaklığı Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Gentaş İç ve Dış Tic. Nak. Taş. Ltd. Şti. arasında 13.03.2023 tarihinde proje, imalat ve montaj taahhütlerini kapsayan "Gentaş Gaziantep Projesi Alüminyum Cephe Kaplama İşleri" sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 4.500.000 EURO + KDV'dir

 SNICA: Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 13.03.2023 tarihinde (bugün) yaptığı toplantısında; Elazığ tesislerimizde altyapı üretim grubu içerisinde üretimin gerçekleştirildiği koruge altyapı boruları ile ilgili olarak son dönemde gelen talep artışlarının karşılanabilmesi amacıyla 5 yeni hattın kurulması ile yıllık üretim kapasitesinin 9.000 tondan 27.000 tona %200 oranında artırılmasına, bu amaca yönelik olarak makine yatırımlarının ve diğer yatırım harcamalarının yapılmasına, gerçekleştirilecek kapasite artırımı yatırımının bütçesinin 100 milyon TL olarak belirlenmesine, yatırım için gerekli makine teçhizatları da temin edilerek üretimin Nisan 2023 ayı ortasında başlanılması için tüm tedbirlerin alınması ve işlemlerin gerçekleştirilmesine ve kapasite artırımı yatırımı ile ilgili olarak yatırım teşvik belgesi başvurusunun yapılmasına karar verilmiştir.

 KOZAL: Şirket, yatırım portföyünü çeşitlendirmek ve alım satım kazancı elde etmek amacıyla, Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören, Darphane Altın Sertifikası'nda (ALTIN.SI) 2.000.000.000 TL'ye (İki Milyar Türk Lirası) kadar alım - satım yapılması hususunda, Yönetim Kurulunca Genel Müdürlüğe yetki verilmiştir.

 

Teknik Analiz

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Pazartesi günü yüzde 1,14 gerileme göstererek günü 5323 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 5430 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5250 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 5430 / 5500 / 5570

Destekler: 5250 / 5205 / 5050

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, Pazartesi günü yüzde 1,14 gerileyerek günü 5957 puandan tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 6040 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5875 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 6040 / 6150 / 6275

Destekler: 5875 /  5830 / 5550

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler