img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

7 Şubat 2024, Çarşamba

Borsa İstanbul Salı gününü yüzde 1,05 değer kazancı ile 8869 seviyesinden tamamladı. Endekste dün gün içerisinde 8750 – 8860 bantları arasında hareketinin hemen ardından kapanışa doğru gelen alımlar dolar bazlı direnç noktası olan 291 seviyesinin hemen altında kapanış yapılmasında etkili oldu. Bu seviyenin aşılması kısa vadeli tepki alımları için önem arz edebilir.

 

Borsa İstanbul genelinde en çok değer kazanan sektörler bilişim, teknoloji ve elektrik olurken en çok değer kaybı yaşayan sektörler iletişim ve kobi oldu. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 90 milyon TL para çıkışı gerçekleşti. Bu çıkışta en yüksek pay TUPRS, BINHO ve GARAN hisselerinde gerçekleşti. Para girişi ile pozitif ayrışma gösteren şirketler ise AKBNK, FROTO ve ISCTR oldu.

 

Küresel piyasalarda ve yurt içerisinde gözler yarın gerçekleşecek yılın ilk enflasyon raporuna çevrildi. Yeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın gelecek döneme ilişkin beklentileri parasal sıkılaşma mesajları yakından takip edilecek. Merkez bankası başkanı değişimi nedeniyle doğrudan ve dolaylı yatırımlarda bulunmayı planlayan yabancı yatırımcılar için burada çıkan mesajlar önem arz edecek.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Olarak Öne Çıkan Hisseler: KCAER, OYAKC, SUNTK, AEFES

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul 100 endeksi Salı gününü yüzde 1,05 yükselişle 8869 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üstünde 125,5 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8900 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8750 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8900 / 9000 / 9100
Destekler: 8750 / 8680 / 8500

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratı Salı günü akşam seansını sınırlı pozitif bir görünümle 9667 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 9659 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9700 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9560 ve 9500 seviyeleri destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 9700 / 9735 / 9800
Destekler: 9560 / 9500 / 9400

 

Şirket Haberleri

 

MTRKS: Şirketimiz Esas Sözleşmesinin "ŞİRKETİN UNVANI" başlıklı 2.maddesindeki "Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri Anonim Şirketi" olan unvanının, Şirketimizin ARGE ekibinin faaliyet alanımız dahilinde olan finansal teknolojiler konusunda pek çok proje yürütmesi, şirket gelirlerinin büyük bir kısmının bu faaliyetler sonucu geliştirilen ürün/projelerden sağlanması ve mevcut unvanın şirket faaliyetlerini doğru yansıtmaması sebebiyle "Matriks Finansal Teknolojiler Anonim Şirketi" olarak yeni şekli ile değiştirilmesine, esas Sözleşmenin "ŞİRKETİN UNVANI" başlıklı 2. maddesinin tadil edilmesine, unvan değişikliği ile ilgili Sermaye Piyasası Kurulu'na ve diğer ilgili mercilere gerekli başvuruların yapılmasına toplantıda hazır bulunan üyelerin oy birliğiyle karar verilmiştir.

 

YESIL: 1.Şirket esas sözleşmesinin 7. maddesinin vermiş olduğu yetkiye dayanarak, Şirketimizin özkaynak yapısının güçlendirilerek bağlı ortaklıklarımıza yapılan yatırımları güçlendirmek ve yeni faaliyet alanlarındaki projelerin finansmanı amacıyla 2.250.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, her biri 1-TL nominal değerde 215.000.000 TL olan Şirketimizin çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 860.000.030 TL nakit (bedelli) olarak %400 oranında artırılarak 1.075.000.000,03 TL ye çıkarılmasına,

 

EKGYO: Şirketimiz projelerinden İstanbul Sarıyer İstinye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Nidapark İstinye)'nin Yüklenicisi ile yapılan Sözleşmeye Ek Protokol ile 4.078.287.280,94 TL olan Asgari Şirket Payı Toplam Geliri 4.871.700.056,11 TL'ye yükselmiştir.

 

INDES: Şirketimiz ile cep telefonu, tablet, notebook gibi dünyanın akıllı cihaz üreticilerinden HONOR Turkey Teknoloji Limited Şirketi arasında HONOR markalı PC, cep telefonları ve tabletlerin Türkiye'de dağıtımı konusunda distribütörlük sözleşmesi imzalanmıştır. Şirketimiz HONOR ürünlerinin satışından yıllık 20 milyon doların üzerinde satış tutarı elde etmeyi hedeflemektedir. 2013 yılında kurulan HONOR, 50'den fazla ülkede faaliyet gösteren küresel akıllı cihaz sağlayıcısıdır. Şirket Çin merkezli olup dünya genelinde 13.000'den fazla çalışanı, 7 ar-ge merkezi ve 100'den fazla yenilikçi laboratuvarları bulunmaktadır.

 

SDTTR: Şirketimiz, 06 Şubat 2024 tarihinde, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen World Defense Show'da, Suudi Arabistan firması INTRA Defense Technologies ile geliştirdikleri insansız platformlarda SDT ürünlerinin kullanılması maksadıyla iş birliği anlaşması imzalamıştır.

 

AKSEN: 20 Temmuz 2023 tarihli Özel Durum Açıklamamız'da da belirtildiği üzere, Aksa Enerji Üretim A.Ş.- Y.Ş. ile Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bulunan Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali'nin KIB-TEK'e kiralanması, hizmet alımı yoluyla işletilmesi konusunda ABD Doları bazlı 15 yıl süreli kiralama ve işletme sözleşmesi imzalanmıştı. Sözleşme kapsamında devreye alınması planlanan 35 MW ek kapasitenin 17,5 MW'ı devreye alınmış olup KKTC Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali'nin kurulu gücü 153 MW'dan 170,5 MW'a ulaşmıştır. Geri kalan 17,5 MW'lık ek kapasitenin de 2024 yılının 2. çeyreğinde devreye alınması planlanmaktadır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler