img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

19 Şubat 2024, Pazartesi

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı yeni rekor seviyeleri test ederek tamamladı. Haftanın son işlem gününde yüzde 0,09 ile sınırlı yükselişle yatay bir kapanış gerçekleştiren Bist100 endeksi 9250 puana ulaştı. Borsa İstanbul'da bu hafta genelinde 9400 bölgesi önemli bir direnç olarak takip edilebilir. Olası aşağı yönlü çekilmelerde ise 9000 seviyeleri tepki alımlarının gelebileceği bir nokta olarak izlenebilir.

 

Borsa İstanbul genelinde geçtiğimiz hafta ilk 5 kurum bazında 772,1 milyon TL para çıkışı gerçekleşti. Bu para çıkışında en yüksek pay THYAO, SAHOL ve KRDMD hisselerinde yaşandı. Borsa İstanbul’da para çıkışına rağmen endekse para girişi ile pozitif ayrışma gösteren şirketler YKBNK, GARAN ve ISMEN oldu. Haftanın son işlem gününde ise Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 397,3 milyon TL para çıkışı gerçekleşti. Bu para çıkışına rağmen para girişi ile pozitif ayrışma gösteren şirketler EREGL, ISCTR ve ASELS oldu.

 

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz hafta genelinde en çok değer kazanan sektörler sırasıyla menkul kıymet yatırım ortaklığı, tekstil deri ve kimya oldu. Geçtiğimiz hafta en çok gerileme yaşayan sektörler ise iletişi, metal eşya makine ve inşaat oldu.

Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta açıklanan kritik ABD verileriyle volatiliteli bir seyir izleyen endeksler ve değerli madenler yeni haftaya sınırlı pozitif bir görünümle başladı.

 

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul 100 endeksi Cuma gününü yüzde 0,09 yükselişle 9250 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üstünde 148,6 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 9310 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9180 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 9310 / 9400 / 9490
Destekler: 9180 / 9000 / 8920

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratı Cuma günü akşam seansını yatay bir görünümle 9974 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 9958 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 10030 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9875 ve 9800 seviyeleri destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 10030 / 10165 / 10375
Destekler: 9875 / 9800 / 9700

 

Şirket Haberleri

 

GLCVY: Şirketimiz, Fibabanka A.Ş.'nin 16/02/2024 tarihinde gerçekleştirdiği tahsili gecikmiş alacak satışında, satışa çıkarılan 87,2 milyon TL anapara büyüklüğündeki bireysel portföyün ihalesini en yüksek teklifi vererek  kazanmıştır. Bu ihaleye toplam 18 varlık yönetim şirketi katılmıştır.

 

AKFYE: 02.06.2023 tarihinde açıklamış olduğumuz üzere 2023 yılı içerisinde EPDK tarafından onaylanmış olan toplam 375 MW müstakil depolama tesis hakkımıza istinaden 285 MW kapasiteli GES ve RES önlisans başvuruları yapılmış olup, mevcut durumda bu kapsamda 235 MW kurulu kapasiteye sahip 1 adet depolamalı GES ve 4 adet depolamalı RES için depolamalı üretim ön lisans alınmıştır. 1 adet depolamalı üretim GES ön lisans başvurumuzun işlemleri ise EPDK'da devam etmektedir. Şirketimizin büyüme stratejisine uygun olarak alınan ve alınacak olan bu önlisanslara istinaden 80 MW kurulu güce sahip 2 depolamalı GES ve 205 MW kurulucu güce sahip 4 depolamalı RES olmak üzere toplam 285 MW düzeyinde yeni yatırımları gerçekleştirmek için gerekli teknik ve finansal çalışmalara başlamış bulunmaktayız. 16.02.2024 tarihli KAP duyurumuzda açıkladığımız üzere kurulu gücümüzü toplam 860 MW'a çıkarması hedeflenen yatırım aşamasında bulunan diğer hibrit GES ve RES kapasite artış projelerimize ek olarak gerçekleştireceğimiz bu yeni yatırımlar tamamlanınca 2025 yılı sonunda toplam kurulu güç kapasitemizin yaklaşık 1200 MW düzeyine çıkması hedeflenmektedir. Yukarıda bahsi geçen yeni yatırımlarımızın şirketimiz öngörülebilir nakit akışına dayalı risk yönetimi politikası ile uyumlu olarak nakit akışlarımıza gelecekte pozitif katkı sağlaması beklenmekte olup, 2025 yılında tamamlanması planlanan söz konusu yatırımların 2026 yılında şirketimizin ciro ve faaliyet karına katkı sağlaması öngörülmektedir.

 

PARSN: Parsan Grup altında raporlanan bağlı ortaklığımız Omtaş Otomotiv Transmisyon Aksamı San. ve Tic. A.Ş.'nin enerji verimliliği ile birlikte, yüksek kalite ve hassasiyet çalışma prensibiyle ürün kalitesini artıran 5000 Ton'luk "Otomatik Dövme ve Transfer Hattı" yatırımımız devreye alınmış olup, operasyonel testlerin ve deneme üretimlerinin tamamlanmasının ardından satış ve pazarlama faaliyetleri devam etmektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler