img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

3 Ekim 2023, Salı

Borsa İstanbul ise dün yeni bir rekor seviyeye ulaşılırken aynı zamanda endekste tüm zamanların en yüksek kapanışı görüldü. Pazartesi günü %1,82 yükselişle 8487 seviyesinde günü tamamlayan endekste ticaret, ulaştırma ve teknoloji sektörleri yükselişi destekleyen ana gruplar oldu. Endeksteki pozitif görünüme göre negatif ayrışan sektörler ise sigorta, kimya ve tekstil oldu. Haftanın ilk işlem gününde Borsa İstanbul’da ilk 5 kurum bazında 380,7 milyon TL para girişi gerçekleşirken bu giriş ağırlıklı olarak THYAO, SISE ve AKBNK hisselerinde gerçekleşti. Borsa İstanbul’da nette en çok satış gerçekleştiren kurum ise THYAO, ZOREN ve FROTO hisselerinde ağırlıklı olarak para çıkışına neden oldu.

 

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafından Ağustos ayına ilişkin çelik üretim ve tüketim verileri açıklandı. Dünya’da çelik üretimi Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,2 artış gerçekleşirken bu yılın Ocak-Ağustos döneminde çelik üretimi dönemsel bazda ilk defa artış gösterdi. Çelik üretiminin ana üstü olan Çin’de yaşanan durgunluk şirketlerin yönünü ihracata çevirmesine neden oldu. Hali hazırda Avrupa’da yaşanan düşük talep ve Çin’in girdi maliyetlerinin avantajlı konumda olması ihracatta piyasa üzerindeki yoğunluğunun artmasına neden olurken bu paralelde de Türkiye’nin ihracatı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı yayına göre %25,4 azalışla 1 milyon ton gerçekleşti. Türkiye’nin Ağustos ayında ise üretimi %2,9 oranında azalarak 2,8 milyon ton olarak gerçekleşti.

 

Yurt içinde ise Türkiye’de gözler bugün açıklanacak enflasyon verisinde olacak. Aylık bazda %4,75 seviyesinde yükselmesi öngörülen Tüketici Fiyat Enflasyonu yıllık bazda ise %61,6 seviyesine yükselmesi öngörülüyor.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Pazartesi gününü %1,82 seviyesinde primlenme göstererek 8487 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üzerinde 152,9 milyar TL gerçekleşti. Endekste yukarı yönlü hareket halinde 8585 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8400 seviyesi öncelikli destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8585 / 8670 / 8885
Destekler: 8400 / 8290 / 8220

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, Pazartesi gününün akşam seansını sınırlı pozitif bir görünümle 9199 puandan tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareket halinde 9250 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9110 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 9250 / 9430 / 9500
Destekler: 9110 / 9000 / 8850

 

Şirket Haberleri

 

MEKAG: Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanan izahname çerçevesinde, Meka Beton Santralleri İmalat San. ve Tic. A.Ş.'nin halka arz edilecek toplam 16.900.000 TL nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa'da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 25 TL fiyattan 05/10/2023 ve 06/10/2023 tarihlerinde satışa sunulacaktır.

 

PETKM (Pozitif): Konuya ilişkin daha önceki açıklamalarımızda belirtildiği üzere, Şirketimiz ile hakim ortağımız SOCAR Turkey Enerji A.Ş. (STEAŞ) arasında konusu STEAŞ'tan Rafineri Holding A.Ş.'nin ("Rafineri Holding") sermayesini temsil eden paylarının %20'sinin 480 milyon ABD doları karşılığında satın alınması olan bir hisse satış ve devir sözleşmesi ("Sözleşme") imzalanmıştı. Rafineri Holding, yarımadamızda rafinericilik faaliyeti gösteren STAR Rafineri A.Ş.'nin ("STAR") %99,99'una sahip olan SOCAR Turkey Yatırım A.Ş.'nin %59,99 oranında payına sahiptir. Sözleşme ile, Şirketimizin STAR'da dolaylı olarak %12 pay sahibi olacağı Şirketimizin 10.04.2023 tarihli özel durum açıklaması ile duyurulmuştu. Bugün itibarıyla, Şirketimizin Rafineri Holding'in sermayesini teşkil eden paylarının %20'sini devralma işlemi tamamlanmış olup Şirketimiz böylece STAR'da dolaylı olarak %12 pay sahibi olmuştur. Söz konusu işlem, 05.01.2018 tarihli değerleme raporuna uygun olarak gerçekleştirilmiştir. İşleme bağlı olarak STAR'a ait finansal sonuçlar, Türkiye Finansal Raporlama Standartları'na uygun bir şekilde (tek seferlik muhasebe kayıtları dahil olmak üzere), Şirketimiz konsolide finansal tablolarında 2023 yılının 4. çeyreğinden itibaren sunulmaya başlanılacaktır.

 

FROTO: Şirket ortaklara 10.443.081.600 TL’lik kar payı dağıtılmasına karar vermiştir. Ford Otomotiv Sanayi A.Ş hisse başı net 26,78 TL temettü dağıtmaya karar verdiğini açıkladı.

 

BIGCH: 1 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 114 şubeye sahip olan şirketimizin 1 Ekim 2023 tarihi itibarıyla şube sayısı, Türkiye'de 24 şehirde 105 şube, yurt dışında 8 ülkede 11 şube olmak üzere, toplam 116'ya ulaştı. 1 Eylül – 30 Eylül 2023 tarihleri arasında; yurt içinde Bursa Özlüce BigChefs, yurt dışında ise Gürcistan'da Batum BigChefs olmak üzere toplam 2 şube açıldı.

 

ASTOR: Şirketimiz, 02.10.2023 tarihinde FORTİS ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. ile 2 ayrı sözleşme kapsmında Dağıtım Transformatörü, Güç Transformatörü ve Anahtarlama Ürünleri alımı konusunda toplam 5.486.946.- USD tutarında sözleşme imzalamıştır. Yapılan sözleşmenin 2022 yılı hasılata oranı % 2,03' dür.

 

CWENE: Şirketimiz ile müşterimiz Çemtaş Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında, GES projesi yapımı amacıyla geliştirdiğimiz Kars İlinde yer alan bir  arazi üzerine 32.000  kWe kapasiteli güneş enerjisi santrali kurulumu konusunda arazi bedeli dahil olmak üzere KDV Hariç 30.939.077,75 USD tutarında güneş enerjisi santrali kurulumu sözleşmesi imzalanmıştır.

 

KCAER:  Katma değerli ürünlerimizin toplam ürün portföyündeki payını arttırma ana stratejimize paralel olarak enerji sektörü özellikle konsantre olduğumuz alanların başında gelmektedir. Bu bağlamda şirketimiz Eylül ayında solar ve enerji nakil hatlarına yönelik toplam 18,711,032 Amerikan doları tutarında ağırlıklı olarak katma değerli ürün grubundan profil siparişi almıştır.

 

CEMTS: 17/08/2023 tarih ve 2023/29 nolu Yönetim Kurulu kararıyla Kars ilinde iki farklı santralde toplam 32 MWe kapasiteli arazi güneş enerjisi santrali kurulumu için Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye başvuru yapılmış, yaptığımız başvurunun teknik değerlendirmeleri olumlu sonuçlanmış ve bağlantıya çağrı mektubu ilgili dağıtım şirketi tarafından Şirketimize gönderilmiştir. Yapılacak yatırım Kars ilinde yer alan bir arazi üzerine kurulacak olup, 32 MWe kapasitesinde olacaktır. Arazi Güneş Enerjisi Santrali (GES) için Şirketimiz ile CW Enerji Mühendislik Ticaret A.Ş. arasında, arazi bedeli dahil olmak üzere KDV Hariç 30.939.077,75 USD tutarında sözleşme imzalanmış ve 3.093.907,77 USD tutarında avans ödemesi gerçekleştirilmiştir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler