img
logo
Hızlı Menü
Arama

31 Mayıs 2023, Çarşamba


Seçim sonrasında belirsizliğin büyük bir oranda sona ermesi ve cuma günü açıklanacak kabineye dair iyimser beklentilerle borsa haftanın ilk iki işlem gününde %8,10 seviyesinde yükseliş kaydetti. Endeks genelinde toplam hacim 91 milyar seviyesine yükseldi. Bu hacim 9 Mart tarihinden sonra görülen en yüksek seviye oldu. Endekste ilk 5 kurum bazında para girişi haftanın ikinci işlem gününde de devam etti. Salı günü 145 milyon TL tutarında para girişi gerçekleşti.

Sektör bazlı ayrışmaların öne çıktığı bu haftada özellikle bankacılık endeksi geleceğe yönelik para politikasına ilişkin beklentiler ile günü en çok değer kazanan sektör olarak tamamladı.

Küresel piyasalarda ise Fed’e dair faiz artış beklentilerinin artması ve bu hafta açıklanacak tarım dışı istihdam öncesinde ABD endeksleri ve dolar endeksi ağırlıklı olarak yatay bir görünüm sergilendi. Borç tavanına ilişkin gelişmeler bugün piyasa tarafından takip edilecek.

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

ZOREN: Şirketimizin 30.05.2023 tarihinde yapılan 2022 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında paylaşılan 2023 yılına ilişkin beklentiler aşağıda sunulmaktadır:

Üretimden elektrik satışı: 2.400 – 2.500 GWh 

Ticari elektrik satışı: 6.000 – 7.000 GWh

Doğal gaz (dağıtım ve taşıma):  2.300 – 2.400 milyon Sm3

Satış gelirleri: 38.000 – 42.000 milyon TL

FAVÖK: 10.000 – 12.000 milyon TL

 

AYDEM (Nötr): Şirketimiz (Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş.) JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından değerlendirilmiş olup, Şirketimizin Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notu "BBB+ (tr)", Kısa Vadeli Ulusal Kredi Notu "J2 (tr)" ve görünümleri "Stabil" olarak yatırım yapılabilir seviyede teyit edilmiştir. Şirketimizin Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Cinsinden Kredi Notları ve görünümleri ise Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası notları ve görünümlerine paralel olarak "BB/Negatif" olarak belirlenmiştir. 

 

DOAS (Sınırlı Pozitif): Meiller Fahrzeug&Maschinenfabrik - GMBH&Co KG ile Şirketimiz arasında; "Meiller" marka "yarı römork damper ürünleri"nin Türkiye'deki satış ve servis hizmetlerinin, Şirketimiz tarafından yerine getirilmesinin esaslarına ilişkin sözleşme imzalanmıştır.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Dün günü 3.83% yükselişle 4.951 seviyesinden tamamlayan BIST 100 endeksinde işlem hacmi yükselişini sürdürerek 91.3 milyar TL oldu ve aylık ortalaması üzerinde gerçekleşti. Dün akşam seansında VİOP30 kontratının sınırlı negatif olarak günü kapatması sonrası bugün yatay bir açılışla beraber kar satışları görülebilir.

Teknik açıdan kısa vadede iz süren stop seviyesi 4750 üzerinde trend yukarı yönlü gelişmektedir. Bununla birlikte  4982-5000 direnç bölgesine yaklaştıkça kar satışlarının gelebileceğini düşünüyoruz. 5000 puanın kırılması durumunda ise endekste yükseliş eğilimi daha da güçlenecektir.

 

Dirençler: 5000 / 5200 / 5260
Destekler: 4750 / 4680 / 4640

 

VIOP Teknik Görünüm

Dün akşam seansında 0.2% gerileyen VİOP30 kontratı günü 5834 seviyesinde kapattı. 

Teknik açıdan 5650 üzerinde kısa vadede yukarı trend devam ediyor. Ancak endeksin 3 günlük hızlı yükseliş serisi sonrası düzeltme yapabileceğini düşünüyoruz. 5650 gün içinde önemli destek olarak izlenmelidir. Yukarıda ise 6050 puan direncini trend yönünde hareketlerde takip ediyor olacağız.

 

Dirençler: 5940 / 6050 / 6190
Destekler: 5650 / 5500 / 5430

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler