img
logo
Hızlı Menü
Arama

17 Mayıs 2023, Çarşamba


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. tura kalması ile belirsizlik döneminin bir süre daha uzaması CDS’te yukarı yönlü hareketlere neden olurken Borsa İstanbul’da ise aşağı yönlü geri çekilmelere neden oldu. Pazartesi günü satıcılı bir seyir izlenilen borsada salı günü 200 günlük hareketli ortalamadan gelen tepki alımları ile endeks günü pozitif tamamladı. Sektör bazlı ayrışmalar bu hafta da devam ediyor. Bankacılık endeksinde yabancı çıkışı hafta başından beri devam ederken ulaştırma ve madencilik hisselerinde güçlü tepki alımları izlendi.

Ayrıca 2008 finansal kriz sonrasında Borsa İstanbul 100 endeksinin F/K’sı en düşük seviyeye gerileme gösterdi. 20 yıllık ortalamanın 10,44 seviyelerinde iken şu an içerisinde bulunduğumuz dönemde F/K çarpanı 4,59 seviyesinde bulunmaktadır.

Küresel piyasalarda ise dün ABD Başkanı Biden liderliğinde yapılan borç limiti toplantısı sonrasında anlaşmaya doğru ilerlendiğine dair ipuçları verildi. Ayrıca dün Euro Bölgesi’nin 1. Çeyrek büyüme verisi açıklandı. Beklentilere paralel çeyreklik bazda %0,1 büyüme gerçekleşti.

Borsa İstanbul’da sınırlı negatif bir açılış bekliyoruz.

Şirket Haberleri


TTKOM(Nötr) : Türk Telekom Grubu'nun stratejik yatırım planları ve sürdürülebilirlik gündemi doğrultusunda karbon ayak izimizi azaltmak, iklim riski yönetimine katkıda bulunmak ve finansal değer yaratmak amacıyla Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulum çalışmalarımızı yakın gelecekte hızlandırmayı hedeflediğimizi paylaşmıştık. 
 Bu kapsamda Şirketimize, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği'nin ilgili 5/1h maddesi çerçevesinde tahsis edilen 317,8 MWe kurulu güç kapasitesine ek olarak 88 MWe kadar daha kurulu güç tahsis etmiş olup, sürecin devamında teknik detaylara ilişkin görüş verileceğini bildirmiştir. Alınan ek kapasite ile toplam 405,8 MWe kurulu güç kapasitesi, mevcut toplam elektrik tüketimimizin yaklaşık %65'ine tekabül etmektedir. 
 
KOZAA(Nötr) : Medya mecralarında, şirketimizin %99,04 oranında sahibi olduğu ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş.'nin taraf olduğu ve İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 2017/976 E. sayılı dosyasıyla görülen dava ile ilgili olarak; ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş. adlı bağlı ortaklığımızdan Tuncay Özkan'a milyon dolarlar aktarıldığı yönündeki haberler tamamen gerçek dışıdır. 
 
Konuyla ilgili olarak 23.03.2023 ve 20.04.2023 tarihinde davanın safahatı ile ilgili bilgi Sayın Kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu kapsamda şirketimizin  bağlı ortaklığı olan ATP  İnşaat ve Ticaret A.Ş. veya herhangi bir grup şirketimiz tarafından, Tuncay Özkan yahut üçüncü kişilere anılan dosya kapsamında ödeme yapılmamıştı
 
YKBNK(Nötr): Bankamızca yurtiçinde halka arz edilerek ve/veya tahsisli olarak veya nitelikli yatırımcılara satış şeklinde toplam 35 Milyar TL nominal tutara kadar bono ve/veya tahvil ihraç edilmesine ilişkin gerekli onayın Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından verilmiş olduğu 18.11.2022 ve 24.11.2022 tarihli açıklamalarımızla duyurulmuştu. Bu kapsamda nitelikli yatırımcılara 68 gün vadeli 200.000.000 TL nominal değerli finansman bonosu satışı gerçekleştirilmiştir. Bononun takası 17.05.2023 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Dün günü 1.97% yükselişle 4.589 puandan tamamlayan BIST 100 endeksinde işlem hacmi de 85.5 milyar TL'ye oldu ve aylık ortalaması üzerinde gerçekleşti.
Teknik açıdan 200 günlük hareketli ortalama 4400 seviyesinden gelen hacimli tepki alımını olumlu bulmakla beraber yüksek volatiliteden dolayı temkinli olunmaya devam edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 4600 üzerinde saatlik kapanışlar gelmeye başlarsa piyasada iyimserlik artabilir. Gün içi düşüşlerde ise 4400 seviyesinin kritik olmaya devam etmesini bekliyoruz.

Dirençler:4600 / 4770 /4850
Destekler:4400 / 4311 / 4170


VIOP Teknik Görünüm

VİOP30 kontratı dün akşam seansını yatay negatif tamamladı. Bugün de yatay bir açılış sonrası çift yönlü dalgalanma görebiliriz.
Teknik açıdan 5355 üzerinde saatlik kapanışlar gelmediği sürece kısa vadede aşağı yönlü trend devam ediyor. 5355 aşılabilirse 5680 hedeflenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde 5050-4940 destek bölgesi tepki alımları açısından takip edilecektir.

Dirençler: 5680 / 5850 / 5977
Destekler: 5050 / 4940 / 4680


 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler