img
logo
Hızlı Menü
Arama

10 Temmuz 2023, Pazartesi


Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlanan yeni vergi ve matrah düzenlemeleri sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten ilk açıklama geldi. Şimşek,  gelecek dönemde bütçe açığını kontrol altına alarak mali disiplini yeniden tesis edileceğine ve para ile maliye politikası arasındaki uyumu pekiştirerek Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelesine destek verileceğini bildirdi. Ayrıca Şimşek, cari açığı azaltacak adımları atarak ülkemizin risk primini de düşürüleceğini ifade etti. Özellikle CDS tarafında yaşanacak kalıcı bir geri çekilme Borsa İstanbul’un F/K’sı üzerinde yukarı yönlü bir ivmeyi destekleyebilirken yabancı yatırımcı ilgisini kısa vadede artırabilir.

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı rekor seviye olan 6187 puandan tamamladı. Günlük hacmin aylık ortalamasının üzerinde seyrettiği cuma gününde Bist100 endeksi en yüksek 6223 seviyesini test etti.  Endekste cuma günü en çok yükselen sektörler başta Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı olmak üzere inşaat grubunda gerçekleşti. Endekse en yüksek pozitif etki ise TUPRS, EKGYO ve EREGL şirketlerinden geldi.

Küresel piyasalarda ise geçtiğimiz hafta açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin altında kalsa da işçi ücretlerinde beklenen yumuşamanın gelmemesi endekslerde risk iştahını düşüren bir etken oldu. Bu hafta ise ABD ekonomisinin haziran ayına ilişkin enflasyon verisi piyasalar açısından önem arz etmektedir.

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Haftanın son işlem gününe yatay bir açılış ile başlayan endeksin, yeni zirve seviyesi olan 6223 bölgesini test ettiği fakat gün içerisinde yaşanan kar realizasyonları ve bankacılık sektöründe yaşanan zayıf görünüm nedeniyle bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Endeks günü % 0,75 değer kazanımıyla 6187 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 99,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi günü yüzde 0,35 değer kaybı ile tamamladı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,67 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı, en çok gerileyen ise yüzde 1,63 ile spor oldu. Cuma günü ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin altında gerçekleşmesi ardından kısa süreli endeksler tarafında risk iştahında toparlanma eğiliminin devam ettiği izlendi. Teknik olarak bakıldığında, endeks fiyatlama davranışları açısından 6120 seviyesi psikolojik bir eşik olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadede 6233-6300 direnç bölgesi olarak hedeflenebilir. Olası kar realizasyonları yada düzeltmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 6100-6000 destek bölgesi olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 6233 / 6300 / 6350
Destekler: 6100 / 6000 / 5935

 

VIOP Teknik Görünüm

Ağustos ayı endeks vadeli işlem sözleşmesinin fiyatlama davranışlarında Cuma günü, 7180 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün içerisinde gelen sınırlı kar realizasyonlarının etkisiyle bu bölge kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Yakın vade endeks vadeli işlem sözleşmesi günü % 0,59 değer kazanımıyla 7147,25 seviyeleri civarında tamamladı. Ağustos ayı endeks vadeli işlem sözleşmesine teknik olarak incelediğimizde, saatlik grafikte 50 periyotluk ağırlıklı hareketli ortalamasına tekabül eden 7122 seviyesi kritik bir eşik olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadede 7180-7250-7300 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bu seviye altına geçişlerde ise kısa vadede 7080-7000-6960 önemli destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 7180 / 7250 / 7300
Destekler: 7080 /  7000 / 6960

 

Şirket Haberleri

 

TAVHL (Nötr): Bağlı ortaklıklarımız aracılığıyla %50 hissesine sahip olduğumuz TIBAH Airports Development Company (TIBAH) Medine Havalimanı işletme imtiyazını kullanmakta olan ortak girişim şirketimizdir. TIBAH'ın diğer %50 hissesine sahip olan ortağımız Mada International Holding (Mada) ile bir hisse satış sözleşmesi (HSS) imzaladık. Mada ile yeni bir hissedarlar arası anlaşma imzalanacak ve TIBAH'ın halihazırda devam eden ortak kontrol usülüne göre yönetim şekli aynen devam edecektir. Bu HSS'nin içerdiği şartlardan bazıları aşağıdadır:
1. Bağlı ortaklığımız olan PMIA Aviator B.V., TIBAH'ın %24 hissesini 135 milyon ABD doları karşılığında Mada'ya devredecektir. Böylece Şirketimiz'in TIBAH'taki hissedarlık oranı %50'den %26'ya inecektir.

2. 2023 takvim yılı içerisinde Medine Havalimanı'nın hizmet verdiği yolcu sayısı 8,14 milyonun altında kalır ve mücbir sebep dönemi bir sene daha uzarsa, hisse satış fiyatı 30 milyon ABD doları tutarında artacak ve 165 milyon ABD doları olacaktır.

3. Şirketimiz tarafından 2021 yılının son çeyreğinde TIBAH'a ABD doları cinsinden verilen 192 milyon avro (218 milyon ABD doları) hissedar kredisinin 31 Mart 2023 tarihinde kamuya açıklanan finansal tablolara göre kalan bakiyesi 192 milyon avro (208 milyon ABD doları) idi. TIBAH hisse satışının finansal kapanışının gerçekleşmesi ile birlikte hissedar kredisi bakiyemizin %48'ini de Mada devralacaktır. Böylece 31 Mart 2023 tarihli finansal tablolara göre 192 milyon avro olan hissedar kredisinden doğan alacak bakiyemiz 100 milyon avroya inmiş olacaktır.

İşlemin finansal kapanışının ardından hisse satışı nedeni ile en az 70 milyon avro tutarında bir defaya mahsus gelir yazılması beklenmektedir. 2023'ün ikinci yarısında gerçekleşmesini beklediğimiz finansal kapanış gerekli yasal onayların alınmasına tabidir.

 

ALFAS (Sınırlı Pozitif): Şirketimizin, yeni fabrika yatırımının 500 MWp'lik ikinci fazının makine kurulumu gerçekleşmiş ve deneme üretimlerine başlanmıştır. Deneme üretimlerinin ardından seri üretime geçilecektir.   

 

AYDEM (Nötr): Yönetim Kurulumuzun 11 Mayıs 2022 tarihinde almış olduğu geri alım kararı kapsamında; 7 Temmuz 2023 tarihinde, toplam 976.000,00 ABD Doları nominal değerde Şirketimiz Eurobond'ları (XS2368781477) geri alınmış olup, işlemin toplam tutarı 863.909,11 ABD Doları'dır. Gerçekleştiren bu geri alımla birlikte, toplam 56.468.000,00 ABD Doları nominal değerde Şirketimiz Eurobond'ları (XS2368781477) geri alınmıştır.

 

ALARK (Nötr): Ortaklığımız Alarko Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Yönetim Kurulu tarafından;

yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak organik ve organomineral gübre üretim tesislerinin kurulması, işletilmesi, gübre üretimi, tedariği ve pazarlaması amaçlarıyla gübre sektöründe faaliyet göstermek üzere 400.000.000,00 TL (dörtyüzmilyon Türk Lirası) sermayeli bir anonim şirket kurulmasına karar verildiği daha önce kamuoyuna duyurulmuştu.

Söz konusu şirket, "Alarko Gübre Fabrikaları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'' unvanı ile kurulmuş olup 07.07.2023 tarihinde İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler