img
logo
Hızlı Menü
Arama

15 Mayıs 2023, Pazartesi


Henüz YSK tarafından 14 Mayıs 2023 seçimlerine dair kesin bir sonuç açıklanmasa da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin büyük bir olasılıkla ikinci tura kaldığı tahmin edilmektedir. Özellikle bu süreçten sonra gözler 28 Mayıs 2023’te gerçekleştirilecek olan 2. tur seçimlerinde ve siyasiler tarafından yapılan açıklamalarda olacak.

Türkiye’de cuma günü perakende satış verileri açıklandı. Mart ayında bir önceki aya göre %7,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,2 azaldı, gıda dışı satışlar %12,1 ve otomotiv yakıtı satışları ise %3,8 artış gösterdi. MKK tarafından yayınlanan istatistiklere göre yatırımcı sayısı 12 Mayıs ile biten haftada 4,8 milyona gerileme gösterdi.

Küresel piyasalarda ise kritik enflasyon verileri sonrası gözler ABD ekonomisinin borç limiti kararına çevrildi. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen toplantıda herhangi bir karar çıkmazken bu haftaki toplantının salı günü yapılacağı tahmin edilmektedir.

Borsa İstanbul’da negatif bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

THY(Sınırlı Pozitif): Ortaklığımızın 2023-2033 yıllarını kapsayan Stratejik Planı çerçevesinde ortaya koyduğu büyüme hedefleri kapsamında, yaklaşık 200 adet geniş gövde ve 400 adet dar gövde olmak üzere toplam 600 adet uçağın temin edilmesi için uçak üreticisi firmalar ve motor üreticileri ile görüşmelerin başlatılmasına karar verilmiştir.

 Tüpraş(Nötr): 21 Aralık 2022 tarihli Özel Durum Açıklamamız ile Şirketimizin bağlı ortaklığı Entek Elektrik Üretimi A.Ş tarafından, Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında, depolama tesisi kurmak taahhüdü ile toplam 22 proje ile 1,4 GW ilave kapasite için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) gerçekleştirdiğimiz başvuruları kamuoyu ile paylaşmıştık.

Bu ön lisans başvuruları kapsamında EPDK tarafından Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Büyükkışla köyünde 99,9 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgâr enerji santrali kurulumuna dair ön lisans başvurumuzun olumlu sonuçlandığı duyurulmuştur.

Değerlendirme süreci devam eden diğer ön lisans başvurularımıza ilişkin gelişmeler paylaşılmaya devam edilecektir.

Mercan Kimya(Nötr): Şirketimiz Mercan Kimya San.Tic.A.Ş.'nin  05.04.2023 tarihi KAP bildirimi ile Denizli'de faaliyet gosteren Theca Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasının hisselerinin alinmasi konusunda gorusmelere basladigi bildirmisti.   

Yürütülen görüşmeler sonunda Theca Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasinin %30 oranında hissesine satın alması konusunda anlaşma sağlanmıştır. Satın alma bedeli olarak belirlenen 26.354.160,00 tl ödenmiştir ve hisselerin devir alınması tamamlanmıştır. Grubumuz sürdürülebilir üretim, karbon ayakizinin azaltılması, çevrenin korunması ve yeşil dönüşüm gibi konularda son derece hassastır ve durmaksızın bu hedeflere ulaşmak için çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır. Theca'nın bu hedeflerimize katkı sağlayacak ve yatırımcılarımıza finansal kazanımlarına pozitif yansıyacak bir firma olduğu değerlendirilmiştir. 

Yürütülen görüşmeler sonunda Theca Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasinin %30 oranında hissesine satın alması konusunda anlaşma sağlanmıştır. Satın alma bedeli olarak belirlenen 26.354.160,00 tl ödenmiştir ve hisselerin devir alınması tamamlanmıştır. 

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

14 Mayıs seçim sonuçları sonrasında 5 yıllık CDS priminin bu sabah şubat ayından beri en yüksek seviye olan 575 baz puana ulaştığını görüyoruz. Geçtiğimiz hafta 480 baz puana kadar gerileyen risk priminin seçim sonrası sert yükselişi banka ve holding hisseleri liderliğinde satış baskısını artırabilir.  Bugün aşağı yönlü bir açılış sonrası volatilitesi yüksek bir gün bekliyoruz. Aşağıda 200 ve 250 günlük hareketli ortalamaların geçtiği 4311-4160 destek bölgesi dip arayışı açısından önemli olacaktır.    

 

Dirençler: 5000 / 5190 / 5300
Destekler: 4390 / 4311 / 4160

 

VIOP Teknik Görünüm

Seçim sonrası CDS ve kurlarda yükselişle beraber bugün endeks vadeli kontratında düşüş ve devamında yüksek volatilite bekliyoruz. Teknik açıdan aşağıda perşembe günü rallini başladığı destek 5385 gün içi kritik seviye olabilecek iken daha aşağıda 5190 kademesini olası dip arayışı açısından önemli buluyoruz.

 

Dirençler: 6065 / 6275 / 6509
Destekler: 5385 /  5190 / 4900

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler