img
logo
Hızlı Menü
Arama

22 Aralık 2022, Perşembe


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün faiz kararını açıklayacak. Beklentiler herhangi bir değişikliğe gidilmeden bir hafta vadeli repo faiz oranının yüzde 9 seviyesinde sabit bırakılması yönündedir. Bugün merkez bankasının kararından daha da önem arz eden karar metninin içeriği olabilir. Hatırlayacağınız üzere bir önceki MB kararının sonrasında bankaların TL mevduatı desteklemesi için yabancı mevduatı yüzde 50’nin üzerinde olan bankalardan alının komisyon yüzde 8’e çıkartıldı. Alınan bu karar yarın (23.12.2022) tarihi itibariyle uygulamaya konulacak. Piyasalar bugün yeni bir kararının çıkıp çıkmayacağını takip edecek.

Borsa İstanbul ise dün günü hafif pozitif 5429 seviyesinde tamamladı. Endekste yukarı yönlü harekelerde takip edeceğimiz seviye 5500 olsa da VIOP 30 endeks kontratında yer alan 6000 direnç noktası endeks üzerinde satış baskısı yaratmaktadır. Bist100 endeksinde bizi aşağı tarafta karşılayacak destek noktası ise 5300 seviyesi olarak öne çıkmaktadır. Dün seans içerisinde bu haftanın en çok yükselen sektörlerinde kâr realizasyonları gerçekleşirken Sınai sektöründeki pozitif yön endekste görünüm güçlü kalmasına neden oldu.

Küresel piyasalarda ABD endekslerinde kademli alımlar gelmeye başladı. Dün ağırlıklı olarak yüzde 1,50 seviyesinde kazanım elde ettiler. Sabah saatlerinde ise vadeli endekslerde hafif pozitif bir görünüm bizi karşılamaktadır.

Borsa İstanbul’da bugün pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

MGROS: Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, her ne kadar Kurul tarafından şirket hakkında bir idari para cezası uygulanmamasına karar verilmiş olsa da, Kanun'un 4. maddesinin ihlal edildiğine ilişkin hükmün iptali istemiyle yasal süresi içinde idari yargı yoluna başvurulacaktır.

HKTM: Hidromekanik ve Robotik Sistemler üzerine proje ve imalat yapan firmamız Çin'de kurulacak yeni bir demir çelik tesisine makine imalatı yapacaktır. Avrupa da mukim müşterimizden 419.760 Euro değerinde sipariş almıştır.

GENIL: Bir önceki duyuruda sehven 09/01/2023 yerine 09/11/2023 tarihi girilmiş olup üretim tesisimiz faaliyetlerine 09/01/2023 tarihine başlayacaktır. Şirketin Ankara'daki üretim tesisin yapılacak planlı bakım çalışmaları nedeniyle üretime ara verilmiştir. Üretim planları ve faaliyetler bakım onarım çalışmaları göz önünde bulundurularak planlandığı için şirket faaliyetlerinde olumsuz bir durum öngörülmemektedir.

GEDZA: Şirket, çatı üstü Güneş Enerji Santrali elektrik üretimine başlamış olup, şirketimiz Gediz Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin yıllık elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 50 - 55 oranında karşılaması planlanmaktadır.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Çarşamba günü yüzde 0,19 yükseliş göstererek günü 5429 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 5500 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5300 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5500 / 5590 / 5650
Destekler: 5300 / 5180 / 5000

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, Çarşamba günü yüzde 0,50 yükselerek günü 5941 puandan tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 6000 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5880 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 6000 / 6100 / 6200
Destekler: 5880 / 5830 / 5790

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler