img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

7 Kasım 2023, Salı

TCMB tarafından Ekim ayına ilişkin fiyat gelişmeleri raporu yayımlandı. Enflasyon her ne kadar beklentilerin altında gelse de Ekim ayında bedelsiz doğalgaz kullanımının üst limitin aşımı aylık bazda enflasyonda yükselişe neden olurken gıda fiyatları meyve sebze hariç olmak üzere yükselişini korudu. Dün açıklanan Ticaret Bakanlığı öncü verilerine göre Ekim’de dış ticaret açığı 94 milyar dolar olarak gerçekleşti. Verilere göre Ekim ayında ihracat yüzde 7,4 artış göstererek 22,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ve bugüne kadarki en yüksek Ekim ayı ihracatı oldu. Dış açığı artıran ana kalemlerin en başında altın ithalatı gelirken otomotiv ithalatında da Ocak – Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 150 artarak 14,7 milyar dolar oldu.

Borsa İstanbul’da ise haftanın ilk işlem gününde risk iştahında artış eğiliminin sürmesi ile Bist100 endeksi günü yüzde 2,10 yükselişle 7868 seviyesinden tamamladı. Endekste en çok yükselen sektörler inşaat, tekstil ve banka olurken endekste değer kaybı yaşayan sektörler ise spor ve sigorta oldu. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 506,8 milyon TL para çıkışı gerçekleşirken bu çıkışta en yüksek pay THYAO, AKBNK ve ASTOR hisselerinde gerçekleşti. Endeks genelinde en çok satış gerçekleştiren kurum ağırlıklı olarak THYAO, KCHOL ve TTRAK hisselerinde para girişinde bulundu.

Küresel piyasalarda ise gözler ABD Hazine Bakanı’nı Yellen'ın 9-10 Kasım Çin Başbakan Yardımcısı Hı'yı ağırlayacağı toplantıya çevrildi. Ayrıca, Minneapolis Fed başkanı enflasyonun yüzde 2'nin üzerine çıkmasının çok endişe verici olacağını bildirdi.

Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz.
 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, Pazartesi gününü %2,10 yükseliş göstererek 7868 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 81,8 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 7940 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7820 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler : 7940 / 8000 / 8080
Destekler : 7820 / 7750 / 7660


VIOP Teknik Görünüm


Endeks kontratı Pazartesi günü akşam seansını yatay bir görünümle 8635 seviyesinden tamamladı. Endeks kontratında yaşanabilecek yukarı yönlü hareketlerde 8700 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8570 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

Dirençler: 8700 / 8770 / 8910
Destekler: 8570 / 8500 / 8400

 

Şirket HaberleriMARBL: Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 58.976.404 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 228.600.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 08/11/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 10,97 TL/pay fiyat, "MARBL.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

KRDMD: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %47 oranında azalarak 1,25 milyar TL’lik kâr açıkladı.

ISCTR: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %37 oranında artırarak 81,86 milyar TL’lik kâr açıkladı.

TTKOM: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %46 oranında artırarak 4,55 milyar TL’lik kâr açıkladı.

AKSEN: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %8 oranında azalarak 3,59 milyar TL’lik kâr açıkladı.

GESAN: Şirketimiz, KALYON YEKA RES 3 RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMLARI ANONİM ŞİRKETİ ile ‘'R3-Ankara-2-1 RES Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi 154 KV Trafo Merkezi ve Elektrik İşleri İşi'' için anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli vergiler hariç 4.531.500 -USD'dir.

HTTBT: Mevcut müşterilerimizin hacim artışlarını, yeni müşterilerimizin kapasite ihtiyacını ve yeni iş kolumuz Acente Dağıtım Sistemi altyapı ve işletim kapasitesini karşılamak amacıyla, Şirketimiz altyapısında ihtiyaç duyulan ek veri merkezi barındırma, güvenlik, izleme, donanım, lisans, kurulum ve bakım hizmetlerinin hibrit bulut ortamında teminine ilişkin alt yapı yatırımı yapılmasına karar verilmiş olup, iş bu planlanan 12.000.000 USD değerindeki yatırımın gider ve nakit çıkış etkileri, 2024 yılından itibaren başlamak üzere 5 yıllık bir dönemi kapsayacaktır.

PNLSN: Şirketimiz ile Konya merkezli özel bir firma arasında, KDV dahil 4.900.000 USD tutarında sipariş sözleşmesi imzalanmıştır.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler