img
logo
Hızlı Menü
Arama

6 Eylül 2023, Çarşamba


Bloomberg tarafından yayımlanan habere göre Dünya Bankası, Türkiye ekonomisinde istikrarı sağlamaya yardımcı olması için ayırmış olduğu 17 milyar dolarlık fonun 35 milyar dolara çıkartılması görüşülüyor. Yeni yaratılacak olan olası 18 milyar dolarlık fonun büyük bir kısmının doğrudan yatırımlara ayrılırken geri kalan kısmının garanti şartı ile özel sektöre aktarılması öngörülüyor.

Türkiye’de dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada enflasyonla daha sıkı mücadele gerektiğini bildirdi.

Türkiye’de bugün ise odaklanılan noktaların en başında Orta Vadeli Plan ile gelecek 3 yıllık yol haritasının açıklanması planlanıyor. Bu kapsamda özellikle enflasyonla mücadelede izlenecek politikalar, vergi reformları ve Makro Ekonomik verilere ilişkin öngörülerin paylaşılacağı tahmin ediliyor.

Borsa İstanbul’da ise günün en yüksek seviyesi olan 8236 seviyesinde kapanış yapan Bist100 endeksi aynı zamanda yeni bir rekor kapanışına imza attı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 156,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Borsa İstanbul’da ilk 5 kurum bazında 67,5 milyon TL para girişi gerçekleşirken bu giriş ağırlıklı olarak EKGYO, EREGL ve SISE hisselerinde gerçekleşti. Dün endekste nette en çok alım gerçekleştiren kurum ise nette EREGL, AKBNK ve SISE hisselerinde para girişinde bulundu.

Küresel piyasalarda ise dün açıklanan petrol arz kesintisinin uzatılması kararıyla Brent Petrol 90,92 seviyesini test etti. Hali hazırda yüksek enflasyonla mücadele eden ülkelerde enerji fiyatlarının yükselmesi enflasyonda yukarı yönlü etki yaratabilirken ek sıkılaşma adımları da getirebilir.  

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Salı gününü %1,16 seviyesinde yaşanan yükselişle 8236 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 156,7 milyar TL gerçekleşti. Bu süreçte endekste aşağı yönlü hareket halinde 8150 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8320 seviyesinin aşılması halinde  8400 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8320 / 8400 / 8500
Destekler: 8150 / 8100 / 8000

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, haftanın ikinci işlem gününde akşam seansını pozitif bir şekilde 9125 puandan tamamladı. Bu süreçte endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9140 seviyesinin aşılması halinde 9200 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9107 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 9140 / 9200 / 9300
Destekler: 9107 / 9040 / 8980

 

Şirket Haberleri

 

EBEBK: Ebebek Mağazacılık A.Ş.'nin(Şirket) sermayesini temsil eden 160.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halkaarz edilen 40.000.000 TL nominal değerli Şirket payları 07/09/2023tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 46,50 TL/pay baz fiyat, "EBEBK.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır.

 

GIPTA: Halka arz edilecek olan 40.000.000 TL nominal değerli paylar 06.09.2023 ile 08.09.2023 tarihleri arasında 20,90 TL fiyat ile satışa sunulacaktır.

 

TARKM: Halka arz edilecek olan 5.000.000 TL nominal değerli paylar 05.09.2023 ile 06.09.2023 tarihlerinde 107,50 TL fiyat ile satışa sunulacaktır.

 

TAVHL: 7 Temmuz 2023 tarihli açıklamamızda, Tibah Airports Development Company'nin (TIBAH) diğer %50 hissesine sahip olan ortağımız Mada International Holding'e TIBAH'ın %24 hissesinin 135 milyon ABD doları karşılığında satışı için bir hisse satış sözleşmesi  imzaladığımızı ve finansal kapanışın gerekli yasal onayların alınmasına tabi olduğunu duyurmuştuk. Finansal kapanış ve hisse satışı gerçekleşmiştir. Bu işlem nedeniyle 2023 üçüncü çeyrek gelir tablomuza 70 milyon avronun üstünde bir kerelik gelir yazılması beklenmektedir.

 

CWENE: Şirketimiz ile müşterimiz Birlik Un ve Gıda Sanayi Pazarlama ve Ticaret Anonim Şirketi arasında, Erzurum İlinde yer alan taşınmaza 2.100 kWe kapasiteli güneş enerjisi santrali kurulumu konusunda toplam KDV hariç  1.681.680,00 USD tutarlı güneş enerjisi santrali kurulumu sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedelinin tamamı  Şirketimize ödenmiştir. Projenin montajına 2023 yılının Eylül ayı içerisinde başlanacak olup söz konusu projenin, 2024 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.

 

TURPS: Bu ön lisans başvuruları kapsamında EPDK tarafından İdrisyayla RES ve Gökçebel RES olmak üzere sırasıyla 50,4 MW ve 72 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgâr enerji santrali kurulumuna dair iki ön lisans başvurumuzun olumlu sonuçlandığı duyurulmuştur. Yapılan başvurular kapsamında daha önce aldığımız 275,3 MW'lık ön lisanslarımızla birlikte ön lisans alan projelerimizin toplam kurulu gücü 397,7 MW olmuştur. Değerlendirme süreci devam eden diğer ön lisans başvurularımıza ilişkin gelişmeler paylaşılmaya devam edilecektir..

 

ARDYZ: Şirketimizin hakim ortağı ARD Grup Holding A.Ş.'nin %100 bağlı ortaklığı olan ARD Grup Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. EPDK'dan 20 yıl süreyle, elektrik enerjisi ticareti yapmak üzere "Tedarik Lisansı" alarak, EPİAŞ ile Katılımcı Sözleşmesi imzalayıp yurt içinde elektrik satışı için yetkilendirilmiştir. Şirketimiz, ARD Grup Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye elektrik satışı konusunda yazılım ve sistem desteği sağlayacak olup, verilen hizmet karşılığında elektrik satışından elde edilecek gelirlerde gelir paylaşımı modeli uygulanacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler