img
logo
Hızlı Menü
Arama

5 Haziran 2023, Pazartesi


2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında yeni kabine açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı haricindeki bütün bakanlıklara farklı isimler atandı. Bu kabine atamalarında özellikle Hazine ve Maliye Bakanlığında yer alacak isim oldukça önem arz ediyordu. Borsa İstanbul’da da geçtiğimiz hafta itibariyle özellikle Mehmet Şimşek’in olma ihtimali piyasada fiyatlandı. Cumartesi günü de Mehmet Şimşek’in yeni Hazine ve Maliye Bakanı olması kararlaştırıldı. Nureddin Nebati’den görevi teslim alan Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada rasyonel zeminde enflasyonla mücadele temel hedefimiz olacak ifadesinde bulundu.

Borsa İstanbul ise geçtiğimiz haftayı %11,5 primlenerek 5115 seviyesinden tamamladı. Cuma günü endeksi pozitif yönde etkileyen şirketler SASA, AKBNK ve ISCTR olurken TTRAK, CCOLA ve PSGYO sınırlı negatif etkide bulundu.

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Cuma günü 5114 seviyesine yükselen BIST 100 endeksinde işlem hacmi 83 milyar TL oldu ve aylık ortalamasına yakın gerçekleşti. Cuma akşam seansını VİOP30 kontratının yatay tamamlaması ve CDS priminin 551 baz puana çekilmesi ile beraber BIST 100’de pozitif açılış bekliyoruz. Banka ve holdinglere gün içinde kar satışı gelebilecek olmasına karşın genel eğilimin yukarı yönlü olabileceğini düşünüyoruz.

Teknik açıdan kısa vadede iz süren stop seviyesi 4940 üzerinde yukarı yönlü trend devam ediyor. Yukarıda 5200-5240 kritik dirençler olarak izlenecek iken aşağıda 4982-5000 psikolojik destek seviyeleri olacaktır.

 

Dirençler: 5200 / 5240 / 5290
Destekler: 5000 / 4940 / 4850

 

VIOP Teknik Görünüm

Cuma akşam seansını 5960 seviyesinde yatay tamamlayan VİOP30 kontratı CDS priminin 547 baz puan seviyesine çekilmesi ile yukarı yönlü hareket edebilir.

Teknik açıdan iz süren top seviyesi 5850 üzerinde kısa vadede yukarı trend geçerliliğini koruyor. Gün içi trend yönünde hareketlerde 6060 direnç seviyesi hedeflenecektir. Aşağıda ise 5850 altında saatlik kapanış gelirse satışların artmasına karşı dikkatli olunmalıdır.

 

Dirençler: 6060 / 6190 / 6280
Destekler: 5850 / 5735 / 5500

 

Şirket Haberleri

 

KMPUR (Pozitif): Şirketimiz, önemli bir ihracat pazarımızdaki distributorler ile 2024 yılı sonuna kadar toplamda yaklaşık 24 milyon Euro ciroya ulaşmayı hedefleyen bir anlaşmaya varmıştır. Bu anlaşma kapsamında 2 Haziran Cuma günü başarılı bir denetim gerçekleşmiştir. Bu anlaşmanın ilk aşaması, 2023 yılının geri kalanı için 5 milyon Euro değerinde bir ciro taahhüdünü içermektedir. İkinci aşama ise başlatılan diğer ürün testleri ile devam edecek olup, 2024 yılı için anlaşmanın öngördüğü 19 milyon Euro ciro hedefinin gerçekleşmesi beklenmektedir.

MGROS (Nötr): Şirketimizin, ekli listede belirtilen 26 adet Migros, 15 adet Migros Jet, 2 adet Macrocenter ve 1 adet Toptan formatında toplam 44 satış mağazası Mayıs ayı içerisinde ekte belirtilen tarihlerde hizmete açılmıştır. 31 Mayıs 2023 itibariyle Şirketimizin toplam mağaza sayısı 3.049'dur.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler