img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

25 Eylül 2023, Pazartesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bir televizyon programında yapmış olduğu açıklamaya göre enflasyonda aylık bazda düşüşlerin daha erken görüleceğini bildirdi. Ayrıca enflasyonda aylık bazda değişimlerin bu sene sonu ve gelecek yılın başlarına doğru görüleceğini açıkladı. Yıllık bazdaki değişim ise 2024 yılının ortalarında görüleceğini bildirdi.

 

Otomotiv sektörüne dair açıklamalarda bulunan Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, yatırım amacıyla otomotiv alımlarının sona erdiğine dikkat çekerken gelecek dönemde sektörün durumunu etkileyebilecek 3-4 konunun olduğu bunların sırasıyla Döviz Kuru, Kredi Erişimi, Arz Şoku ve Yeni Varyantlar olduğunu bildirdi.

 

Borsa İstanbul ise geçtiğimiz hafta genelinde %1,00 seviyesinde değer kazanımı ile haftayı tamamlarken Cuma günü %0,48 yükselişle 8039 seviyesinde tamamladı. Endeks genelinde geçtiğimiz hafta en çok değer kazanan sektörler Bilişim, Sigorta ve Banka olurken en çok değer kaybeden sektörler Madencilik, İletişim ve GYO sektörlerinde gerçekleşti. Borsa İstanbul’da ilk 5 kurum bazında Cuma günü 774,8 milyon TL para çıkışı gerçekleşirken bu çıkışta ağırlıklı olarak TUKAS, THYAO ve KCHOL hisselerinde gerçekleşirken en yüksek para girişi ISCTR, KRDMD ve ASTOR hisselerinde gerçekleşti. Endeks genelinde nette en çok para girişi gerçekleştiren kurum ağırlıklı olarak ISCTR, THYAO ve YKBNK hisselerinde nette en çok alım yaptığı şirketler oldu.

 

Küresel piyasalarda ise geçtiğimiz hafta genelinde değer kazanımını sürdüren demir cevheri haftanın ilk işlem gününde vadeli işlemlerde geri çekilme gösterdiği izlenmektedir. Yaşanan bu düşüşte ana etken Eylül ve Ekim aylarında çelik satışlarının beklenenden zayıf gerçekleşme ihtimali ve gelecek hafta Çin’deki tatil nedeniyle üretim ihtiyaçlarını karşılamak için hammadde takviyesinin sona ermesinin paralelinde talebin tavana ulaştığı beklentisi etkili oldu.

 

Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Cuma günü %0,48 seviyesinde primlenme göstererek 8039 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 133,1 milyar TL gerçekleşti. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 8125 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8000 seviyesi öncelikli destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8125 / 8235 / 8400
Destekler: 8000/ 7865 / 7700

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, Cuma gününün akşam seansını pozitif bir görünümle 8693 puandan tamamladı. Aşağı yönlü hareket halinde 8640 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8830 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8830 / 8900 / 9000
Destekler: 8640 / 8530 / 8400

 

Şirket Haberleri

 

RUBNS: Şirketimizin ürün satışları kapsamında 19.09.2023 - 22.09.2023 tarihleri arasında yurtiçinde 4 farklı şirket ile toplam 51.100.000 TL (KDV dahil) tutarlı ürün satış sözleşmesi imzalanmıştır. Yapılan bu anlaşmaya bağlı olarak sözleşme bedelinin tamamı şirketlerden ön ödemeli olarak nakden tahsil edilmiş olup sevkiyatlarına başlanmıştır.

 

CVKMD: Şirketimiz CVK Maden İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş., yurt dışında yerleşik bir şirket ile "Maden Cevheri Satışı" konusunda anlaşmıştır. Siparişin toplam bedeli yaklaşık 41.853.000,00 Türk Lirası (1.550.000,00 USD)'dır.

 

IMASM:  Şirketimizle Afrika'da mukim bir müşterimiz arasında 1.380.000 USD toplam bedel ile buğday unu değirmeni kurulumu sözleşmesine istinaden şirketimiz hesabına peşinat ödemesi bugün ulaşmıştır. Bu satışın sevkiyatının 2023 yılı sonuna kadar yapılması planlanmakta olup aynı zamanada Uzakdoğu Asya'da mukim bir müşterimiz arasında 725.000 USD toplam bedel ile buğday unu değirmeni kurulumu sözleşmesine istinaden şirketimiz hesabına peşinat ödemesi ulaşmıştır. Bu satışın sevkiyatının 2023 yılı sonuna kadar yapılması planlanmaktadır.

 

KONTR: Mevcut Ortaklarından  Rubellius Nucleus Investments SARL ("Rubellius")  600.000.000 USD değerleme üzerinden, Şirketin Operasyona geçtiği ay içinde kullanılmak üzere, %1 oranında öncelikli alım opsiyonunu 30.11.2022 Tarihinde imzalanan ve Kamuoyuna Duyurulan Sermaye İştirak ve Pay Sahipliği Sözleşmesi ile elde etmiştir. Rubellius var olan ortaklığına ek %1daha pay alarak, sözleşme ile kazanmış olduğu hakkı kullanma yönünde karar almıştır. Bu minvalde toplam payını emisyon primli sermaye artırımı suretiyle %2 ye çıkarma yönünde bağlı ortaklığımız Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş.ile  Sermayeye İştirak ve Pay Sahipleri Sözleşmesi imzalamıştır.  Sözleşme hükmü esasınca 6.000.000 USD fon 22.09.2023 Tarihinde Pomega şirketine aktarılmıştır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler