img
logo
Hızlı Menü
Arama

4 Kasım 2022, Cuma


Dün TUİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de yıllık enflasyon yüzde 85,51 seviyesine yükseliş gösterdi. Aylık bazda yüzde 3,54 seviyesinde yükseliş gösteren enflasyonu destekleyen unsurlar giyim, ayakkabı, gıda ve içecek gruplarında yaşanan yükseliş oldu. 2021 yılının Aralık ve 2022 yılının Ocak aylarında sırasıyla yüzde 13,58 ve 11,10 seviyesindeki yükselişlerin ardından baz etkisi nedeniyle Ocak 2023 yılında açıklanacak Aralık ayı enflasyonunda yıllık bazda düşüş gözlemlenebilir.

Borsa İstanbul’da dün hafif pozitif bir açılış gerçekleştikten sonra günü yüzde 0,82 seviyesinde yükselişle 4100 direncinin üzerinde 4105 seviyesinde tamamladı. Endekste yaşanan yükselişte Türk Hava Yolları A.Ş.’nin beklentilerin üzerinde kâr açıklamasıyla sektör şirketi olan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. içinde beklentilerin yükselmesi havacılık endeksinde pozitif bir etki yarattı. Ayrıca gıda ve sınai şirketleri de endekste yaşanan yükselişe pozitif bir etki yarattı. Endeksi yukarı taşıyan hisseler ise SASA, TUPRS ve PGSUS hisseleri olarak gerçekleşti.

Küresel piyasalarda dün risk iştahında bir artış yaşanırken ABD endeksleri günü negatif tamamladı. Sabah saatlerinde ABD endekslerinde yüzde 0,15 – 0,45 seviyesinde pozitif bir hareket sürmektedir.

Borsa İstanbul’da bugün hafif pozitif bir açılış bekliyoruz.


Şirket Haberleri


EREGL: Şirketin bağlı ortaklıklarından Erdemir Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Ermaden) adına ruhsatlı Bingöl-Avnik demir madeni sahasında yapılan sondaj çalışmaları sonucunda yoğun cevherleşme tespit edilmiş olup, Peletleme Tesisi kurulmasına karar verilmiştir. Toplam demir cevheri rezervi yaklaşık 250-300 milyon ton olan bu yatırımın yaklaşık maliyeti 550 milyon ABD Doları'dır. Yıllık 3,0 milyon ton pelet üretim kapasiteli Peletleme Tesisi'nde demir cevheri rezervi kapsamında 100 milyon tonu aşkın pelet üretimi hedeflenmektedir. Yatırımın tamamlanması ile birlikte, ön fizibilite değerlendirmelerine göre bugünkü fiyatlarla faaliyetlerden elde edilecek kar artışının yıllık yaklaşık 200-250 milyon ABD Doları olması beklenmektedir. Şirketimizin önemli hammaddelerinden biri olan pelette kendine yetebilirlik oranının yüzde 25-30 bandından yüzde 80-85'e, toplam demirli hammaddede ise kendine yetebilirlik oranının yüzde 15-20 bandından yüzde 40-45 bandına çıkması öngörülmektedir.

MIATK: Şirketin METAVERSE projesinden "İç Mekan Haritalandırma Sistem Yazılımı" ürününü  14.950.000,00 TL bedel ile inşaat sektöründe faaliyet gösteren köklü  bir firmaya, faaliyet alanlarında kullanılması amacıyla satışı gerçekleştirilmiştir.

KOZAL: Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Himmetdede Altın Madeni İşletmesi'ne yakın mesafede bulunan, Yurt İçi yerleşik kişiye ait ruhsat sahasının, Şirkete devri için ön anlaşma yapılmış ve devir işlemleri için Maden Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne (MAPEG) başvurulmuş olup, devir sonrası devir bedeli ve diğer hususlar açıklanacaktır.

OTKAR: Birleşik Arap Emirlikleri'nde faaliyet gösteren şirketin bağlı ortağı Otokar Land Systems Limited (Otokar LS) ile, Otokar LS'nin yüzde 49 oranında pay sahibi olduğu Al Jasoor Heavy Vehicles Industry LLC (Al Jasoor) arasında  yedek parça satışını içeren yaklaşık 49 milyon dolar tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Otokar LS'den Al Jasoor'a teslimatların, 2022 yılı son çeyreğinde başlayarak partiler halinde iki yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.
 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, dün günü yüzde 0,82 yükselişle 4105 puandan tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 4115 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 4050 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 4115 / 4200 / 4380
Destekler: 4050 / 4015 / 3940

 

VİOP Teknik GörünümViop 30 endeks kontratı, dün gelen alımlar ile günü 4660 seviyesinden tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 4680 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 4600 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 4680 / 4735 / 4750
Destekler: 4600 / 4570 / 4480

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler