img
logo
Hızlı Menü
Arama

28 Temmuz 2022, Perşembe


Dün ABD ekonomisinde Federal Rezerve’in faiz kararı açıklandı. Alınan karara göre Fed 75 baz puan faiz artışı gerçekleştirerek politika faizini yüzde 2,25 – 2,50 aralığına yükseltti. Son enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde geldiğini belirten Powell eylül ayı FOMC toplantısında faiz artışının büyüklüğü gelen verilere bağlı olacağını açıkladı. Ayrıca Powell, yapılan hızlı faiz artışları henüz ekonomi tarafından tam olarak hissetmediğini düşündüklerini bildirdi.

Küresel piyasalarda Powell’ın söylemleri ABD endekslerine alım getirdi. Dow Jones Çarşamba günü yüzde 1,37 seviyesinde yükseliş gerçekleştirirken S&P500 yüzde 2,62 ve Nasdaq yüzde 4,06 seviyesinde yükseldi. Sabah saatlerinde ise ABD vadeli endeksleri hafif negatif bir görünüm sergilemektedir. Avrupa piyasalarında Dax endeksi ise Çarşamba gününü yüzde 0,53 seviyesinde yükselişle tamamlarken sabah saatlerinde Dax vadeli endeksi yüzde 0,38 seviyesinde pozitif bir hareket sergilemektedir.

Borsa İstanbul dün günü yüzde 0,28 yükselerek 2544 puandan tamamladı. Endekste en çok yükselen sektörler sırasıyla ulaştırma, banka ve holding oldu. En çok değer kaybı yaşayan sektör ise metal oldu. Endekste yaşanan yükselişte pozitif etki ise BIMAS, THYAO ve AKBNK şirketlerinden geldi.Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 886 seviyesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin 10 yıllık devlet tahvili yüzde 16,38 seviyesine gerileme gösterirken 5 yıllık devlet tahvili yüzde 19,01 ve 2 yıllık devlet tahvili 21,58 seviyesine yükseldi.

BİST Şirket Haberleri 


HALKB: Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 8 Temmuz 2022 tarihinde Türkiye'nin Uzun Vadeli Yabancı Para Kredi Notunu "B+"dan "B"ye düşürmesinin ardından 26 Temmuz 2022 tarihinde Bankamızın Uzun Vadeli Yerel Para Notunu "B+"den "B"ye revize etmiştir. İlgili notun görünümünde bir değişiklik yapılmamıştır.
AKFGY: Bu yıl, kuruluşundan bu yana en yüksek kira gelirlerini elde etmekte olan Şirketimiz, Haziran ayında portföyündeki 25 varlıktan 21'ini oluşturan otellerimizden tarihindeki tüm ayların en yüksek EUR bazlı kira gelirini elde etmiştir. Accor tarafından işletilen ve gelire endeksli kira geliri sağlanan 15'i Türkiye'de, 4'ü Rusya'da bulunan 19 otelimizle ilgili olarak; Türkiye otellerimizden Zeytinburnu Ibis, Karaköy Novotel, Gaziantep Novotel, Bursa, İzmir, Esenyurt, Ankara ve Tuzla Ibis otellerimizde en yüksek Haziran ayı kira gelirlerine ulaşılmış olup, Rusya otellerimizden Samara, Kaliningrad ve Yaroslavl Ibis otellerimizden de açılışlarından bu yana en yüksek kira gelirleri elde edilmiştir.
ARMDA: Şirket Yönetim Kurulumuz yapmış olduğu toplantıda, Şirketimizin Ingram Micro Bilgisayar ve Ticaret Limited Şirketi'nin hisselerinin %100'ünü satın almayı onaylamıştır. Ingram Micro Bilgisayar ve Ticaret Limited Şirketi'nin hissedarları da, hisselerin devir bedeli 31.354.664 Türk Lirası olarak mutabık kalmıştır. Hisse devir bedeli, hisse devri ile ilgili işlemlerin tamamlanmasından sonra ödenecektir. Ingram Micro Bilgisayar ve Ticaret Limited Şirketi bilgisayar donanımı, yazılımı ve bileşenlerinin dağıtımını yapmakta olup 2021 cirosu 303.545.450 Türk Lirası'dır. Dağıtımını yaptığı ana markalar Zebra, Symantec, Veritas, Honeywell, Solarwinds, Sophos, Microfocus, Forcepoint arasında yer almakta olup, bu satın almanın Şirketimizin faaliyetlerine, ürün portföyüne ve finansal durumuna olumlu katkı sağlayacağını öngörmekteyiz.


BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, günü hafif alıcılı bir seyirde kapatırken yukarı yönlü hareketin devamlılığında 2586 direnç seviyesi geçerliliğini korumaktadır. Geri çekilmelerde ise 2470 seviyesi destek bölgesi olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2586 / 2684 / 2750
Destekler: 2470 / 2361 / 2310

 

VİOP Teknik Görünüm


Viop 30 endeks kontratı, akşam seansında gelen alımlar sonrası 2804 direnç seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Alımların bugün de devam etmesi durumunda 2885 seviyesi direnç bölgesi olarak takip edilirken, geri çekilmelerde 2804 seviyesi destek bölgesi olarak izlenebilir.

Dirençler: 2885 / 2939 / 3055
Destekler: 2804 / 2742 / 2700 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler