img
logo
Hızlı Menü
Arama

17 Ağustos 2023, Perşembe


Küresel piyasalarda gözler ABD ekonomisinde açıklanacak Temmuz ayına ilişkin FOMC toplantısının tutanaklarındaydı. Birkaç yetkili faizin sabit bırakılmasından yana olduğunu bildirirken bazı yetkililer ise enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğunu enflasyonun hedefe doğru ilerlediğine emin olmak için daha fazla kanıt gerektiğini belirtti. Ayrıca enflasyonda yukarı yönlü risklerin devam ettiğini ve daha fazla faiz artışının gerekebileceği sinyalleri verildi. Dün ABD ekonomisinde Temmuz ayına ilişkin sanayi üretimi verisi açıklandı. Aylık bazda %1 artış ile beklentilerin üzerinde gelen sanayi üretimi yıllık bazda beklentilerin altında gerçekleşerek -%0,23 oldu.

Borsa İstanbul’da ise Çarşamba günü 7589 seviyesine kadar geri çekilme gösterse de kapanışa doğru gelen sınırlı tepki alımları endeksin %0,37 seviyesinde değer kaybederek 7662 puandan kapatmasına neden oldu. Endekste ilk 5 kurum bazında 614,2 milyon TL’lik para çıkışı gerçekleşirken bu çıkış ağırlıklı olarak ASELS, GESAN, BIMAS ve ISCTR hisselerinde gerçekleşti. Dün en çok para girişinin gerçekleştiği hisseler ise EKGYO, TUPRS, KCHOL ve TTKOM hisseleri oldu. Dün endeks genelinde en çok alım gerçekleştiren kurum ağırlıklı olarak ZOREN, TCELL, AYGAZ ve MAVI hisselerini aldı.

Borsa İstanbul’da ise MKK tarafından yayımlanan verilere göre yatırımcı sayısı 5,63 milyon kişi ile yeni bir rekor tazeledi. Son 15 günde yatırımcı sayısındaki artış 537 bin olarak gerçekleşti. Son dönemde yaşanan bu artışın en büyük etkisi halka arzlara ona talep olmakla beraber enflasyonist ortamdan korunmak isteyen yatırımcının reel getiri elde etme beklentisiyle Borsa İstanbul’a yönelmesinin kaynaklanıyor.

Borsa İstanbul’da sınırlı negatif bir açılış bekliyoruz.

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, bir önceki işlem gününde yüzde 0,37 düşüş göstererek günü 7662 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 146,2 milyar TL gerçekleşti. Yükselen trendin destek noktasından gelen tepki alımlarıyla günü sınırlı negatif tamamladı. Bu süreçte endekste aşağı yönlü hareketin devam etmesi halinde 7620 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 7720 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 7720 / 7795 / 7870
Destekler: 7620 / 7560 / 7400

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, dün akşam seansında 21 puanlık geri çekilme ile günü 8308 seviyesinden tamamladı. Yükselen trendin altında kapanış gerçekleştirmesi kısa vadeli momentum kaybının olduğunu belirtmektedir. Bu süreçte endeks kontratında aşağı yönlü hareketlerde 8216 seviyesi kritik destek noktası olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8500 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8500 / 8580 / 8654
Destekler: 8216 / 8130 / 8000

 

Şirket Haberleri

 

TATEN: Halka arz edilen şirket payları 17/08/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 22,50 TL/pay bazfiyat, "TATEN.E"kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır.

 

IZDMC: IZDMC 2023 yılının 2. Çeyreğinde 1,57 milyar TL zarar açıklarken dönemsel olarak yılın ilk yarısını 1,10 milyar TL zarar ile tamamladı.

 

EKGYO: EKGYO 2023 yılının 2. Çeyreğinde 1,71 milyar TL kâr açıklarken dönemsel olarak yılın ilk yarısını 2,59 milyar TL kâr ile tamamladı.

 

ENKAI: ENKAI 2023 yılının 2. Çeyreğinde 2,46 milyar TL kâr açıklarken dönemsel olarak yılın ilk yarısını 6,27 milyar TL kâr ile tamamladı.

 

SOKM: SOKM 2023 yılının 2. Çeyreğinde 891 milyon TL kâr açıklarken dönemsel olarak yılın ilk yarısını 1,29 milyar TL kâr ile tamamladı.

 

KARTN: KARTN 2023 yılının 2. Çeyreğinde 45 milyon TL kâr açıklarken dönemsel olarak yılın ilk yarısını 3,1 milyon TL zarar ile tamamladı.

 

OYAKC: OYAKC 2023 yılının 2. Çeyreğinde 1,84 milyar TL kâr açıklarken dönemsel olarak yılın ilk yarısını 2,86 milyar TL kâr ile tamamladı.

 

KOZAL: Mer'i mevzuata göre yürütülen Eskişehir Kaymaz Altın Madeni 3.Maden atığı depolama tesisi ve Kızılağıl açık ocak sahası kapasite artışı ÇED sürecinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ÇED olumlu kararı verilmiş olup, yatırım faaliyetlerine başlanılacaktır.

 

KLSER: Şirketimiz faaliyetlerine olumlu etkisi olacağı değerlendirilen Irak Cumhuriyeti'nde bir joint-venture kurulması dahil potansiyel işbirlikleri yapılması ve gerektiğinde şirket kurulması adına her türlü çalışmalar için görüşmelere başlanılmasına ve gerektiğinde bağlayıcı olmayan niyet mektubu imzalanmasına karar verilmiştir.

 

ESCOM: Bağlı ortaklığımız Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım A.Ş.'nin 31.01.2022 tarihinde 7.500.000 TL şirket değeri üzerinden  %5 oranında iştirak ettiği Fon Radar Bilişim Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş., bu defa 40.000.000 TL şirket değerlemesi üzerinden yeni yatırım almıştır. Alesta, yatırım turuna payını %9,3'e yükselterek katılmıştır.

 

EUREN: Şirket sermaye artırımından elde edilecek fonun %52-%57 aralığında Güneş Enerjisi Panel Camı Üretim Fabrikasında, %30 - %35 aralığını yatırımlara ilişkin sermayenin güçlendirilmesinde, %5-%7 aralığında işletme sermayesinin güçlendirilmesinde ve %5 - %7’lik kısmın kısa vadeli kredileri kapatmada kullanılacağı açıklanmıştır.

 

JANTS: Şirketimiz Umurlu Fabrikasında 23.08.2023 - 04.09.2023 tarihleri arasında planlı izin kullanımı, üretim hatlarında yapılacak planlı bakım-onarım çalışmaları sebebiyle üretime geçici olarak ara verilecektir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler