img
logo
Hızlı Menü
Arama

28 Mart 2022, Pazartesi


Bist100 endeksi geçtiğimiz hafta negatif bir kapanış yaptı. Endeks %0,03 düşüşle 2175 puandan haftayı tamamladı. Bist100 endeksinde 43 hisse günü pozitif tamamlarken 52 hisse günü negatif tamamladı. AKSA, HEKTS ve SASA hisseleri endekse pozitif etki ederken EREGL, AKBNK ve FROTO endeks üzerinde negatif bir etkiye sahipti. Endekste en çok değer kazanan sektör %0,63 seviyesinde yükseliş ile Teknoloji endeksi oldu. Finans sektörüne daha fazla vergi öngören yasa teklifi sonrası %0,86 seviyesinde geri çekilme yaşayan bankacılık endeksi en çok değer kaybeden sektör oldu.

 

Küresel piyasalar geçtiğimiz haftayı karışık bir görünüm ile kapattı. ABD piyasalarında Dow Jones ve S&P500 günü %0,5 seviyesine yakın bir yükselişle kapatırken Nasdaq günü hafif negatif kapattı. Avrupa piyasalarında ise geçtiğimiz hafta kapanışında hafif pozitif bir seyir hâkimdi.

 

Cuma günü reel sektör tüketici güveni açıklandı. Veriye göre mart ayında en çok düşüş %6,2 ile hizmet sektöründe gerçekleşirken perakende sektöründe %3,1, inşaat sektöründe %2 oranında azalış gerçekleşti. Türkiye’de mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise 109,9 seviyesinden 108,2 seviyesine geriledi. ABD tarafında açıklanan Michigan tüketici güven endeksi ise mart ayında 59,4 seviyesinde açıklanarak beklentilerin altında gerçekleşti. Ukrayna – Rusya müzakereleri 28 – 30 Mart tarihleri arasında Türkiye’de gerçekleşecek.

 

Sabah saatlerinde küresel piyasaları vadeli kontratlarında negatif bir görünüm hakim durumdadır. ABD piyasaları %0,40 seviyesine yakın negatif bir görünüm sergilerken Avrupa piyasasında da paralel bir görünüm var.  Sabah saatlerinde spot Asya endekslerinde %1 seviyesinde bir kayıp var. Cuma günü VIOP akşam seansında endeks yatay bir kapanış yaptı. Bugün ise Bist100 endeksimizde yatay bir açılış bekliyoruz.

 

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul’da haftanın son işlem gününde negatif bir kapanış gerçekleşti. 2180 seviyesinin kırılması sonrası kısa vadeli yükseliş trendinde ihlal gerçekleşmektedir. Bu seviyenin altında kalıcılık olması durumunda 2164 destek noktası takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde 2211 direnç noktası takip edilebilir.

Dirençler: 2211 / 2240 / 2400

Destekler: 2164 / 2150 / 2078

 

VİOP Teknik Görünüm

Cuma günü kısa vadeli yükseliş trend ihlali sonrası 2490 seviyesinin altında kapanış gerçekleştiren vadeli kontrat, aşağı yönlü hareketini devam ettirmesi durumunda 2450 destek seviyesine doğru geri çekilme yaşayabilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 2510 seviyesi direnç olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2510 / 2525 / 2570

Destekler: 2450 / 2400 / 2350

 

ŞİRKET HABERLERİ

•       DOAS: Şirketimizin; Türkiye genelinde tanıtım, pazarlama ve satış aracılığı faaliyetlerini yürütmekte olduğu Bugatti Marka otomobillerin üreticisi Bugatti Automobiles S.A.S.'ın, ortaklık ve yönetim yapısı değişikliği sonrası Volkswagen Grubu bünyesinden ayrılmış olması sonucu karşılıklı mutabakatla Türkiye Temsilciliği sona erdirilmiştir.

•       THYAO: Ortaklığımız Yönetim Kurulu'nca, imkanlar ve pazar koşullarına bağlı olarak Karadağ'ın Tivat ve İtalya'nın Bargamo şehirlerine tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.

•       SAFKR: Klima ve soğutucu imalatında kullanılan bazı metal aksamların firmamız bünyesinde üretilmesini teminen İzmir – Menemen/Emiralemli mevkiinde, 26 kişiye ilave istihdam sağlayacağı öngörülen, maliyeti 65.877.980 TL tutarında tahmin edilen bina, makine ve techizat yatırımlarının yapılmasına, bölgesel teşvik uygulamalarında sağlanan başta istihdam desteği, KDV istisnası ve diğer destek unsurlarından yararlanmak için ilgili teşvik kapsamı içerisinde resmi kurum ve kuruluşlara gerekli başvuruların yapılmasına karar verildi.

•       AYDEM: Şirketimiz Yönetim Kurulunun 24.03.2022 tarihinde yapılan toplantısında; Şirketimizin %100 oranında bağlı ortaklığı olacak şekilde, Arnavutlukta Aranavutluk Yasalarına göre 5.000.000 ALL kuruluş sermayeli, AYEN RENEWABLE ENERGY SHA adında yeni bir şirketin kurulmasına karar verilmiştir.

•       GESAN: Şirketimiz, Slovenya menşeili TAB firmasının, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ndeki iştiraki TAB MAK firması ile Stip şehrinin yakınlarında, ‘'Anahtar Teslim Güneş Enerjisi Santrali Yapımı İşi'' için anlaşmaya varmıştır. Anlaşma tutarı 3.448.500,-EURO' dur.

 

 

PAY ALIM SATIM BİLDİRİMLERİ

•       AKSA: (PAY ALIM)-(EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş.) 25/03/2022 - 25/03/2022 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 40,66 - 43,08 TL fiyat aralığından 262.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir.

•       GLYHO: (PAY ALIM)-(MEHMET KUTMAN) 24/03/2022 - 24/03/2022 tarihinde GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,34 - 2,34 TL fiyat aralığından 1.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler